ReklamaBilbord - PRENUMERATA

PRZEGLĄD RYNKU

8 miesięcy temu  09.11.2019, ~ Rafał Dobrowolski   

Ogniwa słoneczne na elastycznym podłożu

TELECO/TELAIR wprowadził na rynek półelastyczne moduły fotowoltaiczne zaprojektowane dla kamperów i przyczep kempingowych. W przeciwieństwie do modułów sztywnych, bo umieszczonych w aluminiowych ramach - TSPF 110W będą idealnie komponowały się z powierzchnią, do której zostaną przyklejone. 

Produkowane w rozmiarze 1216 x 533 x 2 mm przezwyciężają wiele typowych wad montażu fotowoltaiki w aluminiowych ramkach. Przy ograniczonym ciężarze wynoszącym tylko 1,8 kg moduł TSPF 110W okazuje się ekstremalnie lekki w porównaniu z konwencjonalnymi panelami słonecznymi, które zwykle ważą około 10 kg.

Łatwo dopasujesz do krzywizny zabudowy

Producent zapewnia, że moduły TELECO TSPF 110W zawierają ogniwa słoneczne składające się z najczystszego rodzaju krzemu - krzemu monokrystalicznego - co czyni je bardziej efektywnymi i wytrzymalszymi niż moduły polikrystaliczne. Opracowane z myślą o zastosowaniu w środowisku morskim są odporne na wodę, wiatr i sól. Odporność na ekstremalne warunki pogodowe czy degradację z upływem czasu (są m.in. nieczułe na nagłe zmiany temperatury), a też wysoka wytrzymałość na rozciąganie, to gwarancja, że każdy taki moduł TSPF 110W okaże się nieczuły na wstrząsy i wibracje. O co oczywiście nietrudno w przypadku paneli montowanych na dachach pojazdów rekreacyjnych.

Tylko ta cena…

Montaż na klej to kolejna zaleta propozycji. Acz nie są całkiem elastyczne, to nie powinno być problemu z wyginaniem ich pod kątem 30-40 stopni, więc w żaden sposób nie pogorszymy aerodynamiki zabudów kempingowych. Wada? Rozczarowywać może tylko cena. Gdy debiutowały kilka miesięcy temu producent nie ujawnił informacji o ich skuteczności, za to cena (380 EUR) mogła zwalić z nóg potencjalnych nabywców. 

Fot. www.telecogroup.com

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony