ReklamaA1 - katalog ACSI

PRZEGLĄD RYNKU

PODRÓŻE

3 miesiące temu  23.03.2020, ~ Rafał Dobrowolski   

Tarcza antykryzysowa i postulaty przedsiębiorców

Fot. R. Dobrowolski

Umorzenie VAT, ZUS, CIT i PIT przez pół roku, dopłaty do wynagrodzeń w wysokości 80 procent pensji minimalnej… Branża turystyczna wypracowała postulaty uzupełniające do rządowej Tarczy Antykryzysowej.

Krótko po tym, jak premier Mateusz Morawiecki i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawili zręby programu osłonowego dla firm, które ucierpiały w wyniku pandemii, sektor turystyczny utworzył Grupę Roboczą. Ta stanowi reprezentację takich organizacji jak np. Izba Turystyki RP, Polska Izba Turystyki, Polski Związek Organizatorów Turystyki, Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji, Polska Izba Przemysłu Targowego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Stowarzyszenie Branży Eventowej, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych. Podpisani pod apelem dowodzą, że kilkanaście tysięcy firm – przynoszących ponad 12% procent do polskiego PKB utraciło lub zaraz utraci możliwość prowadzenia swoich przedsiębiorstw. Przedstawiciele branży turystycznej, eventowej, targowej, hotelarskiej, transportowej i rozrywkowej zwracają uwagę rządzącym, że setki tysięcy osób nie mogą wykonywać swojej pracy. I szacują, że przy stratach sięgających 70 – 90 procent nie podźwigną się. Zwłaszcza, że jako pierwsi „zderzyli się z ekonomicznym tsunami, jakie wywołał koronawirus”.

Swoje propozycje sformułowali w pięciu punktach. Wspomnijmy tylko niektóre.

Fundusz zapomogowy

Wymieniony jako ostatni z postulatów przywodzi skojarzenie z propozycją wysuniętą niedawno przez włoską branżę turystyczną. Ów fundusz dla przedsiębiorców miałby powstać w celu pokrycia udokumentowanych szkód w wyniku pandemii (podobnie jak w przypadku klęski żywiołowej) dla przedsiębiorstw, które od 1 lutego 2020 roku notują miesięczne spadki obrotów w wysokości minimum 60%. Podpisani rekomendują wprowadzenie gradacji otrzymania pomocy finansowej w zależności od stopnia spadku obrotów danego przedsiębiorstwa, porównując YTD (dla przykładu inna forma pomocy dla firmy, która straciła 10% obrotów, a inna dla tej, która straciła 100%).

Abolicja podatkowa od zaraz!

Branża turystyczna uznając rządowy program za niewystarczający postuluje też odgórną abolicję VAT / ZUS / CIT / PIT na minimum 6 miesięcy począwszy od 1 marca 2020 roku. Z możliwością wydłużenia do 3 miesięcy po zakończeniu stanu epidemii. Przy czym czas trwania i wysokość świadczenia powinna być dostosowana do stopnia “zastoju” przedsiębiorstwa - dla przykładu firma, która ma zatrzymane 100% przychodów = 100% możliwych świadczeń. Prócz tego pada propozycja „przyspieszonego zwrotu VAT w sposób natychmiastowy”. Jest też postulat odgórnego zniesienie lub wprowadzenia ulg od podatku od nieruchomości.

Podpisani apelują o „pilne wyznaczenie roboczego spotkania wspólnie z innymi partnerami społecznymi (Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP itp.) z udziałem Pani Minister i kluczowych przedstawicieli innych resortów, tak abyśmy mogli wspólnie wypracować najpilniejsze do wprowadzenia systemowe rozwiązania dla polskiej gospodarki i poszczególnych branż”. 

List został wysłany 20 marca. Wspomnijmy, że dotychczasowe propozycje rządowe na tyle rozczarowały branżę turystyczną, że jej przedstawiciele ukuli hasło w postaci hasztagu: #TarczaNieStarcza.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony