artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Rodzinny holownik przyczepy: nowy Opel Combo Life

Czas czytania 11 minut
Rodzinny holownik przyczepy: nowy Opel Combo Life

Opel kontynuuje ofensywę produktową, wprowadzając na rynek nowego niezwykle uniwersalnego Opla Combo Life — doskonały samochód rodzinny pełen innowacyjnych rozwiązań i oferujący nieograniczone możliwości. Piąta generacja Combo zaprojektowana została na nowej architekturze. Jest wyjątkowo przestronny, bardzo praktyczny i uniwersalny, wyposażony w pojedyncze lub podwójne drzwi przesuwne. Można go zamówić w wersji krótkiej (4,40 m) lub długiej (4,75 m) w konfiguracji pięcio- lub siedmiomiejscowej.

Możliwość przewiezienia na mecz całego siedmioosobowego składu wraz ze sprzętem sprawi, że Opel Combo Life stanie się bohaterem lokalnej drużyny sportowej. Najmłodsi członkowie rodziny mogą podróżować wygodnie na trzech pojedynczych tylnych fotelach wyposażonych w punkty mocowania Isofix i obserwować niebo przez panoramiczny dach. Niezwykłą przestronność nowego Opla Combo docenią znajomi, którzy będą chcieli pożyczać go przed każdą wyprawą do pobliskiego szwedzkiego sklepu meblowego.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że nowy Opel Combo Life wyznacza nowe standardy również w dziedzinie nowoczesnych technologii i na nowo definiuje poziom bezpieczeństwa i komfortu w tym segmencie samochodów. Wyposażono go w technologie i systemy wspomagające kierowcę dobrze znane z segmentu samochodów kompaktowych i SUV-ów, takie jak system wykrywający objawy senności kierowcy, kamera cofania obejmująca kąt 180 stopni, wyświetlacz projekcyjny (head up), IntelliGrip oraz rozwiązania podnoszące komfort jazdy, takie jak podgrzewane fotele i podgrzewana kierownica pokryta skórą. Jednym z debiutantów w gamie systemów wspomagania kierowcy Opla jest funkcja Flank Guard, która wspomaga kierowców podczas skręcania przy małych prędkościach. Co więcej, Opel Combo Life może się podobać. Dzięki wyrazistym liniom nadwozia prezentuje się on jako silny i godny samochód.

ReklamaRodzinny holownik przyczepy: nowy Opel Combo Life 1
„Nowy Opel Combo Life to niezwykle istotny element naszej ofensywy produktowej. Nasz najnowszy samochód z pewnością przypadnie do gustu rodzinom, które docenią jego uniwersalność i przestronność oraz wyjątkową ofertę ultranowoczesnych systemów wspomagających kierowcę, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy i zapewniają podróżującym większy komfort” – powiedział dyrektor generalny firmy Opel, Michael Lohscheller. „Ten samochód to ogromna szansa rozwoju marki, a zarazem okazja do pozyskania nowych klientów w ważnym dla nas segmencie minivanów”.

Przyjazne, ultranowoczesne technologie i systemy wspomagające kierowcę

W nowym Oplu Combo Life znacząco zwiększono liczbę rozwiązań poprawiających komfort i bezpieczeństwo, podnosząc tym samym znacząco poprzeczkę w jego segmencie. Marka Opel wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów pragnących zapewnić swoim rodzinom dostęp do najnowszych rozwiązań i zastosowała wiele zaawansowanych technologii przydatnych w codziennym korzystaniu z samochodu.

Innowacyjne zaawansowane technologiczne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo to między innymi:

 • Opcjonalny wyświetlacz projekcyjny (head up) zmniejsza ryzyko rozproszenia uwagi i wyświetla najważniejsze dane dotyczące jazdy dokładnie na wysokości wzroku kierowcy, dzięki czemu nie musi on odrywać oczu od drogi.
 • System ostrzegania przed kolizją z funkcją wykrywania pieszych i systemem automatycznego hamowania awaryjnego pomaga uniknąć wypadku. System ten nie tylko uruchamia alarm dźwiękowy i wyświetla ostrzeżenie, ale także samodzielnie inicjuje hamowanie, jeżeli kierowca nie zareaguje na gwałtownie malejącą odległość od pojazdu poprzedzającego.
 • ReklamaRodzinny holownik przyczepy: nowy Opel Combo Life 2
 • Przednia kamera Opel Eye, znana z bestselerów Opla takich jak Astra, Corsa i Mokka X, przetwarza różne dane i przekazuje je do systemów wspomagania kierowcy, takich jak system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości czy asystent pasa ruchu.
 • Automatyczny tempomat z możliwością dostosowania prędkości do pojazdu poprzedzającego.
 • Inteligentna funkcja dostosowywania prędkości informuje kierowcę o wykryciu nowego ograniczenia przez system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości. W przypadku aktywowania tempomatu lub ogranicznika prędkości na panelu, w zestawie wskaźników wyświetli się komunikat z pytaniem, czy ustawiona prędkość ma zostać skorygowana.
 • System wykrywający objawy zmęczenia kierowcy ocenia poziom zmęczenia na podstawie stylu jazdy i sugeruje kierowcy, by na najbliższej stacji obsługi podróżnych zrobił sobie zasłużoną przerwę.

