artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper
Nowe obostrzenia pandemiczne. Brak zakazu przemieszczania się

Nowe obostrzenia pandemiczne. Brak zakazu przemieszczania się

„Dociskamy hamulec awaryjny w sytuacji kryzysowej” - powiedział podczas konferencji prasowej Minister zdrowia Adam Niedzielski. Od najbliższej soboty zostaną wprowadzone nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Wstępnie potrwają do 9 kwietnia. Co najważniejsze, na konferencji nie padły żadne wzmianki o zakazie przemieszczania się. 

Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 m2 zostaną zamknięte. Galerie i centra handlowe pozostają zamknięte. Tyczy się to tylko handlu detalicznego, hurtownie mogą pozostać otwarte.

W placówkach handlowych i innych punktach jak np. poczta: 1 osoba/20 m2 w sklepach powyżej 100m2.

Miejsca kultu religijnego: maksymalnie 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. 

Działalność salonów fryzjerskich, salonów urody: zamknięte od 27.03 do 09.04.

Żłobki i przedszkola: zamknięte od 27.03 do 9.04 (z wyjątkiem medyków i służb porządkowych) 

Sport: do 9.04 działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportów zawodowych. Zamknięte np. korty tenisowe czy ścianki wspinaczkowe. 

Poza tym, utrzymane są wszystkie wcześniejsze obostrzenia. Oznacza to, że obiekty hotelowe (w tym kempingi) pozostają zamknięte. Niektóre z pól rozpoczęły działalność jako parkingi z prądem, ale z zaznaczeniem, że wszelkie części wspólne (sale zabaw, place zabaw) pozostają zamknięte.

Wszystkie ręce na pokład. Nie można kpić z pandemii, szpitali tymczasowych, należy szanować pracę całego personelu medycznego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 70% przypadków zakażeń to tak zwana „odmiana brytyjska”. Na obecną chwilę jest zajęte 75% łóżek „covidowych” oraz 75% respiratorów. Według jego słów, polska służba zdrowia jest na granicy wydolności. Należy się też spodziewać „coraz większego napływu pacjentów”. 

Mamy regiony, w których sytuacja jest bardzo trudna. Tutaj należy wymienić województwo mazowieckie i śląskie. Przykład tego drugiego pokazuje, że dynamika zakażeń może być bardzo duża. Sytuacja na Śląsku była stabilna by w przeciągu zaledwie paru dni to województwo wybiło się na szczyt liczby zarażonych.


Bartłomiej Ryś25.03.20214