artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Prawie jak Dubaj: sztuczna plaża w Jarosławcu

Czas czytania 1 minuta
Prawie jak Dubaj: sztuczna plaża w Jarosławcu
 fot. Jarosławiec / Facebook

Dobre miejsce na wypad caravaningowy? Z pewnością. Patrząc na ujęcia z drona, miejscówek do postawienia kampera nie powinno zabraknąć. A o czym mowa? O sztucznej plaży, która powstaje w niewielkiej wsi w województwie zachodniopomorskim. To unikat na skalę europejską. Podobnym rozwiązaniem może się pochwalić tylko Holandia i wspomniany już Dubaj. 

Jak podaje rmf.fm, już w ubiegłym roku mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć namiastkę tej unikatowej atrakcji, jednak wkrótce plaża w Jarosławcu będzie jeszcze bardziej imponująca. Obecnie zajmuje ona 3 hektary, a do lata ma powiększyć się o kolejne 2,5. Mają pojawić się też dodatkowe atrakcje. Jakie? Mowa o m.in. boiskach do siatkówki czy kilku imprezach. Dodatkowo władze chcą zamontować kamery (z dostępnem do poglądu live przez Internet) oraz oświetlenie. 

Sztuczna plaża powstaje przez refulację, czyli prace polegające m.in. na przepompowaniu rurami piasku z dna morza na ląd. Tak tworzy się nową linię brzegową, która jest w stanie oprzeć się sztormom i wymywaniu piasku, jednak tylko przy występowaniu specyficznych warunków. „To niecodzienne, bo zazwyczaj piasek z refulacji po jakimś czasie wraca do morza” – mówi w rozmowie z gk24.pl Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino, w której znajduje się Jarosławiec.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News