artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Warunki na stokach są po prostu idealne
  fot. Sebastian Klauz Warunki na stokach są po prostu idealne

Val di Fiemme - jesteśmy w narciarskim raju [FOTO]

Po raz kolejny nasza redakcja udała się do doliny Val di Fiemme we Włoszech. To jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie, który dysponuje bardzo rozwiniętą infrastrukturą caravaningową. Pogoda i warunki na stokach można określić jednym słowem: idealne!

Na Val di Fiemme często mówi się „przedsionek Dolomitów”. To właśnie tutaj zaczynają się monumentalne oraz bardzo charakterystyczne dla tego rejonu malownicze góry. W skład Val di Fiemme wchodzi 5 ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavazè, Passo Rolle oraz największe Ski Center Latemar. Na narciarzy czeka w sumie ponad 115 km dobrze przygotowanych nartostrad. Łączna długość wszystkich tras przekracza 140 kilometrów.

Najbardziej znanymi miejscowościami są Cavalese i Predazzo, pozostałe są trochę mniejsze, ale również godne uwagi np. Stava, Panchià oraz typowo narciarska miejscówka Pampeago. Sezon narciarski startuje od pierwszych dni grudnia, a kończy się na początku kwietnia. Jeśli chodzi o położenie stoków, to znajdują się one na wysokości od 1000 do 2300 m n.p.m., co gwarantuje pewne warunki śniegowe. Warto wspomnieć o bogatej i wciąż rozwijanej sieci nowoczesnych wyciągów, które zadowolą każdego zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

W dolinie możemy wybrać pomiędzy trzema rodzajami ski-passów. Pierwszy z nich obejmuje łącznie 111 km tras. Drugi (wersja „Silver”) aż 390 km. Ostatni, Skipass Dolomiti SuperSki to aż 1200 km tras i kilkanaście regionów do wyboru. Na wielu stokach odnajdziemy jazdy nocne nawet do godziny 22:30. 

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kamperem? Oczywiście!

W całej dolinie znajdziemy kilka różnych kempingów, które (co oczywiste) są otwarte cały rok. Oferują moc atrakcji, począwszy od basenów, sauny czy bliskość do stacji narciarskich. O wysokiej jakości sanitariatów, często połączonych z suszarniami sprzętu narciarskiego, nawet nie ma co wspominać. To standard.

Dużo osób przyjeżdża do Val di Fiemme „na dziko”. Podczas naszego pobytu namierzyliśmy przynajmniej kilkanaście kamperów zaparkowanych na parkingach tuż u podnóża różnych stacji narciarskich, które odwiedzamy. 

Polecamy? Pewnie! Na zachętę zobaczcie zdjęcia z naszego pobytu. 


Bartłomiej Ryś21.02.20190 zdjęć 40