artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Bojler zimą: z wodą lub opróżniony

Bojler zimą: z wodą lub opróżniony

Czas czytania 3 minuty

Jeżeli w okresie mrozów kamper lub przyczepa idzie w odstawkę, należy opróżnić bojler! Tylko incydentalnie użytkujemy dom na kołach w ujemnych temperaturach? Warto wiedzieć, że ogrzewanie postojowe Truma Combi można również używać w trybie pracy z pustym zbiornikiem wodnym.

To, że bojler musi być chroniony przed uszkodzeniami spowodowanymi zamrożeniem, wie bodaj każdy, kto rezygnuje z uroków zimowego caravaningu. Zamarzająca woda może spowodować wiele szkód! Nim więc odstawimy nasz mobilny dom do wiosny, musimy opróżnić bojler. Bojler opróżniamy przez zawór bezpieczeństwa/spustowy bezpośrednio na zewnątrz, tj. przez króciec opróżniający (wyprowadzony na zewnątrz przez podłogę pojazdu).

Pojazd bez wody, a Ty chcesz jednak wyruszyć w podróż? Korzystając z kampera czy przyczepy w okresie zimowym, wystarczy wyłączyć zasilanie elektryczne pompy wody (wyłącznikiem głównym lub włącznikiem pompy), a na panelu sterowania wybrać opcję ogrzewania wnętrza z pominięciem zasilania ciepłem bojlera.

I tu dochodzimy do zalet bezprądowego zaworu bezpieczeństwa FrostControl.

Truma FrostControl to perfekcyjna ochrona przed mrozem

FrostControl może stanowić standard bojlerów marki Truma lub opcję wyposażenia pojazdu kempingowego.

Dlaczego warto doposażyć urządzenia Truma Combi w zawór spustowy wody FrostControl? Ponieważ ten automatycznie wypuszcza wodę przy temp 3°C. Ten bezprądowy zawór bezpieczeństwa jest o tyle wygodny, że instalacja wodna jest chroniona przez 24h!

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jak działa FrostControl? W razie wystąpienia niebezpieczeństwa zamarznięcia (gdy temperatura otoczenia wynosi ok. 3°C), zawór opróżni wodę w sposób automatyczny. Dopiero, gdy temperatura otoczenia osiągnie bezpieczny zakres (ok. 7°C ), istnieje możliwość zamknięcia zaworu spustowego. Tym sposobem bojler jest chroniony przed uszkodzeniami spowodowanymi zamarzaniem wody.

By zawór nie opróżniał nam pokładu z wody, we wnętrzu kampera czy przyczepy musi panować dodatnia temperatura. Na regulatorze ogrzewania można ustawić np. 5°C jako najniższą temperaturę pomieszczenia. Zwróćmy uwagę, że do pomiaru temperatury pomieszczenia w pojeździe służy czujnik. Położenie czujnika jest indywidualnie dobierane przez producenta pojazdu. Więcej informacji zawiera instrukcja obsługi pojazdu.

Skropliny potrafią spustoszyć instalacje wodną

I jeszcze jedna rada. Zawór FrostControl służy do zabezpieczenia tylko urządzenia, jakim jest 10-litrowy bojler. Baczmy, by opróżnić na czas zimowego snu zbiorniki wody, by nie została ani jedna kropla w reszcie układu wodnego, tj. w instalacji wodnej. To, jak łatwo czy trudno sobie poradzić z wodą, zależy od wielu czynników, np. usytuowanie zbiornika z wodą, rodzaju zastosowanej pompy. To dlatego z myślą o bezpiecznym zimowaniu pojazdów kempingowych co bardziej zapobiegliwi fani caravaningu wyrobili sobie nawyk… rozbujania zabudowy, by w ten sposób wspomóc grawitacyjne opróżnianie pokładu z drobin wody.

ReklamaBojler zimą: z wodą lub opróżniony 2
Fot. Tredon Sp. z o.o. Sp. Komandytowa


Rafał Dobrowolski24.11.2022 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News