artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Mikro-chatki z dyszlem

Mikro-chatki z dyszlem

Czas czytania 3 minuty

Szukasz przyczepy kempingowej, która nie wygląda jak przyczepa? A może chcesz mieć na wskroś mobilną chatkę do zamieszkania przez cały rok bliżej natury. Z poszukiwań prostszego i bardziej harmonijnego sposobu życia powstała seria Cahute.

Do takiego stylu życia pasuje filozofia tiny house. Kompaktowy domek zaspokaja wiele potrzeb miejskich nomadów. I popularność takich rośnie z boomem na caravaning. Także we Francji, gdzie pomysł na urokliwe chatki na kółkach sprawił, że pewien francuski nauczyciel porzucił posadę, wziął się za nauki stolarstwa i dziś w pocie czoła jest w stanie z grupą pracowników zbudować rokrocznie ok. 20 takich apartamentów z dyszlem i na kołach.

Mikro-chatki z dyszlem 1

- Każdy Cahute na kołach, który opuszcza nasz warsztat, jest rejestrowany we Francji jako przyczepa kempingowa, co tylko potwierdza jak bardzo jest popularnym rozwiązaniem dla fanów caravaningu – mówi Thomas Longhi, który buduje mikro-domy Cahute w gminie Dinard, w regionie Bretania, w departamencie Ille-et-Vilaine.

10 lat studiów i 3 lata eksperymentów

Koncepcja dojrzewała powoli. Dziesięć lat minęło na sprawdzaniu naturalnych materiałów i tradycyjnych metod budowlanych. Kolejne trzy lata to eksperymentowanie z mobilną i modułową mikroarchitekturą, co wreszcie zaowocowało stworzeniem mikro-chatek Cahute. Pomysłodawcy zależało na jak największym udziale lokalnych surowców, stąd ekspandowany korek izolacyjny produkowany ze ścinków kory z dębu korkowego, lity świerk i topola. Z myślą o redukcji masy we wnętrzach dominują meble z rdzeniem tekturowym typu plaster miodu.

Mikro-chatki z dyszlem 2

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
- Poszliśmy drogą budowania przyczep kempingowych, które pasują do krajobrazu i są bardziej ekologiczne niż tradycyjne, tj. plastikowe i izolowane pianką, jakie przywykliśmy oglądać na kempingach - dodaje pomysłodawca marki Cahute.

- Podczas holowania naszych domków trzeba być bardziej świadomym bocznych wiatrów niż w przypadku zwykłej przyczepy kempingowej i zwracać uwagę na niskie gałęzie, ale po przybyciu na miejsce kubatura wnętrza daje nam więcej możliwości.

Dziś gama propozycji to seria o dmc od 1300 kg to 3500 kg. Najmniejsze modele mają 6 mkw, największe nieco ponad 10. Ceny zaczynają się od 32000 euro netto. Standardem jest ogrzewanie postojowe (Truma Combi 6), kompletnie wyposażony aneks kuchenny, bo np. kabina prysznicowa wymaga dopłaty 950 EUR.

Fot. cahute.com

Mikro-chatki z dyszlem 4


Rafał Dobrowolski20.10.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News