artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Sezon caravaningowy to również sezon na kleszcze. Zabezpiecz się!
  fot. Jimmy Conover/Unsplash

Sezon caravaningowy to również sezon na kleszcze. Zabezpiecz się!

Czas czytania 4 minuty

Od początku tego roku odnotowano niemal dwa razy więcej przypadków boreliozy w Polsce niż w analogicznym okresie 2022 r. Gdybyśmy zadali pytanie, czy kiedykolwiek mieliście kontakt z kleszczem, być może część z was odpowiedziałaby, że nie. Jednak niewielkiego kleszcza łatwo przeoczyć tym bardziej, gdy wbije się w trudno dostępne miejsce. Kleszczy z roku na rok jest coraz więcej, a problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy i wielu innych miejsc na świecie, gdzie lubimy wypoczywać.

Wszyscy jesteśmy narażeni na kontakt z tymi niebezpiecznymi dla naszego zdrowia pasożytami, zwłaszcza spędzający dużo czasu na łonie natury: grzybiarze, rowerzyści, biegacze, dzieci, a także caravaningowcy. Każdy z nas może wrócić do swojego campera czy domu z niechcianym pasażerem na gapę, dotyczy to także naszych czworonogów. Jak się bronić? Mamy dla was kilka rad, a na końcu artykułu znajdziecie Państwo niespodziankę – 20% kod rabatowy na urządzenia Tickless przeciw kleszczom, bez chemii.

Choć niewielkie, kleszcze mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Są nosicielami wielu groźnych dla nas chorób: kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza to najczęstsze choroby odkleszczowe. Szacuje się, że boreliozą zakażonych może być aż 50% kleszczy, a we wschodniej i centralnej części kraju nawet do 60-70%. To zła wiadomość. Jeszcze gorsza jest taka, że kleszcze są praktycznie wszędzie, nawet na osiedlowych trawnikach. Jest ich zatrzęsienie, a coraz cieplejsze zimy sprawiają, że są aktywne przez cały rok. Wiosną i latem, kiedy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i zazwyczaj jesteśmy lekko ubrani, należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o zwiększoną ochronę przed tymi pajęczakami.

Spędzając czas na łonie natury pamiętajmy o odpowiednim, zakrywającym ciało stroju. Kleszcze na ogół wchodzą na nas z trawy i niskich roślin, dlatego spacerując lasem lub wędrując polną drogą, miejmy na sobie pełne buty, wyższe skarpetki, a także przylegające do ciała spodnie i taką też koszulkę, najlepiej z długim rękawem. Wybierając jasną odzież, łatwiej dostrzeżemy na niej ciemnego kleszcza – o tym również warto pamiętać.

Sezon caravaningowy to również sezon na kleszcze. Zabezpiecz się! 1

Niestety, kleszcza bardzo łatwo przeoczyć, a jego ugryzienie jest bezbolesne. Co więcej, te malutkie pajęczaki upodobały sobie te miejsca naszego ciała, w których skóra jest najcieńsza, czyli pachy, okolice narządów płciowych, zgięcia łokciowe i podkolanowe, a nawet za uszami. Obserwacja tych miejsc powinna wejść nam w nawyk, zwłaszcza po dniu spędzonym na świeżym powietrzu. Jest to o tyle istotne, że jeśli pozbędziesz się kleszcza zanim wbije się w skórę, nie doznasz żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Warto oczywiście rozważyć zaaplikowanie szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, której skuteczność wynosi 99%. Niestety podobnych szczepień nie ma na boreliozę, dlatego mimo wszystko doradzamy zastosowanie dodatkowych rozwiązań. W sezonie letnim wybór przeróżnych środków odstraszających owady, w tym kleszcze, jest olbrzymi. Są to najczęściej chemiczne preparaty zawierające DEET – otrzymywany syntetycznie repelent, którego działanie polega na zaburzaniu węchu owadów. Skuteczny, jednak może podrażniać skórę, a niewłaściwie stosowane wywierać działanie toksyczne. Tego typu środki nie są przeznaczone do kontaktu z ciałem człowieka, nie jest ponadto zalecane stosowanie preparatów z DEET u kobiet w ciąży i niemowląt.

Sezon caravaningowy to również sezon na kleszcze. Zabezpiecz się! 2

Oprócz środków chemicznych na rynku dostępne są również ultradźwiękowe urządzenia przeciw kleszczom Tickless. Jak działa Tickless? Te niewielkie urządzenia blokują główny narząd zmysłowy kleszczy – narząd Hallera, emitując impulsy ultradźwiękowe, które sprawiają, że pasożyty te nie są w stanie skutecznie namierzyć żywiciela. Działają w promieniu nawet do 2,5 metra, są całkowicie bezpieczne dla niemowląt, kobiet w ciąży, osób z alergiami, seniorów i zwierząt. Urządzenia Tickless nie zawierają żadnych substancji chemicznych, są nietoksyczne, a ich działanie zostało potwierdzone badaniami. Do tego są bardzo lekkie, proste w montażu i estetyczne. Można je w kilka chwil przypiąć do paska, sznurówki buta, dziecięcego wózka czy obroży psa. Sama obsługa Tickless jest przy tym bardzo prosta.

Sezon caravaningowy to również sezon na kleszcze. Zabezpiecz się! 3

W ofercie Tickless znajdziemy urządzenia zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci, dla osób aktywnych, a także dla zwierząt. Z pełną ofertą można zapoznać się na stronie internetowej www.tickless.pl. Znajduje się tam również porównanie poszczególnych modeli, dokładny opis działania urządzeń, a także badania potwierdzające skuteczność.

Pamiętajcie jednak, że bez względu na zastosowane środki, ZAWSZE dokładnie oglądajmy po spacerze czy pobycie na kempingu siebie, swoje dziecko i zwierzaka. To nawyk, który nie tyle warto, ile trzeba w sobie wyrobić.

Dla czytelników „Polskiego Caravaningu” mamy kod rabatowy. Do 13 czerwca 2023 r. z kodem PC otrzymujecie 20% rabatu na wszystkie urządzenia Tickless na stronie: https://tickless.pl/

Sezon caravaningowy to również sezon na kleszcze. Zabezpiecz się! 4


Redakcja09.06.2023
Artykuł powstał we współpracy z marką
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News