artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Webasto Cool Top Trail 28V i Cool Top Trail 36V – te dwa modele dołączają do serii 5 klimatyzatorów dachowych typu split
Webasto Cool Top Trail 28V i Cool Top Trail 36V – te dwa modele dołączają do serii 5 klimatyzatorów dachowych typu split

Webasto CCT 28V i CCT 36V

Czas czytania 3 minuty

Gama klimatyzatorów z rodziny Cool Top Trail została rozbudowana do 7 modeli. Dwa najnowsze – w porównaniu do dotychczas oferowanych o podobnej mocy – są przede wszystkim lżejsze. Nowością debiutujących urządzeń jest 2-zakresowy tryb pracy EKO i zintegrowany sterownik dotykowy Touch Control.

Webasto CCT 28V i CCT 36V 1Cool Top Trail 20/24/28/34/35 to gama klimatyzatorów dachowych – dobrze znanej propozycji firmy Webasto przeznaczonej do montażu w kamperach i przyczepach kempingowych. Urządzenia chłodnicze z rodziny Cool Top Trail (w skrócie: CTT) są wyposażone w funkcję pompy ciepła, więc mogą dogrzewać pokłady domów na kołach, nawet gdy przyjdzie im pracować w temperaturze do −5°C. Obudowa urządzeń wykonana jest z polipropylenu stabilizowanego promieniami UV, dzięki czemu jest wytrzymała, a jednocześnie lekka. W nowych propozycjach inżynierowie Webasto postanowili jeszcze bardziej odchudzić owe konstrukcje i tak powstały modele 28V i 36V.
Webasto Cool Top Trail 28V stanowi rozwinięcie modelu CCT 28. Ma te same wymiary jednostki dachowej (855 × 657 × 215 mm) i panelu podsufitowego. Jest zasilany tym samym czynnikiem chłodniczym (R410a), ale jest o 0,6 kg lżejszy. Redukcja masy (34,9 kg) jest więc niewielka, ale dość znacznie udało się zmniejszyć maksymalne natężenie prądu elektrycznego – z 6,3A do 5,8 A. Moc chłodnicza i źródła ciepła (odpowiednio: 2800 i 2600 W) są w modelu V identyczne jak w CCT 28. Pod tym względem dużo lepiej wypada druga z nowości.
Webasto Cool Top Trail 36V odziedziczył po modelu CCT 34 obudowę. Ma więc te same wymiary jednostki dachowej (1122 × 850 × 223 mm), ale jest o ponad 6 kg lżejszy. Ma masę 41,9 kg, a przy tym jest o kilkaset watów wydajniejszy. Klimatyzator o mocy chłodniczej 3600 W i 3300 W jako źródło ciepła to odpowiednio o 200 i 300 W więcej. Co istotne, bez zmian pozostaje maksymalne natężenie prądu elektrycznego – to nadal 7,4 A.
Obie nowości mają w standardzie funkcję łagodnego startu kompresora. Oznacza to nie tylko bardzo niski poziom hałasu podczas rozruchu, ale właśnie ograniczenie zapotrzebowania na tzw. pik niezbędnej do niego energii. Absolutną nowością obu modeli są piloty zdalnego sterowania, które wzbogacono o 2-zakresowy tryb pracy EKO. Ten działa bardzo intuicyjnie. Aktywując EKO 1, redukujemy wydajność wentylatora nawiewowego o 30%, a po ponownym przyciśnięciu mamy tryb EKO 2, co oznacza redukcję o 60%. Chcąc powrócić do normalnych nastaw, wystarczy trzeci raz przycisnąć tak oznaczony piktogram. Dla jeszcze większej wygody obudowy podsufitowe klimatyzatorów zintegrowano ze sterownikiem dotykowym. Touch Control pozwala zarządzać trybem chłodzenia, grzania i wentylowania wnętrza.

Artykuł pochodzi z numeru 4 (112) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator07.11.20230
Artykuł powstał we współpracy z marką Webasto
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News