artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kampervany, a na pewno te bez dachów sypialnych, lada moment mogą łączyć zalety niezakłóconego widoku na niebo i prywatnej salki kinowej
Kampervany, a na pewno te bez dachów sypialnych, lada moment mogą łączyć zalety niezakłóconego widoku na niebo i prywatnej salki kinowej

Ekran z podsufitki kampervanów?

Czas czytania 2 minuty

Z kreatywnego podejścia do projektowania koncepcji poszyć dachowych słynie oczywiście firma Webasto. Ten renomowany dostawca transparentnych i uchylnych okien dachowych pokazał, jak może wyglądać prywatna sala kinowa na pokładzie kampervanów.

Dla fana caravaningu marka Webasto to przede wszystkim systemy ogrzewania postojowego, takie też klimatyzatory i sprzęt AGD. Tymczasem jest też ona dostawcą szyberdachów i ładowarek do samochodów elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego na całym świecie. Ta rodzinna firma ma fabryki nie tylko w Niemczech, ale też w Rumunii, Chinach czy USA.
Podczas targów CES 2024 (9-12 stycznia, Las Vegas), które słyną z prezentacji innowacyjnych produktów kształtujących przyszłość technologii konsumenckich, na stoisku Webasto mieliśmy premierę „prywatnej sali kinowej na 4 kołach”. Jak dach pojazdu i jego podsufitkę można zaangażować dla rozrywki na pokładzie m.in. kampervanów? Gigantyczny, bo aż 30-calowy ekran OLED zintegrowany z pokaźnym przeszkleniem dachowym zmieni każdy pojazd w prywatną salkę kinową. Urzekająca sala multimedialna może być też idealnym miejscem pracy dla cyfrowego nomady.
Za naciśnięciem jednego przycisku ekran TV wykonuje ruch obrotowy, by zapewnić niezakłócony widok dla siedzących w wygodnych fotelach na tyłach pojazdu. O idealny kąt padania obrazu dba bezszelestny (bezszczotkowy) silnik, który kontroluje orientację ekranu. Mechanizm składania i przesuwania realizowany jest po przegubowych szynach z niezwykłą precyzją i płynnością. To, jak wykorzystamy ekran wysuwający się spod szklanego dachu, zależy tylko od nas. Rewolucyjne podejście przejawia się bowiem w tym, że można go w pełni zintegrować ze szklanym dachem.
– Nasz rewolucyjny system ekranu kinowego oferuje niezrównane połączenie funkcjonalności, estetyki i nowoczesności technologii – powiedział Jan Henning Mehlfeldt, odpowiedzialny za koncepcję szklanych dachów w firmie Webasto.
To właśnie przezroczystość wyłączonego wyświetlacza w technologii OLED zapewnia niezakłócony widok na niebo przez pokaźną taflę panoramicznego przeszklenia dachu. Kiedy ekran nie jest używany, leży płasko pod taflą szkła. Oprócz wrażeń kinowych, zaawansowane technologicznie szkło oferuje kilka funkcji. W nocy takie przeszklenie może być źródłem światła. Za dnia, jeśli słońce świeci zbyt jasno, można aktywować funkcję zacienienia wnętrza pojazdu.

Ekran z podsufitki kampervanów? 1

Ekran z podsufitki kampervanów? 2

Ekran z podsufitki kampervanów? 3

30-calowy ekran w technologii OLED to nie tylko prywatne kino. To także miejsce pracy zdalnej. Dezaktywowany ekran jest przezroczysty, więc po wyłączeniu obraca się do poziomu i licuje z taflą szklanego dachu, by w jak najmniejszym stopniu ograniczać wysokość wnętrza pojazdu

Fot. Webasto

Artykuł pochodzi z numeru 1 (115) 2024 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator31.03.2024
Artykuł powstał we współpracy z marką Webasto
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News