artykuły

PODRÓŻE
ReklamaBilbord Caravans salon targi 07.07-26.09 Bartek

Chorwacka wyspa Mljet – rowerowa oaza

Chorwacka wyspa Mljet – rowerowa oaza
Spokojne plaże na wyspie Mljet 

Jeśli Waszą pasją, oprócz caravaningu, są rowery, to wyspa Mljet w chorwackiej Dalmacji spodoba się Wam na pewno. Niewielka, lecz dobrze skomunikowana z lądem wyspa, jest uwielbiana przez rowerzystów. I nie chodzi tu jedynie o wygodne i bezpieczne szlaki rowerowe w Narodowym Parku Mljet, ale także o malownicze punkty widokowe, zróżnicowanie terenu i przyjazną rowerzystom infrastrukturę.

Gdzie najlepiej zatrzymać się na Mljet?

Wyspa żyje z turystyki. Dlatego znalezienie noclegu na Mljet, pensjonatu, hotelu lub kwatery prywatnej nie będzie problemem. Nawet w sezonie letnim. Podróżujący z przyczepą lub namiotem mogą skorzystać z kempingu Mungos pod Sobrą (320-350 miejsc dla gości) lub kempingu Lovor w Kozaricy. Maleńki kemping Marina obok miejscowości Ropa jest również dobrą opcją, ale pamiętajmy, że znajduje się w nim tylko kilka miejsc postojowych. Każdy z kempingów pochwalić się może bajeczną lokalizacją, ale kemping Mungos cieszy się dodatkowo sąsiedztwem słynnej jaskini Odyseusza. Legenda głosi, że sławny król Itaki rzekomo rozbił się w pobliżu owej jaskini, wpadając na lata w słodką niewolę nimfy Kalipso.


Słone jeziora w Narodowym Parku Mljet - duża pętal rowerowa 9 km

Do jaskini Odyseusza dotrzeć można pieszo, ale wspinaczka stromymi schodami będzie wyczerpująca. Pamiętajcie także o porze dnia: latem w południe upał pewnie da się wielu zwiedzającym we znaki, ale właśnie wtedy kolory wody w jaskini tworzą spektakularne widowisko.

Rowerami przez Mljet

Dla doświadczonych i fizycznie przygotowanych rowerzystów polecamy przeprawę przez całe 43 kilometry dróg na Mljet. To najlepszy sposób, aby dotrzeć do ciekawych zakamarków i poznać tutejszą przyrodę. Na drodze głównej przecinającej wyspę, nie ma ścieżek rowerowych jako takich, jednak poza sezonem (przełom lipca i sierpnia) ruch na niej rzadko bywa intensywny.

Najwięcej rowerzystów z mniejszym doświadczeniem decyduje się na wycieczki ścieżkami Parku Narodowego Mljet. Jazda na rowerze jest tu szczególnie przyjemna, ponieważ wszystkie trasy parkowe są wolne od ruchu drogowego, doskonale oznakowane i przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów lub pieszych. Jest to idealne rozwiązanie dla całych rodzin, szukających aktywnego wypoczynku.

Na terenie parku istnieją wypożyczalnie rowerowe (oraz kajakowe). Koszt wypożyczenia jednośladu wynosi od 40 kun za godzinę do 650 kun za cały tydzień. Na miejscu obsługa chętnie doradzi rodzaj roweru i przysposobi go do potrzeb wynajmującego. Wybierając się na wycieczkę rowerową, koniecznie zabierzcie ze sobą stroje pływackie. Po drodze istnieje wiele przystani, gdzie zatrzymać się można na piknik i orzeźwiającą kąpiel w jeziorze. Są tu także skromne punkty gastronomiczne, ale wodę pitną zawsze radzimy zabrać ze sobą.

Narodowy Park Mljet jest niewątpliwe główną atrakcją wyspy. Bujnie zalesiony drzewami śródziemnomorskiej pra-puszczy, w sercu kryje dwa słone jeziora: Veliko Jezero o głębokości 46m oraz Malo Jezero (Małe Jezioro) o głębokości 29m. Jeśli się Wam poszczęści spotkacie w parku nie tylko kolorowe jaszczurki, ale także wylegującą się na skałach fokę mniszkę. Koniecznie weźcie ze sobą aparat!


Miody i lokalne rarytasy 

Mljet - wyspa „miodzio”

Prawdopodobnie nazwa Mljet wywodzi się od słowa miód. W starożytnych czasach na wyspie gnieździły się tysiące dzikich pszczół. Dziś jest ich o wiele mniej i głównie zamieszkują przydomowe pasieki. Doskonały miód najlepiej kupować u lokalnych mljeckich bartników, a nie w sklepach.

Przysmaki Mljetu to jednak nie tylko słodkości. Obok ryb i dziczyzny, podobnie jak w całej Dalmacji, na stołach królują sery, oliwy, grillowane warzywa i- rzecz jasna -wino. Rodzinna restauracja Marijina Konoba w Prožurska Luka specjalizuje się w wyspiarskich przysmakach. Spróbować tu można ostryg, ośmiornicy i czarnego risotto z kalmarów. A wszystko to nad brzegiem niezwykle malowniczej zatoczki. Natomiast w lipcu odbywa się na wyspie Noc Wina, podczas której skosztujecie tak szczególnych trunków jak Rukatac i niezwykle rzadki Grk.

Plaża Saplunara

Na południu wyspy, dokładnie po drugiej jej stronie, położone są najpiękniejsze, senne mljeckie plaże – Saplunara. Teren ten to właściwe piaszczysta laguna, przy której brzegu woda osiąga temperaturę 28C.

Plaże Saplunara, w porównaniu z innymi plażami Dalmacji, są relatywnie puste, a wcale nie mniej urokliwe. Być może brak rozbudowanej infrastruktury (znajdziecie tu jedynie maleńką restauracyjkę i w sezonie letnim food trucki) sprawia, że plażowiczów na Mljet nie ma tak wielu. Okoliczni mieszkańcy, a jest ich około 30, chętnie wynajmują turystom prywatne kwatery. Możliwe jest także zaparkowanie kampera lub przyczepy kempingowej w obrębie gospodarstw.

Caravaningowe podróże do Chorwacji warto przenosić na dalmackie wyspy. Swoboda, przyroda, rowerowe szlaki i brak tłumów- to najlepsza wizytówka Mljet. Ładujcie więc rowery i w drogę!


Zofia Sadowska14.05.20190

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

 • 15
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 15
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW