artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian
Bezpiecznie z przyczepą. Czyli jak?

Bezpiecznie z przyczepą. Czyli jak?

Odpowiednia kategoria prawa jazdy nie czyni nas mistrzami kierownicy. Potrzeba opanowania, pokory i czasu, by móc bezpiecznie i komfortowo poruszać się z przyczepą kempingową. Jednak nawet temu, co z przyczepą przejeździł tysiące kilometrów, przydadzą się techniczne rozwiązania, które mają realny wpływ na komfort prowadzenia. Marka AL-KO to producent osprzętu, z którym warto się zapoznać.

Dlaczego? A chociażby z tego powodu, że zbliża się okres jesienno-zimowy. Wcale nie musi to oznaczać końca wyjazdów caravaningowych, również z przyczepą kempingową. W trudnych warunkach atmosferycznych o wiele szybciej docenimy rozwiązania, które sprawią, że jazda z nawet dużą, dwuosiową jednostką będzie bezpieczną przyjemnością, a nie utrapieniem.
Podstawa każdej przyczepy to odpowiedni zaczep. AKS 3004 od AL-KO to pierwszy na rynku zaczep kulowy ze stabilizatorem z czterema okładzinami ciernymi. Nie tylko świetnie wygląda, ale też skutecznie eliminuje kiwanie boczne i kołysanie. Do tego jego obsługa jest bajecznie prosta. Bezpieczna, odprężająca jazda jest możliwa z przyczepami o masie całkowitej aż do 3000 kg!
Nie tylko moc silnika się liczy, doskonale wie to każdy rajdowiec. Hamulce pozwalają zapobiec tragedii, ale wpływają też na komfort psychiczny kierowcy. AL-KO Automatic Adjustment Premium Brake (w skrócie: AAA) to automatyczny system regulacji hamulców. Może być montowany opcjonalnie w każdej osi przyczepy z tarczą hamulcową mocowaną śrubami. Gdy hamulec ma zbyt duży luz, system AAA dokona jego automatycznej regulacji. Nie ma to żadnego wpływu na niezawodność działania hamulców: cały układ pozostaje niezmieniony – oprócz funkcji automatycznej regulacji. System AAA Premium Brake można zamontować najpóźniej przy kolejnej wymianie okładzin hamulcowych w przyczepie.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Najbardziej polecany jest jednak AL-KO Trailer Control (ATC). To system wyposażony w specjalne czujniki, które w połączeniu z komputerem reagują w sposób całkowicie automatyczny, bez ingerencji kierowcy. Ba, kierowca nawet nie odczuwa korekcji dokonywanej przez ATC. Co się dokładnie dzieje? Kiedy przyczepa kempingowa zaczyna „wężykować”, ATC łagodnie i w odpowiedni sposób hamuje poszczególnymi kołami. Tym samym nasz „dom na kołach” wraca na właściwy tor.
Jak bardzo ważne jest wczesne wykrywanie tego typu zachowań przyczepy, wie każdy, kto choćby raz doświadczył nieprzyjemności na mostach, gdzie napór wiatru jest niezwykle mocny, lub podczas wyprzedzania ciężarówek. Brak szybkiej reakcji może spowodować tragedię, co możemy na własne oczy zobaczyć na wielu materiałach wideo dostępnych w internecie.
Czy warto inwestować w bezpieczeństwo? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista.

Dystrybutor: AL-KO

Artykuł pochodzi z numeru 5 (102) 2021 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator27.04.20220 zdjęć 3