artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Narty w Austrii. Polecane ośrodki i kempingi
  fot. Freepik

Narty w Austrii. Polecane ośrodki i kempingi

Czas czytania 6 minut

Wiecie, ilu Polaków wpadło na pomysł, aby wybrać się na narty w Austrii? To właśnie Austria jest najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów naszych rodaków. Może poszczycić się imponującym udziałem w rynku. W ubiegłej zimie do Austrii wybrało się 28,6% narciarzy z naszego kraju, którzy zapragnęli poszusować za granicą. To zdecydowanie ulubione miejsce, cenione wyżej niż narty we Włoszech, Czechach i na Słowacji. 

Spis treści

Narty w Austrii – zalety

Austria to wymarzony kraj do sportów zimowych. Przyczyniają się do tego naturalne warunki geograficzne. Ponad 60% powierzchni zajmują tereny górzyste. Ośrodki narciarskie mogą poszczycić się nowoczesną infrastrukturą i wszelkimi udogodnieniami, jakich potrzebują miłośnicy białego szaleństwa. Ich lokalizacja pozwala nie tylko na uprawianie zimowych sportów, ale również podziwianie zapierających dech widoków. Niektóre ośrodki, zlokalizowane na lodowcach, pozwalają oglądać Alpy z wysokości 3000 metrów n.p.m.

Trasy i stoki dostosowano do potrzeb zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Wydzielono trasy dla snowboardzistów i freestyle'owców. Ośrodki wyposażono w liczne wyciągi i udogodnienia dla turystów. Ponadto Austria jest chętnie odwiedzana przez podróżujących kamperami i przyczepami. Leży stosunkowo blisko Polski, podróż nie jest męcząca, a kempingi oferują suszarnie, wypożyczalnie sprzętu zimowego, wszelkie przyłącza i zaplecze techniczne niezbędne dla caravaningu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zima w Alpach wysokich bywa długa. W praktyce oznacza to, że śnieg na stokach leży od listopada do kwietnia, a bywa, że od października do maja. W Austrii dobre warunki do uprawiania sportów zimowych są gwarantowane przez niezmienne uwarunkowania geograficzne i nie zależą od kaprysów pogody.

Reasumując: Austria corocznie gości dziesiątki tysięcy narciarzy z różnych krajów i naprawdę wie, co należy zapewnić im na miejscu.

ReklamaNarty w Austrii. Polecane ośrodki i kempingi 1

Popularne ośrodki narciarskie

Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Austrii, które zdecydowanie warto polecić, należą: Zillertal, Sölden, Ski Circus Saalbach, Kitzbühel i Schladming.

1. Zillertal

Ta dolina w Austrii jest prawdziwym rajem dla narciarzy. Znajduje się tu kilkanaście ośrodków, 500 kilometrów stoków i ponad 300 tras o różnym stopniu trudności. Będzie idealna zarówno dla zaawansowanych, szukających trudnych tras, jak i rodzin z dziećmi oraz osób, które dopiero uczą się jazdy na nartach.

Narty w Austrii ZillertalZillertal. Fot. Wiki Commons.

2. Sölden.

Tu znajdziemy prawie 150 kilometrów stoków i zapierające dech w piersiach widoki. Sölden jako jedyny w Austrii ośrodek narciarski posiada szczyty powyżej 3000 metrów. Najwyższe stoki sięgają do ponad 3200 m. Słynie z nowoczesnej infrastruktury. Tu organizowane są: Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim FIS i Puchar Świata w Snowboardzie FIS.

Narty w Austrii Solden Fot. Martin Loetzsch, snowboardzistki w Sölden, Flickr.com. 

3. Ski Circus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn.

To jeden z największych i chętnie odwiedzanych przez turystów ośrodków narciarskich na świecie. Oferuje 270 kilometrów stoków, ponad 70 wyciągów dla narciarzy i snowboardzistów. Trasy o różnym stopniu zaawansowania, dostosowane również dla osób początkujących oraz biegaczy narciarskich. Najwyższy szczyt w okolicy to Schattberg, mierzący ponad 2000 metrów nad poziomem morza. W najbliższej okolicy znajduje się wiele kempingów, trasy dla saneczkarstwa, lodowisko i ośrodki SPA.

