artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Wolnym krokiem przez Trentino. Propozycje nieznanych tras spacerowych

Wolnym krokiem przez Trentino. Propozycje nieznanych tras spacerowych

Czas czytania 3 minuty

Niektóre doliny w Trydencie są poprzecinane różnymi pieszymi szlakami, a część z nich ma nawet charakter „europejski” i swoje korzenie w sercu starego kontynentu. Te trasy dają możliwość odkrycia budzącej się przyrody, obserwacji majestatycznych krajobrazów i licznych śladów człowieka obecnych na starożytnych szlakach, a także kontaktu z codziennym życiem mieszkańców. Można je zwiedzać przez cały rok, ale miesiące od wiosny do jesieni są zdecydowanie najlepsze.

Spacer „San Vili”

Camino di San Vili to trasa piesza, która łączy Trydent z Madonna di Campiglio, Dolinę Adygi z Dolomitami Brenty. Ta 100-kilometrowa trasa biegnie głównie po starożytnej drodze, którą według legendy przebył w 405 roku n.e. Wigiliusz, biskup Trydentu, a następnie jego szczątki po męczeńskiej śmierci w Val Rendena.

Obecnie istnieją dwa alternatywne szlaki wzdłuż pierwotnego Camino: z opcją bardziej wymagającą, o długości 110 km, z większymi deniwelacjami i polecaną dla dobrze wyszkolonych piechurów, oraz drugą mniej wymagającą trasą o długości 106 km. Obie trasy się częściowo pokrywają. Pierwsza podzielona na pięć etapów, druga od pięciu do siedmiu. Podobnie jak w przypadku najsłynniejszych tras dalekobieżnych przecinających Europę, dla Camino di San Vili przygotowano logo i uprawnienia do umieszczenia odpowiednich pieczątek.

Wolnym krokiem przez Trentino. Propozycje nieznanych tras spacerowych 1

Szlak Pokoju

Minęło ponad sto lat od zakończenia pierwszego światowego konfliktu, wydarzenia, które zmieniło bieg historii w Europie i głęboko naznaczyło historię Trydentu, który przystąpił do konfliktu w 1914 r. jako prowincja Cesarstwa Austro-Węgierskiego. W latach 1915-1918 ziemie te były polem bitwy. Obecnie na tym terenie, znajduje się sieć 19 muzeów, 80 fortyfikacji Habsburgów, kilometry  okopów, tuneli i innych obiektów wojskowych, które opowiadają o wydarzeniach sprzed stu lat.

Szlak Pokoju, trasa o długości ponad 520 kilometrów, łączy zarówno miejsca, jak i wspomnienia wojenne na froncie Trydenckim, od Passo del Tonale do Marmolady. Przejście całego szlaku zajmuje około miesiąca, jednakże możliwe jest odbycie jednodniowych lub dłuższych wędrówek po różnych etapach trasy i zatrzymanie się w jednym z wielu schronisk górskich po drodze. Większość trasy można pokonać także na rowerze górskim.

Wolnym krokiem przez Trentino. Propozycje nieznanych tras spacerowych 2

Na szlaku Karola Wielkiego

Mały kościół parafialny Santo Stefano wznosi się na skalistym cyplu nad wioską Carisolo, przy wjeździe do Val Genova w pobliżu Madonna di Campiglio. „Malowany” kościół, ozdobiony wewnątrz i na zewnątrz freskami wędrownych malarzy Baschenisa, działających przez wiele pokoleń w alpejskich dolinach Lombardii i Trydentu około 1500 roku. Freski przedstawiają różne starożytne sceny, w tym np. rzekome przejście Karola Wielkiego przez Trydent, które wciąż jest weryfikowane przez historyków.

Szlak Karola Wielkiego biegnie od Bergamo, przecinając doliny Valle Camonica, Val di Sole i Val Rendena, aż do Carisolo. Całkowita długość trasy wynosi 225 kilometrów i jest podzielona na 12 odcinków. Odcinek Trydentu, pomiędzy Passo Tonale i Carisolo, ma 67 kilometrów długości i można go pokonać w 4 etapach. Wzdłuż przystanków na trasie planowana jest instalacja 20 prac artystycznych. Pierwsze dwie zostały już umieszczone w Bienno i Carisolo. Symbol szlaku to biała korona na czerwonym tle.

Więcej propozycji szlaków w Trentino znajdziesz TUTAJ.


Redakcja21.05.2024
Artykuł powstał we współpracy z marką Travel-Advance
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News