artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon

Grand Tour po najpiękniejszych zakątkach Szwajcarii

Grand Tour po najpiękniejszych zakątkach Szwajcarii
Tremola 

Dla wszystkich podróżników, którzy chcieliby zwiedzić Szwajcarię została stworzona Grand Tour, czyli Wielka Trasa objazdowa, która pozwoli jeszcze lepiej poznać ten kraj, być blisko wszystkich jego zalet i poczuć niezapomnianą atmosferę.

Grand Tour liczy 1643 km i prowadzi przez cztery strefy językowe, pięć alpejskich przełęczy, do jedenastu miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również do dwóch rezerwatów biosfery i wzdłuż 22 jezior. Trasa zapewnia skoncentrowany wgląd w Szwajcarię z jej przepięknymi, malowniczymi widokami i klejnotami kultury. Można ją pokonać samochodem, kamperem, motocyklem lub pociągiem. Prowadzi przez tradycyjne górskie wioski, tętniące życiem miasta, niesamowite przełęcze, między jeziorami, przez niemal wszystkie kantony Szwajcarii.

Najbardziej spektakularne

Wśród atrakcji na trasie warto wymienić m.in. Przełęcz Świętego Gotarda. Masyw naszpikowany jest tunelami, mostami drogowymi i kolejowymi. Na północy znajdziemy fantastyczny wąwóz Schollenen, a na południu słynną Tremola.

Kolejnym ciekawym punktem na trasie Grand Tour jest opactwo Saint-Maurice w Wallis. Współcześnie jest siedzibą kościelnych władz i słynie z bazyliki oraz jej skarbów obejmujących rzadkie dzieła sztuki sakralnej. Zwiedzanie opactwa odbywa się z przewodnikiem i trwa około półtorej godziny.

Na lubujących się w historii i klimatach zamkowych czeka średniowieczne miasteczko Gruyeres (w j. niemieckim Greyerz), gdzie zobaczyć można dawną rezydencję grafów wznoszącą się na pagórku nad rzeką Saane. Zamek pochodzi z XIII w., dziś jest muzeum poświęconym 800-letniej historii regionu, architektury i kultury.

ReklamaSródtekstowy YT PC
W pobliskim zameczku St. Germain mieści się muzeum H.R. Gigera, które przedstawia fantastyczne wizje laureata nagrody Oskara i twórcy postaci Obcego. O uroku miasteczka stanowi również wyśmienita gastronomia i nowoczesna serowarnia. To tutaj wytwarzany jest słynny ser Gruyere.

Przewodnik samochodowy

Aby ułatwić kierowcom poruszanie się po Grand Tour, został opracowany specjalny przewodnik, wydany w 2015 r. To najnowsza na polskim rynku publikacja o atrakcjach Szwajcarii, zawierająca takie informacje jak: gdzie szukać noclegu, gdzie smacznie zjeść, jak korzystać z komunikacji. Opisane są odcinki trasy Grand Tour, trasy piesze, zabytki z listy UNESCO, a także ogólne informacje o kraju, które warto znać przed wyjazdem.

Więcej informacji o trasie Grand Tour znaleźć można na stronie internetowej www.MojaSzwajcaria.pl/grandtour

Artykuł pochodzi z numeru 3(72) 2016 Polskiego CaravaninguAdministrator20.01.20190 zdjęć 6