artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie

Czas czytania 7 minut
Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie

Dzisiaj kampery filmowe to niezastąpione pojazdy na planach filmowych i wielkich imprezach artystycznych. Z kolei samochody i przyczepy kempingowe coraz częściej stają się niezbędne i jeszcze bardziej popularne wśród gwiazd telewizji i estrady.

Kampery filmowe to dla aktorów i filmowców idealne miejsce wypoczynku, a także mobilne miejsce pracy. Częsta zmiana miejsca pobytu przez aktorów i artystów stwarza popyt na mobilne garderoby czy charakteryzatornie i miejsca wypoczynkowe. Samochody i przyczepy kempingowe z kolei, na stałe zawitały na trasy koncertowe naszych i zagranicznych artystów. Przy wielkich produkcjach filmowych powstają specjalne kampusy dla filmowców, złożone z kamperów i przyczep. Caravaning jako jedna z form turystyki coraz częściej uprawiany jest przez wielu artystów, dziennikarzy i gwiazd telewizji, którzy preferują ten sposób wypoczynku. Własny samochód kempingowy posiada wokalista jazzowy i rajdowiec Andrzej Dąbrowski, muzyk Wojciech „Malina” Kowalewski czy aktor Karol Strasburger.

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 1
Garderoby na kółkach
Jeżeli sceny kręcone są w studiu filmowym, a impreza odbywa się w klubie muzycznym lub wielkiej sali koncertowej, wszystkie niezbędne pomieszczenia i urządzenia znajdują się na miejscu. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli ekipa filmowa kręci sceny filmowe w plenerze, miejscu trudno dostępnym, położonym poza miastem. Wtedy niezbędnym rozwiązaniem są mobilne garderoby, charakteryzatornie i miejsca wypoczynkowe. Potocznie nazywane są „garderobami na kółkach”. Najczęściej spotkać je można w czasie realizacji zdjęć do znanych seriali telewizyjnych (np. „Magda M”, „Odwróceni” i inne), a także na wielkich koncertach muzycznych.

ReklamaSamochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 2
Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 3Zygmunt Chajzer podczas przerwy w prowadzeniu koncertu.

Kamperami na „Taniec z gwiazdami”
Nikogo już nie dziwi widok samochodu czy przyczepy kempingowej w czasie kręcenia filmu, reklamy czy obsługi plenerowego koncertu. Pojazdy te stały się niezbędne w czasie przygotowań do telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”. Z kolei twórcy drugiej edycji „Opowieści z Narnii” utworzyli ogromny kampus filmowców w Górach Stołowych w Polsce. Miejsce to zrobiło ogromne wrażenie na okolicznych mieszkańcach – kilka kamperów i ponad 30 przyczep kempingowych!

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 4
Kampery, przyczepy, naczepy
Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie można rozpatrywać w dwóch grupach. W pierwszej należy uwzględnić samochody i przyczepy kempingowe z oryginalnym wnętrzem, z których korzystają filmowcy i gwiazdy showbiznesu w czasie koncertów, imprez i planów filmowych. Do grupy tej zaliczyć należy kampery, przyczepy i naczepy kempingowe z niewielką zmianą wnętrza poprzez dodanie garderoby czy charakteryzatorni. Mogą to być małe lub średnie kampery, a także większe jednostki na podwoziu autokaru. W miejscach, do których dostęp jest utrudniony lub ograniczony, stosuje się kampery na podwoziu samochodu terenowego. Umożliwiają one prace ekip filmowych niezależnie od infrastruktury drogowej i warunków pogodowych.

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 5Na pierwszym planie garderoba zespołu „Łzy” podczas koncertu zorganizowanego przez Estradę Poznańską pod nazwą „Podziel się posiłkiem”

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
w sierpniu br. w Poznaniu. Takie garderoby mieli m.in. Kayah i Lady Pank.

Druga grupa obejmuje przede wszystkim kampery filmowe, czyli samochody całkowicie zaprojektowane dla potrzeb ekip filmowych czy organizatorów imprez rozrywkowych. Co to takiego jest kamper filmowy? To nic innego jak... pojazd mechaniczny na czterech lub więcej kołach, przeznaczony do obsługi planów zdjęciowych oraz najróżniejszych przedsięwzięć artystycznych w specjalnie skonstruowanym i wyposażonym wnętrzu. Zagraniczne ekipy filmowe w USA korzystają z bardzo nowoczesnych samochodów tego typu. Wiele z nich budowana jest na zamówienie. Są to duże i bogato wyposażone pojazdy, niekiedy na podwoziu autokaru lub samochodu ciężarowego. Zdarzają się i duże pojazdy, które wyposażone są w wielką naczepę kempingową. Wewnątrz znajduje się charakteryzatornia, garderoba, nowoczesne miejsce wypoczynkowe, a także łazienka i kuchnia. Czyli to wszystko, co niezbędne jest aktorom i muzykom w czasie realizacji zdjęć filmowych czy plenerowej imprezy rozrywkowej.

