artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Kluby caravaningowe w Polsce

Czas czytania 3 minuty
Kluby caravaningowe w Polsce

Postanowiliśmy sprawdzić, ile jest klubów caravaningowych w Polsce. Czy caravaning w formie zorganizowanej naprawdę istnieje? Tak, choć w naszym kraju dominuje jednak caravaning indywidualny. A raczej: nie ujęty w formalne struktury.

Załączona tabela pokazuje wszystkie kluby caravaningowe, do których udało nam się dotrzeć. To stan na dzień 20 lutego 2007 roku. Dlaczego trzeba o tym wspomnieć? Bo w momencie ukazania się numeru, ten stan może już ulec zmianie – a szczególnie liczba załóg w poszczególnych klubach.

Kluby caravaningowe w Polsce 1
Duże i małe
Wartości podane w tabeli są liczbami przybliżonymi, które podały nam kluby (czasami mówiono np., że „w rzeczywistości członków jest więcej, ale czynnych jest właśnie tylu”). Liczebność załóg w poszczególnych klubach bardzo się różni. Liderami są trzy kluby: Klub Motoryzacyjny Skrzydlaci, Automobilklub Śląski i Automobilklub Krakowski. Dominują jednak kluby mniejsze, które skupiają od kilkunastu do kilkudziesięciu załóg. Najmniejszymi klubami są natomiast: Klub Caravaningu „Przemysław”, Automobilklub Głogów i Towarzystwo Miłośników Sportu Motorowego SPARTA. Warto dodać, że praktycznie przy każdym klubie istnieje grono sympatyków – niezrzeszonych, ale często wyjeżdżających wspólnie z klubowiczami, np. na zloty caravaningowe.

Kluby caravaningowe w Polsce 2
Zrzeszeni
Kluby i sekcje caravaningowe zrzeszone są w Polskim Związku Motorowym i Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu, a często w obu organizacjach. Wyjątkiem jest gdyński Nord Caravan Club zrzeszony w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Poza tymi organizacjami działają kluby niezależne, jak Camper Club Poland i Klub Caravaningowy Кompas.

ReklamaKluby caravaningowe w Polsce 3
Kluby caravaningowe w Polsce 4Joao Pereira, prezes FICC, podczas zakończenia 72 FICC Rally we Wroclawiu w zeszłym roku.

Przyczepy i kampery

Członkowie polskich klubów caravaningowych to w przeważającej większości posiadacze przyczep kempingowych, których jest ponad 80 procent. Oczywiście nie dotyczy to Camper Clubu Poland, który zrzesza tylko posiadaczy kamperów.

Kluby caravaningowe w Polsce 5
Zrzeszeni-niezrzeszeni
Żyjemy w XXI wieku, w którym ogromną rolę odgrywa Internet, tworząc specyficzne społeczności internetowe, w tym caravaningowe. Największą z nich są sympatycy portalu karawaning.pl, na którym zarejestrowanych jest blisko 300 internautów (którzy poruszyli blisko 700 tematów!) Czy powstanie z tego klub? A może już można uznać taką społeczność za formę klubu? Za zrzeszone-niezrzeszone można uznać też społeczności forum CamperTeam (www.camperteam.pl) czy www.campery.pl/forum. Trzeba jednak pamiętać, że wielu internautów współtworzy kilka forów, więc trudno ich „przypisać” do jednego z nich.

Dariusz Wołodźko


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News