Pod prąd. Tak można by określić atmosferę Neapolu: wszędobylskie skutery, głośni, trąbiący kierowcy, stragany wylewające się na wąskie uliczki. Zagubieni turyści z niedowierzaniem obserwują ten miejski chaos, w którym jednak tubylcy świetnie się odnajdują. Neapol to kwintesencja „włoskości”.
Nic dziwnego, że co roku przyciąga tysiące chłonnych wrażeń turystów, a kempingi położone wokół Neapolu cieszą się ogromną popularnością. Bez względu na to czy przyjedziemy tu z przyczepą, namiotem czy kamperem, dumny Neapol i jego malownicze, wulkaniczne okolice są idealnym miejscem na wymarzone włoskie wakacje.
Kierunek Neapol
Dystans z centralnej Polski do Neapolu to około 2000 kilometrów. Podróżując kamperem, z pewnością docenimy fakt, że Włoskie autostrady należą do zdecydowanie nowoczesnych, a infrastruktura wokół dróg szybkiego ruchu jest tu całkiem nieźle zorganizowana. O ile jednak same drogi to raczej przyjemność, to kierujący pojazdami na południu Włoch mają dość specyficzny stosunek do przepisów i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego decydując się na caravaningową wyprawę do Neapolu, weźmy poprawkę na wyczyny tamtejszych mistrzów kierownicy. Przydadzą się nam opanowanie (dużo opanowania) i nie lada umiejętności kierowania pojazdem z przyczepą.
Niech jednak fantazja niektórych włoskich kierowców nie zniechęci nas do podróży. Malownicze widoki na znakomitej części trasy to rozkosz dla oczu. Samo centrum Neapolu można zwiedzać natomiast za pomocą dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej.
Gdzie się zatrzymać kamperem?
To zależy, a najlepiej w kilku miejscach. Wielu turystów zaczyna zwiedzanie nie od samego miasta, a od Pompei i Wezuwiusza, które położone są na południe od Neapolu. Pól namiotowych i kempingowych na pewno tu nie brakuje, choć jeśli planujemy wyprawę w szczycie sezonu, warto wcześniej sprawdzić dostępność miejsc w najpopularniejszych kempingach Zatoki Neapolitańskiej.
Idealnie położony w starożytnym gaju cytrusowym na zboczach Wezuwiusza i dumnie brzmiący Campeggio Spartacus będzie doskonałym polem kempingowym, jeśli zechcemy zdobyć szczyt wulkanu. Wezuwiusz to jedna z największych atrakcji Włoch i nie sposób jej pominąć, będąc blisko Neapolu. Pamiętajmy jednak, że jeśli planujemy wycieczkę na szczyt Wezuwiusza, to bez względu na panujące upały, zabierzmy ze sobą ciepły sweter i odzież przeciwdeszczową.
Dla entuzjastów historii dobrym rozwiązaniem może być Camping Zeus. Kemping ten położony jest w strategicznym punkcie nieopodal wejścia do wykopalisk w Pompejach. Natomiast jeśli nie możecie się doczekać neapolitańskiego gwaru i neapolitańskiej pizzy, to międzynarodowy kemping Vulcano Solfatara (otwarty przez cały rok) jest optymalnym rozwiązaniem.
Jak smakować Neapol?
Może to i banał, ale jeśli przyjeżdżamy do Neapolu, to obowiązkowo spróbujmy tutejszej Margherity. Zapach tego rarytasu ciągnie się wąskimi uliczkami miasta i kusi głodnych turystów. Właściwie nie wiadomo dlaczego, ale tak pysznej pizzy nie znajdziecie w żadnym innym włoskim mieście.
Wegetarianie będą w Neapolu czuli się jak w domu – jest to jeden z niewielu regionów Europy, gdzie dania główne nierzadko są bezmięsne. Pieczony bakłażan w czosnku i oliwie, grillowane papryki lub makarony z cukinią to bardzo popularna propozycja obiadowa. Świetna jest również tutejsza mozzarella di buffalla podawana z dojrzałymi pomidorami i listkami aromatycznej bazylii.
Najbardziej ukochaną przez lokalnych mieszkańców pozostaje jednak „paranza” – niebiańska wręcz uczta z krewetek, kałamarnicy i innych owoców morza smażonych w głębokim tłuszczu i skropiona przednim octem balsamicznym.
A skoro o przednich rzeczach mowa, to nie zapominajmy o wytrawnych winach Zatoki Neapolitańskiej, a szczególnie o wyjątkowym Lacryma Christi del Vesuvio. Powstaje ono z uprawianych na zboczach wulkanu gron Piedirosso i jest wizytówką tutejszych producentów win.
Dysponując własnym zapleczem kuchennym w kamperze lub przyczepie, łatwo przygotujemy wiele neapolitańskich dań samodzielnie. Kuchnia Neapolu jest bowiem prosta i stawia na jakość produktów raczej niż na skomplikowane przepisy. W sklepach i na targach łatwo zdobyć świetną oliwę, sery, makarony i dojrzałe w słońcu warzywa i cytrusy. Miłośnicy gotowania będą zachwyceni.
Zobaczyć Neapol i…
…zdecydowanie objechać jego okolice. Podróżując z namiotem lub przyczepą, zwiedzanie Neapolu i okolic nie musi ograniczyć się do największych atrakcji. Oczywiście: Castel Nuovo, Palazzo Reale czy podziemne tunele Napoli Sotteranea to miejsca, które absolutnie warto i trzeba zobaczyć. Ale będąc mobilnym, możemy także odwiedzić te atrakcje, które dla turystów ze zorganizowanych wycieczek są często nieosiągalne.
Zapuśćmy się w mniej znane zakątki. Odwiedźmy Cumae, założone jeszcze przez Greków starożytne miasto, podjedźmy do Pozzuoli z fantastycznie zachowanym amfiteatrem Flawiuszów i koniecznie zawitajmy do Ravello z jego absolutnie przepięknymi widokami.
Dla tych którzy chcieliby po prostu odpocząć i oddać się relaksowi, z pewnością świetną bazą kempingową będzie Camping Residence Nettuno. Przepięknie położony pomiędzy wybrzeżem Amalfi a wybrzeżem Sorrento, kemping ten jest jedynym usytuowanym na plaży. Nie mniej urokliwy jest kemping Campeggio Nube D`Argento blisko historycznego centrum Sorrento i jego rynku, z licznymi restauracjami, pizzeriami i oczywiście lodziarniami.
Praktycznie każdy kemping Półwyspu Sorrentyńskiego oferuje jednodniowe wycieczki na wyspę Capri. Warto z nich skorzystać, szczególnie poza sezonem, bo ta część wybrzeża Morza Tyrreńskiego to prawdziwie rajski zakątek.
Neapol to miasto, które jedni wielbią a inni dziwią się, że w ogóle funkcjonuje. Budzi w turystach skrajne emocje, ale jest miastem niezapomnianym. Kampania natomiast oferuje rewelacyjne widoki, znakomitą kuchnię i absolutnie wyśmienite wina. Kamperem czy z przyczepą, Neapol i Kampania z pewnością Was nie rozczarują.