artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord - Camper Caravan Show Expo 2023
Bezpieczny pojazd kempingowy - bez wirusów!

Bezpieczny pojazd kempingowy - bez wirusów!

Czas czytania 5 minut

Odpowiednie przygotowanie pojazdów turystycznych ma fundamentalne znaczenie w aktualnych czasach pandemiczno-wirusowych. Zwłaszcza tyczy się to firm trudniących się wynajmem. To one dają klientom produkt luksusowy, który (prócz wyposażenia) musi spełniać ściśle określone normy. Ozonowanie wnętrza to jedna z podstawowych czynności, jaką należy dziś wykonać przed wydaniem pojazdu kolejnemu klientowi. 

Ozon znany jest ludzkości już od 1840 roku, kiedy to Christian Friedrich Schönbein odkrył go w swoim laboratorium. Dziś uznawany jest jako jeden z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Nie bez powodu więc ozon wykorzystywany jest w dezynfekcji wszelkiego rodzaju powierzchni, pomieszczeń, pojazdów. Ozon jest gazem drażniącym, powodującym uszkodzenia błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych co skutkuje wstrzymaniem oddychania wewnątrzkomórkowego. Ta właściwość czyni go skutecznym sposobem pozbywania się wszelkiego rodzaju grzybów, bakterii, ale także wirusów. 

Właściwości O3 szczególnie w ostatnim czasie zyskały na znaczeniu. Zaczęliśmy dbać o odpowiednią sterylność nie tylko rąk, ale również powierzchni wokół nas. Kamper czy przyczepa kempingowa do prawdziwe „domy na kołach”. Tu śpimy, myjemy się, gotujemy posiłki, bawimy się z najmłodszymi. Musimy mieć więc pewność, że całość będzie maksymalnie bezpieczna - wszakże często właśnie z tego powodu wybieramy wynajem kampera czy przyczepy a nie pokój hotelowy.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Bezpiecznie ozonowanie

Jak więc podejść do ozonowania pojazdu? Czynność ta musi być maksymalnie skuteczna pod kątem pozbycia się patogenów, ale jednocześnie musi być bezpieczna dla osób przeprowadzających proces dezynfekcji. Pojazd, już po całej procedurze, również musi zostać odpowiednio przygotowany - wszak mamy do czynienia z drażniącym ozonem.

By spełnić wszystkie te warunki musimy:

  • dysponować profesjonalnym urządzeniem ozonującym,
  • posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną, która bezpośrednio wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo ozonowania. 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia do ozonowania, jednakże różnią się nie tylko ceną, ale też zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, które wpływają na jakość przeprowadzanej usługi. Przeglądając specyfikacje techniczne tych urządzeń szybko zorientujemy się, że głównym parametrem podawanym przez producentów jest wydajność generatora przedstawiana w jednostce gr/h. Ale czy na pewno powinniśmy zwracać Bezpieczny pojazd kempingowy - bez wirusów! 2uwagę tylko na ten parametr? Czy w przypadku ozonowania pojazdu sensownie jest dążyć do jak zakupu jak najmocniejszego generatora? Czy jest to jedyny parametr, którym urządzenia mogą się różnić? Nie. Sam proces wytarzania ozonu może wynikać z różnych rodzajów generatorów, w które urządzenie jest wyposażone. Podstawowym, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie płytek ceramicznych, jednakże sposób wytwarzania ozonu w ten sposób obarczony jest możliwością powstawania dużej ilości wielotlenków azotu a w rezultacie

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
bardzo szkodliwego dla człowieka kwasu azotowego, który reagując z różnymi powierzchniami może przyczynić się do powstawania odbarwień tworzyw oraz być niebezpieczny dla układów elektronicznych. Urządzenia wyższej klasy wyposażane są w inne generatory, których sposób wytwarzania ozonu jest znacznie bezpieczniejszy zarówno dla tworzyw jak i człowieka. Takimi przykładami są tuby ze szkła boro-krzemowego – ten rodzaj generatora w połączeniu z zastosowaniem dodatkowej filtracji znacząco redukuje prawdopodobieństwo postania kwasu azotowego chroniąc tym samym zdrowie użytkownika oraz elementy wnętrza pojazdu.

Co więc wybrać? Ozonator TEXA AIR2 SAN, którego komora wytwarzania 03 zbudowana jest ze szkła boro-krzemowego. Zarządzany procesorem układ pobiera informacje z trzech czujników - tężenia ozonu, temperatury oraz wilgotności. Opracowany niedawno algorytm uwzględnia wymogi stężenia i długości utrzymywania optymalnych warunków, które niezbędne są do niszczenia wirusów z rodziny koronawirusów. Dodatkowo, urządzenie zgodnie z zalecaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wyposażone jest w funkcję przekształcania ozonu w tlen (deozonator) w końcowej fazie procesu, co skraca czas usługi i czyni go maksymalnie bezpiecznym dla użytkownika. 

Co ciekawe, zdezynfekowany pojazd może zostać zwrócony właścicielowi bez potrzeby dodatkowego wietrzenia! Urządzenie jest w pełni autonomiczne. Dzięki czujnikom zakończy wszystkie cykle ozonowania dopiero wtedy, gdy przestrzeń będzie gotowa do użytku. Dużą zaletą jest możliwość wydrukowania raportu z przeprowadzonej usługi, który możemy przekazać klientowi jako potwierdzenie profesjonalnie wykonanej dezynfekcji. 


Bartłomiej Ryś03.07.20210
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News