Przegląd rynku
„Campery Filmowe” to jedna z najbardziej znanych firm w Polsce zajmująca się wynajmem specjalnych samochodów dla ekip filmowych i organizatorów imprez rozrywkowych. Powstała w 2004 roku, aby zaspokoić popyt na rynku filmowo-telewizyjnym. Brakowało bowiem specjalistycznych, odpowiednio wyposażonych pojazdów do obsługi ekip telewizyjnych. Oferta firmy to możliwość wynajęcia jednego z czterech nowoczesnych pojazdów, które spełniają wszystkie potrzeby związane z pracą na planach filmowych oraz w trakcie obsługi najróżniejszych przedsięwzięć artystycznych. Do dyspozycji klientów są samochody marki MAN 14-264, MERCEDES 814 i najnowsze modele Fiat Ducato Camping i Renault Midlum. Cena wynajmu ustalana jest zawsze indywidualnie w zależności od zamówienia. Kampery filmowe są najczęściej wynajmowane przez ekipy filmowe (np. „Egzamin z życia”, „Ryś”, „Na dobre i na złe”), producentów programów telewizyjnych (np. „Szymon Majewski Show”) i reklam, a także najróżniejszych organizatorów imprez rozrywkowych (np. Sopot Festival Molo Events).

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 7Na planie jednego z seriali.

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 8Kampery najczęściej stoją na zapleczu imprez plenerowych.

Kolejną znaną firmą jest „Euro-Film-
-Trans Maria i Wojciech Karkowscy”, która zajmuje się zapleczem transportowym dla produkcji filmowych oraz reklamowych. W 1990 roku zaczęły powstawać w firmie specjalne samochody garderoby i charakteryzatornie. Dzisiaj z oferty firmy korzystają producenci filmowi znanych seriali telewizyjnych (np. „Kryminalni”, „Magda M”) i przebojów polskiego i światowego kina (np. „Pianista”, „Lista Schindlera” i inne). Do dyspozycji klientów są różnego rodzaju pojazdy dla produkcji filmowych i reklamowych. W grupie tej znajdują się pojazdy wypoczynkowe (samochód Peugeot, przyczepy kempingowe), a także charakteryzatornie z garderobami (np. samochód Mielec i Saviem oraz Jelcz 80 i Jelcz Lux). Firmą z branży caravaningowej udostępniającą kampery artystom sceny muzycznej jest Centrum Campingowe Smolicz. Kamper, jako miejsce wypoczynku przed i po koncercie, wybierają tacy artyści, jak: Kora i Maanam, Perfect, Maryla Rodowicz. Najczęściej jest to duży kamper marki Hymer, który na co dzień służy do celów caravaningu.

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 9Kampery z firmy Centrum Campingowe Smolicz (z których korzysta Maryla Rodowicz) przed koncertem w Gdyni.

Wyposażenie
W pojazdach firmy „Campery Filmowe” wyposażenie jest w każdym modelu przybliżone, bowiem zastosowano sprawdzone i przetestowane rozwiązania. Wnętrze zostało specjalnie zaprojektowane i wykonane przy współpracy charakteryzatorów, garderobianych, kostiumologów i stylistów. W środku znajdują się przeważnie trzy pomieszczenia (także samodzielne i zamykane), wyposażone w otwierane okna z moskitierami i specjalistyczne oświetlenie wnętrza. Odpowiedni komfort pracy zapewnia nowoczesna klimatyzacja posiadająca funkcje chłodzenia, ogrzewania i nawilżania powietrza. Miejsce do charakteryzacji to zazwyczaj dwa lub cztery stanowiska, każde z osobną szafką i szufladą, specjalne fotele charakteryzatorskie, oświetlenie, zamykane półki, a nawet umywalka z ciepłą i zimną wodą. W garderobie znajdują się wysokie zamykane szafy z wieszakami, zamykana komoda z szufladami, liczne półki, deska do prasowania i niezbędne lustro, a także kanapa wypoczynkowa. Każdy z aktorów lub innych najemców ma do dyspozycji miejsce wypoczynkowe, w którym znajduje się wygodna kanapa wypoczynkowa, zestaw TV z DVD i CD, a także minikuchnia z lodówką i wyposażeniem. W niektórych modelach dodatkowo może znajdować się minitoaleta z WC i umywalką.

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 10


Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 11


Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 12


Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 13


Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 14Wyposażenie pojazdów firmy „Euro-Film-Trans” uzależnione jest od wybranego modelu, a także od rodzaju samochodu lub przyczepy. Samochód Jelcz Lux to największy pojazd tego typu znajdujący się w ofercie. Podobnie jak Jelcz 80, zbudowany jest na podwoziu autobusu, z tą różnicą, że posiada aż cztery stanowiska charakteryzatorskie. Samochód Mielec posiada trzy stanowiska charakteryzatorskie, które wyposażono w oświetlanie, lustra oraz także wygodne i profesjonalne fotele. Wewnątrz znajduje się także garderoba, lodówka, prasowalnia, a także dodatkowo pralka z suszarką. Pojazd wyposażono w ogrzewanie i klimatyzację.

Samochody i przyczepy kempingowe w showbiznesie 15
Wojciech Witkowski

Podziękowania dla firm Campery Filmowe, „Euro-Film-Trans Maria i Wojciech Karkowscy” i Centrum Campingowe Smolicz za udostępnienie zdjęć.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News