artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Jak znaleźć odpowiedni kemping?

Czas czytania 6 minut
Jak znaleźć odpowiedni kemping?

Przegląd wydawnictw

Wybierając się kamperem lub samochodem z przyczepą w podróż po Polsce lub Europie, warto zaplanować pobyt na kempingu. Jak znaleźć najbardziej odpowiedni obiekt noclegowy? Najpierw poznajmy ofertę wydawniczą naszego rynku.

Jak znaleźć odpowiedni kemping? 1


Jak znaleźć odpowiedni kemping? 2Niezbędne informacje znajdziemy w przewodnikach turystycznych. Najlepsze pozycje na rynku to przewodniki wydawnictwa Pascal (seria: „Po świecie”) i Bezdroża (seria: „Kraje”), ponieważ zawierają najwięcej szczegółowych informacji o kempingach. Wydawcy zadbali o miłośników caravaningu i umieścili w nich odpowiednie rozdziały przedstawiające bazę noclegową na kempingach i polach namiotowych. Potencjalny turysta uzyska informacje dotyczące liczby kempingów, pozna ich ceny i kategoryzacje. Niezbędne mogą okazać się również informacje o sezonowości obiektu, a także o wynajęciu domków lub bungalowów. Wydawnictwo Pascal z roku na rok poszerza swoją ofertę o nowe tytuły (np. „Holandia”, „Kijów i okolice”, „Turcja - najpiękniejsze miejsca”). Nadal jest jedynym wydawcą opisującym w ten sposób niektóre regiony świata. Dodatkowo Pascal wydał interesujący przewodnik „Agroturystyka i kempingi w Polsce – 2005”. Jest to niezbędnik dla caravaningowców podróżujących po kraju. Przedstawiono w nim najciekawsze (rekomendowane przez inspektorów Pascala) obiekty agroturystyczne i kempingi. Do informatora dołączono dodatkowo 10 proc. kartę rabatową i atlas samochodowy Polski w skali 1:750 000. Niezbędna do tego przewodnika może być pozycja „Polska mapa kempingów” wydawnictwa Copernicus. Jest to dokładne opracowanie zawierające wykaz kempingów zrzeszonych i niezrzeszonych w PFCC wraz z dokładną lokalizacją obiektów i danymi teleadresowymi. Z kolei wydawnictwo Bezdroża wzbogaciło ofertę o przewodniki po krajach Europy Środkowej i Wschodniej, których bardzo brakowało na rynku (np. „Litwa, Łotwa i Estonia”.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Jak znaleźć odpowiedni kemping? 4


Jak znaleźć odpowiedni kemping? 5
ACSI
Najbardziej przydatne pozycje to obszerne informatory o kempingach w Europie. Najlepszą pozycją dla caravaningowców jest „Przewodnik po kempingach w Europie – 2006” wydany przez ACSI, czyli najlepszego specjalistę w dziedzinie kempingów. Wewnątrz znajdują się opisy ponad 8400 obiektów tego typu. Dodatkowo dołączono płytę DVD, na której znajdują się opisane w przewodniku obiekty wraz ze zdjęciami i informacjami praktycznymi (np. formy wypoczynku na danym kempingu). Znajdujący się na płycie nawigator doprowadzi turystów do wybranego miejsca. Inną interesującą pozycją wydaną przez ACSI jest informator „Camping Card ACSI” prezentujący 950 kempingów w 17 krajach europejskich. Dołączona jest do niego zniżkowa karta, dzięki której zapłacimy mniej za pobyt w wybranych kempingach po sezonie.

Jak znaleźć odpowiedni kemping? 6


Jak znaleźć odpowiedni kemping? 7
Cała Europa
Kolejną znaną pozycją na rynku jest polskojęzyczny przewodnik „Europa - kempingi i pola namiotowe” wydany przez Demart i Deagostini. Wydanie to zawiera opis i ocenę ponad 2700 obiektów usytuowanych w 24 krajach europejskich. Dodatkowym udogodnieniem jest ponad 50 map europejskich miast i obszarów miejskich, a także atlas drogowy Europy w skali 1:2 500 000. Każdy rozdział wzbogacony jest także opisem konkretnego kraju, w którym przedstawiono ważne informacje praktyczne (np. waluta, drogi, atrakcje turystyczne, a także limity prędkości kamperów i pojazdów z przyczepami). Bardzo interesująca może okazać się pozycja wydana wspólnie z wydawnictwem Daunpol „Europa – camping i caravaning – 2006”. Niestety, wydana jest ona w języku niemieckim. Obszerny, ponad tysiącstro-nnicowy informator, zawiera szczegółowe informacje o 5500 tys. kempingów w krajach europejskich, a także aktualne ceny (przed sezonem i w sezonie, ceny specjalne) oraz 70 stron przydatnych map. Dodatkowym atutem tej pozycji są takie informacje, jak: propozycje spędzania wolnego czasu, opis dojazdu, położenie kempingu, urządzenia dla kamperów i przyczep kempingowych, a także współrzędne GPS i wysokość nad poziomem morza.

