artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon

Luksus na Saharę...

Luksus na Saharę...


Są firmy produkujące specjalne campery, które sprawdzają się w skrajnych warunkach. Jedną z nich jest niemiecka UNICAT Fahrzeugbau GmbH, która produkuje campery z przeznaczeniem na dalekie wyprawy np. na pustynie Azji lub dzikie rejony Afryki. Czyli wszędzie tam, gdzie nie ma dobrych dróg (o ile w ogóle jakieś są) a my, zdani jesteśmy praktycznie tylko na siebie. Wtedy nasz camper musi być naprawdę wytrzymały, sprawny i bezawaryjny. Od niego zależy nieraz bardzo wiele, a często nasze życie.

Luksus na Saharę... 1W Polsce, ze zrozumiałych względów, liczba odbiorców i użytkowników takich pojazdów jest ograniczona. Nie brak jednak i u nas miłośników ekstremalnych przyjemności, egzotycznych wypraw i niezapomnianych przygód. Dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić kampery, których na naszych drogach zobaczyć raczej nie sposób. Choć może kiedyś...
Wnętrza niezwykłych camperów INICAT-u projektowane są przez zespół ekspertów i Klausa Därra. Przy opracowywaniu technicznych wymagań bierze się pod uwagę ich przydatność i praktyczność. Projektanci starają się uwzględnić wszystkie aspekty podróżowania: w camperze musi się przecież znaleźć miejsce do siedzenia, jedzenia, spania i gotowania; prysznic, ogrzewanie, oświetlenie pojazdu i inne. Niezwykle ważne przy tym rodzaju podróżowania staje się odpowiednie wyważenie pojazdu i jego stabilność przy pokonywaniu różnych przeszkód terenowych. Wszystko musi do siebie pasować i wytrzymać ogromne często przechyły, wstrząsy i podskoki.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Luksus na Saharę... 2


Luksus na Saharę... 3


Luksus na Saharę... 4Mimo tych ograniczeń, możemy w pewnym zakresie wybrać wielkość poszczególnych sprzętów i elementów. Możliwe kombinacje są – jak zapewnia producent – łatwe do ogarnięcia, co ułatwia nasz wybór. Duży wybór producent pozostawia w przypadku materiałów do umeblowania wnętrza. Sami decydujemy, czy chcemy mieć meble pokryte skórą, parkiet czy podłogę kauczukową, kuchenny zegar drewniany czy zrobiony z nierdzewnej stali, szafki z laminatu czy prawdziwego drewna. Prawie wszystko jest możliwe – i to w atrakcyjnych cenach. Jakie to ceny? Aby nie psuć przyjemności oglądania i zapoznawania się z ofertą UNICAT Fahrzeugbau GmbH, ceny przemilczmy. Zainteresowani mogą zajrzeć na strony internetowe, gdzie ich marzenia i możliwości zostaną skonfrontowane z rzeczywistością: www.unicat.net.

Luksus na Saharę... 5
A my przyjrzyjmy się niektórym danym wybranego modelu:

- MAN LE10.180 4x4
- Szerokość koła 3260 mm (10´8´´)
- Silnik 132 kW/180 hp Euro 3
- 6-stopniowa skrzynia biegów
- Mechanizm różniczkowy na przednia i tylną oś
- Paraboliczne resory piórowe
- Zbiornik paliwa 180 litrów
- Filtr paliwa oddzielający wodę
- Elektroniczny immobiliser
- Wewnętrzne wymiary kabiny: 4380 mm x 2180 mm x 1950 mm
- Waga pojazdu 7 490 kg
- Gabaryty: 6222 mm x 2300 mm x 3345 mm
- Zabezpieczenie nadwozia przed zniekształcaniem w wyniku skoków temperatur
- Szerokość ścian 60 mm z warstwą izolacyjną i 3 milimetrową warstwą włókna szklanego
- Wszystkie okna zabezpieczone termicznymi aluminiowymi ramami i moskitierami

ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian
- Podwójne łóżko z zawieszeniem, wentylacją, wymiary: 140 x 200 cm
- Prysznic i toaleta oddzielone od części mieszkalnej
- Szafa
- Wykończenie mebli, kolor ścian i sufitu wybierany przez klienta
- Ogrzewanie systemem powietrznym Diesel (3,5kW)
- Cena (ze standardowym wyposażeniem, bez VAT-u): 145.572 Euro (chociaż tę cenę podamy...)

Luksus na Saharę... 6
Tłum. i oprac. D. Wołodźko