artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian
Linia toalet spopielających zaprojektowanych przez Cinderella Eco Group to zupełnie nowa jakość i zgoła inna metodyka radzenia sobie z fekaliami
Linia toalet spopielających zaprojektowanych przez Cinderella Eco Group to zupełnie nowa jakość i zgoła inna metodyka radzenia sobie z fekaliami

W drogę z toaletą na gaz

Toaleta chemiczna w kamperze czy przyczepie może oznaczać przykre zapachy. I przykry obowiązek. Raz na jakiś czas trzeba ją po prostu opróżnić. Masz zupełnie inne wyobrażenie o wysokim komforcie caravaningu? Z całą pewnością zainteresuje cię CINDERELLA – TOALETA SPOPIELAJĄCA NA GAZ.

Higiena bez dostępu do kanalizacji to nie jest łatwy temat. W branży caravaningowej dominującym rozwiązaniem tego odwiecznego problemu są WC kasetowe. Takie toalety zbudowane są z dwóch części, oddzielonych od siebie zasuwą: w części dolnej gromadzą się nieczystości, a górną stanowi muszla i (najczęściej) zbiornik na wodę do spłukiwania nieczystości.
Każdy zna ułomność owego standardu, gdy przyjdzie podróżować w szczycie sezonu turystycznego. Nie tylko latem, aby zachować czystość, higienę i w miarę skutecznie maskować przykre zapachy, należy stosować preparaty chemiczne, przeznaczone do toalet przenośnych. Dedykowana chemia w formie płynów czy tabletek przyspiesza rozkład nieczystości i papieru toaletowego, redukując rozwój bakterii oraz wytwarzanie nieprzyjemnych woni i gazów. No i ten przykry obowiązek. Raz na jakiś czas – możliwie często, trzeba ów szalet opróżnić.
To dość angażujące rozwiązanie na pokładach przyczep kempingowych i kamperów, skoro papier nie może być zwyczajny. Ten przeznaczony do WC chemicznego jest też sporo droższy.
Na szczęście problem gromadzenia odchodów na pokładzie pojazdu kempingowego doczekał się zupełnie nowego podejścia. Bez użycia wody, bez chemii, a jedynym produktem końcowym jest… czysty popiół. Brzmi jak bajka?

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Cinderella – zgoła inne podejście
Pytanie o przyjazną dla środowiska i jednocześnie możliwie najmniej angażującą toaletę poważnie potraktowali Norwegowie. A dokładniej specjaliści z Cinderella Eco Group – rodzinnej firmy zlokalizowanej w Midsund na wybrzeżu Molde, położonym wśród norweskich fiordów. Ze wszech miar przyjazna toaleta miała być remedium na brak kanalizacji ściekowej m.in. dla domków z bali w norweskiej głuszy. Prototypowe ekologiczne rozwiązanie przeznaczone do całkowitej utylizacji odpadów toaletowych bez użycia wody sprawdziło się na tyle dobrze, że w 2013 Cinderella wprowadziła na rynek toaletę podróżną – Travel. Debiut Cinderella Eco Group na targach Caravan Salon nie uszedł uwadze fanów caravaningu. Innowację dostrzegła też prasa branżowa. I tak po blisko 20 latach dopracowywania koncepcji skoncentrowanej na zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej muszla spopielająca odchody ustanowiła nowy standard dla ceniących niezależność w każdych warunkach.

Tylko gaz LPG i zasilanie 12 V
Główną przewagą tej toalety nad kasetami chemicznymi jest to, że nie ma potrzeby jej ochrony przed zamarzaniem. Jest tak, ponieważ korzystanie z niej obywa się bez wody do spłukiwania. Czy to kamper czy przyczepa, oszczędności będą liczone w hektolitrach.
– Nie spłukujemy fekaliów do kasety, tylko zamykamy muszlę szczelną pokrywą i uruchamiamy proces spalania – wyjaśnia odmienne podejście Grzegorz Cieśla, reprezentujący norweskiego producenta toalet w Polsce.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
– Angażujemy jedynie zasilanie 12 V i gaz LPG, który spala odpady w wysokich temperaturach do minimalnej ilości popiołu. Od razu uspokoję czułych na niedostatki mocy akumulatorów. Otóż pobór mocy elektrycznej w trybie standby to 0,005 A i tylko 1,3 A na czas inicjacji zapłonu, tj. spalania. Odpady są bezpiecznie spalane w zamkniętej komorze, a wolne od zanieczyszczeń gazy z procesu odprowadzane rurą wylotową na zewnątrz pojazdu kempingowego.
I od razu dodaje, że popiół jest bezbakteryjny i wolny od wszelkich patogenów, więc można taki wysypać, całkiem skutecznie przy okazji użyźniając glebę. A to oznacza, że nie ma żadnych dodatkowych procesów ani uciążliwych procedur opróżniania, jakich wymagają systemy toalet chemicznych.

Bezwonna i higieniczna
Najdroższym medium niezbędnym do działa toalet marki Cinderella jest gaz, ale i tak jego zużycie (140-180 g na spalanie) stawia norweską technologię w czołówce ekonomicznych rozwiązań. Standardowa 11-kilogramowa butla powinna wystarczyć na ok. 60-70… spopieleń. I kilka razy więcej wizyt w toalecie, bo procesu spalania nie trzeba inicjować częściej niż raz na 3-4 wizyty.
– Jej przewagę dostrzeżemy, gdy skalkulujemy wydatki na caravaningową chemię. Nie wymaga specjalnych prac montażowych, a w zamian gwarantuje komfort toalety jak w domowym gospodarstwie – podkreśla Grzegorz Cieśla.
Również w czasach Covid-19 dostrzeżemy jej niepodważalną przewagę nad WC kasetowymi. Nie dość, że nie jesteś już narażony na kontakt z chemią do WC, to raz na zawsze możesz zapomnieć o przykrym i mało higienicznym obowiązku udania się z kasetą do punktu zrzutu nieczystości na kempingu. A to może oznaczać tylko jedno – nową jakość podróżowania i nowy, bezwonny wymiar wolności.

Dystrybucja: carbonzorro.com

Artykuł pochodzi z numeru 5 (102) 2021 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator22.04.20220 zdjęć 4