ReklamaJak znaleźć odpowiedni kemping? 8
Jak znaleźć odpowiedni kemping? 9


Jak znaleźć odpowiedni kemping? 10
Organizacje turystyczne
Kolejnym wydawcą informatorów, przewodników i map dla caravaningowców są organizacje turystyczne. Możemy je podzielić na organizacje narodowe (np. Polska Organizacja Turystyczna) i branżowe – zajmujące się wybranymi zagadnieniami turystyki (np. Polska Federacja Campingu i Caravaningu). Polska Organizacja Turystyczna zajmuje się także promocją turystyki caravaningowej w Polsce, dlatego wydaje interesujące i bardzo przydatne informatory. Warto polecić takie pozycje jak: „Najlepsze polskie campingi” oraz „Campingi, stanice wodne, leśne pola namiotowe – Warmia i Mazury” oraz wiele innych pozycji wydawanych wspólnie z PFCC. „Najlepsze polskie campingi” to interesujący informator przedstawiający 140 kempingów. Każdy z nich jest dokładnie przedstawiony. Dane tele-adresowe, kategoryzacja, położenie, piktogramy usług i wyposażenia, a także plan dojazdu i zdjęcia to dodatkowe atuty tego wydania. Wadą tej publikacji są nie zawsze aktualne dane: niektóre kempingi mogą już bowiem... nie istnieć.

Jak znaleźć odpowiedni kemping? 11


Jak znaleźć odpowiedni kemping? 12
Przewodniki, informatory, foldery
Narodowe organizacje turystyczne w Europie (np. Austrian National Tourist Office, Czech Tourism, Switzerlandt Tourism) wydają również różnego rodzaju mapy, foldery i informatory o kempingach w swoich krajach. Wiele z tych pozycji można uzyskać bezpłatnie. Niektóre pozycje wydawane są nawet w języku polskim. Organizacje turystyczne mają swoje przedstawicielstwa w Polsce (np. Cypryjska Organizacja Turystyczna, Duńska Izba Turystyki, Francuski Ośrodek Informacji Turystycznej, Niemiecka Centrala Turystyki i inne), a więc dotarcie do nich nie jest żadnym problemem. Najlepszą okazją są odbywające się co roku targi turystyczne (np. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw Tour & Travel, Targi Turystyki i Wypoczynku – Lato 2006 w Warszawie, Tour Salon w Poznaniu), na których organizacje narodowe mają swoje stoiska. Dla turystów przygotowane zostały bezpłatne mapy, takie jak: „Camping & Caravaning in Österreich”, „Hungary Camping”, „Camping – Czech Republic”, „Camping Tirol” i „Camping – Turkey”. Zainteresowaniem cieszyły się również informatory: „Camping in Greece”, „Camping in Trentino” oraz „Top Camping Austria”.

Jak znaleźć odpowiedni kemping? 13


Jak znaleźć odpowiedni kemping? 14
FICC i PFCC
Najbardziej znaną organizacją branżową jest Międzynarodowa Federacja Campingu i Caravaningu (Fédération Internationale de Camping et de Caravaning), która wydaje katalogi ułatwiające wybór odpowiedniego kempingu. Organizacje branżowe w Europie (które są członkami FICC) zajmują się również publikacją informatorów, katalogów i folderów. Francuska Federacja Campingu i Caravaningu w 2006 r. wydała obszerny informator „Camping Caravaning FFCC”, a także „Kempingi we Włoszech”, „Kempingi w Europie Południowej” oraz wiele mniejszych informatorów. W Polsce funkcjonuje Polska Federacja Campingu i Caravaningu, która promując tę formę turystyki, wydaje również wiele interesujących pozycji. Są to: „Polskie campingi”, „Najlepsze polskie campingi”, „Tania baza turystyczna na terenach wiejskich”, „Tania baza noclegowa w największych miastach”, „Tania baza turystyczna w obszarze przygranicznym”, „Tania baza noclegowa nad Morzem Bałtyckim”, „Tania baza noclegowa na Mazurach”, „Campingi w pobliżu historycznych obiektów sakralnych”, „Przewodnik po campingach na szlakach parków narodowych” oraz „Campingi w Europie”.

Jak znaleźć odpowiedni kemping? 15


Jak znaleźć odpowiedni kemping? 16
Biura podróży
Publikacją informatorów o kempingach zajmują się również wybrane biura podróży. Touring Club Italiano wydał interesującą pozycję „Wioski wypoczynkowe i pola namiotowe w Italii”, przedstawiając informację o 1825 polach kempingowych w tym kraju. Pozycja ta, w wersji polskiej wraz z dodatkową mapą turystyczno-samochodową, dostępna jest na polskim rynku.

Wojciech Witkowski


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News