Narty w Austrii Skicircus

ReklamaNarty w Austrii. Polecane ośrodki i kempingi 5
Ski Circus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn. Fot. Wiki Commons. 

4. Kitzbühel.

To miasto w zachodniej Austrii w Alpach Kitzbühelskich jest jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich świata. Tu organizowany jest Puchar Świata w slalomie specjalnym. W ośrodku znajdziemy ponad 200 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania. Samo miasto również warte jest uwagi, gdyż poza urokliwymi zakątkami i zabytkami, oferuje turystom restauracje z pyszną regionalną kuchnią. Przy stokach znajduje się wiele kempingów. Warto skorzystać z kolejki 3S (zabiera na szczyt ponad 3000 osób na godzinę). Jedna z kabin posiada przeszkloną podłogę, co zapewnia niezwykłe widoki na piękną okolicę.

Narty w Austrii Kitzbühel, fot. Wiki Commons. 
 

5. Schladming.

Ośrodek znany jest z organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Znajdziemy w nim ponad 120 kilometrów tras, a w samym mieście liczne atrakcje turystyczne. Miejsce chętnie wybierane przez miłośników nart klasycznych i biegowych. Na szczególną uwagę zasługuje Lodowiec Dachstein, wznoszący się ponad 2700 metrów nad poziomem morza (posiada 3 wyciągi).

Narty w Austrii SchladmingSchladming. Fot. Wiki Commons. 

Kempingi w Austrii 

Wszystkie wymienione powyżej ośrodki narciarskie posiadają kempingi oferujące na wynajem domki, pokoje oraz parcele dla kamperów i przyczep.

heart Jeśli szukasz kempingów w Austrii skorzystaj z naszej bazy.
Mamy ponad 320 kempingów w Austrii, całoroczne zostały oznaczone płatkiem śniegu. 

Większość całorocznych kempingów w Austrii oferuje szereg udogodnień dla narciarzy i snowboardzistów, takich jak: wypożyczalnia sprzętu, suszarnia dla butów i ubrań, przechowywalnia sprzętu sportowego, punkt naprawy lub regulacji nart oraz sklepiki z akcesoriami przydatnymi na stoku. Standardem są mapki okolicy z zaznaczonymi trasami zjazdowymi oraz dla narciarzy biegowych.

Kempingi są idealnie dostosowane do potrzeb turystów podróżujących przyczepami lub kamperami. Cechuje je infrastruktura na najwyższym poziomie, a w obiektach znajdziemy absolutnie wszystko, co jest potrzebne do zimowego caravaningu.

Najwyżej oceniane kempingi 

Najwyżej oceniane kempingi przez użytkowników ASCI, zlokalizowane w górach Austrii i dedykowane sportom zimowym to:

• Nationalpark Camping Kals - ocena 9,4 
• Camping Grubhof - ocena 9,1 
• Walch's Camping & Landhaus - ocena 9,0
• Camping Maurerhaeusl - ocena 9,0
• Camping Hirschegg - ocena 9,0
• Camping am See Lindlerhof - ocena 8,8

Najlepsze zimowe kempingi w Austrii dla kamperów i przyczep wedle rankingu serwisu Snow Plaza z 2023 roku to: 

1. Wohlfühlcamping Hell, Fügen
2. Ötztal Camping Umhausen, Umhausen
3. Camping Aufenfeld, Aschau im Zillertal
4. Ferienparadies Natterer See, Natters
5. Aktiv & Familienresort Tiroler Zugspitze, Ehrwald
6. EuroParcs Hermagor
7. Sportkamp Woferlgut, Bruck an der Großglocknerstraße
8. Tirol Camp Fieberbrunn
9. Alpencamping Nenzing
10. Camping Mauterndorf


Redakcja06.02.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News