Bezpieczne parkowanie ułatwia:

 • Flank Guard – nowy system wspomagający parkowanie/manewrowanie w ofercie Opla. Zapewnia kierowcy pomoc w manewrowaniu przy niskiej prędkości, gdy istnieje ryzyko, że bok samochodu uderzy w przeszkodę (słupek, barierkę, mur lub inny pojazd). System Flank Guard wykorzystuje dwanaście czujników rozmieszczonych w różnych miejscach nadwozia. Analizują one otoczenie samochodu i ostrzegają kierowcę o zagrożeniu kolizją, wykorzystując system multimedialny. W takim przypadku na ekranie wyświetla się odpowiedni komunikat i rozlega się sygnał dźwiękowy.
 • Kąt widzenia panoramicznej kamery cofania wynosi 180 stopni, dzięki czemu kierowca wykonujący manewr cofania może dostrzec innych użytkowników drogi zbliżających się do niego z obu stron pojazdu.
 • Zaawansowany asystent parkowania sprawia, że parkowanie jest jeszcze łatwiejsze. Rozpoznaje on odpowiednie miejsca na parkingu i automatycznie parkuje pojazd. Samochód potrafi także automatycznie opuścić miejsce parkingowe. W obu przypadkach kierowca musi jedynie operować pedałami i zmieniać biegi.

Rodziny spragnione przygód i często zjeżdżające z utartych szlaków nie muszą martwić się o stan nawierzchni dzięki następującemu inteligentnemu rozwiązaniu:

 • Układ kontroli trakcji IntelliGrip, znany już z Opla Grandlanda X, to opcjonalny elektroniczny mechanizm różnicowy przedniej osi, który dostosowuje rozkład momentu obrotowego na przednie koła, pozwalając nawet na buksowanie kół, gdy jest to konieczne. W egzemplarzach z automatyczną skrzynią biegów system koryguje także punkty zmiany przełożenia i reakcję przepustnicy. Zapewnia to optymalną przyczepność i stabilność, niezależnie od tego czy Combo Life porusza się po zaśnieżonej, błotnistej, piaszczystej, czy mokrej nawierzchni.

Zimowe wyprawy są prawdziwą przyjemnością dzięki różnym funkcjom poprawiającym komfort podróżowania:

 • Podgrzewana skórzana kierownica, niezwykle rzadko spotykana w tym segmencie pojazdów, sprawi że kierowca nowego Combo Life zapomni o problemie zimnych dłoni.
 • Podgrzewane przednie fotele sprawią, że podróżujący nie odczują chłodu, a jazda będzie dla nich czystą przyjemnością.
 • Dodatkowe ogrzewanie działa niezależnie od silnika i umożliwia podniesienie temperatury w kabinie przed wyruszeniem w drogę. System jest uruchamiany automatycznie przez programator czasowy lub za pomocą pilota i zapewnia komfortowe warunki podróży od momentu wejścia do samochodu.

Combo Life jest wyposażony w typowe dla Opla najnowsze systemy multimedialne kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto i z pojemnościowym ekranem dotykowym o przekątnej wynoszącej nawet osiem cali. Podczas jazdy podróżujący mogą oddać się ulubionym rozrywkom dzięki wielu opcjom ładowania urządzeń. Porty USB w pierwszym i drugim rzędzie umożliwiają ładowanie tabletów i smartfonów młodszych pasażerów, którzy mogą bez przeszkód oglądać swoich ulubionych youtuberów. Dzięki dogodnie umieszczonemu gniazdku 230 V jeden z pasażerów może nawet podłączyć laptop. Kompatybilne smartfony można również ładować za pomocą indukcyjnej ładowarki bezprzewodowej znajdującej się pod przyciskami sterującymi klimatyzacją.

Idealny dla rodziny: przestronny, komfortowy, uniwersalny

Choć nabywcy najnowszego samochodu zaprezentowanego w ramach ofensywy produktowej Opla z pewnością docenią szeroką gamę dostępnych technologii, bardziej liczyć będzie się dla nich jego niezwykła wszechstronność. Combo dostępny jest w wersji standardowej o długości 4,4 metra lub wersji o 35 cm dłuższej z opcjonalnym dwojgiem przesuwnych tylnych drzwi. Oba warianty mają wysokość 1,8 metra i będą dostępne w konfiguracji z pięcioma lub siedmioma fotelami, dzięki czemu nawet duże rodziny wraz ze swoimi dwoma golden retrieverami mogą podróżować w komfortowych warunkach, nie narzekając na brak wystarczającej przestrzeni.

Właściciele Opla Combo bez najmniejszego trudu przewiozą również dużą ilość bagażu, sprzętu sportowego, a nawet duże psy do miejsca spędzania urlopu. W pięciomiejscowej wersji o standardowej długości minimalna pojemność bagażnika wynosi 597 litrów. Klienci oczekujący jeszcze większej przestrzeni mogą oczywiście zdecydować się na zakup wersji o dłuższym rozstawie osi i minimalnej pojemności bagażnika wynoszącej 850 litrów.

Combo Life to jednak nie tylko przestronny i komfortowy rodzinny van. Może również pełnić funkcję małego samochodu dostawczego. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika wersji standardowej wzrasta ponad trzykrotnie – do 2126 litrów, co oznacza, że przewożenie sprzętu kempingowego, rowerów czy dużych paczek z punktu A do punktu B przestaje być problemem. Dłuższa wersja Combo Life po złożeniu tylnych siedzeń oferuje jeszcze większą pojemność. W tej konfiguracji wielkość bagażnika wzrasta do imponującej wartości 2693 litrów4. Co więcej, projektanci przewidzieli również możliwość transportu długich przedmiotów. W tym celu przedni fotel pasażera składa się, tworząc jedną płaszczyznę z tylnymi siedzeniami i zwiększając długość przestrzeni ładunkowej, która jest wówczas w stanie pomieścić nawet deskę surfingową. Projektanci zadbali również o wykorzystanie irytującej luki, która powstaje niekiedy między bagażami a tylną klapą. Można ją wypełnić dzięki opcjonalnemu otwieranemu okienku w drzwiach bagażnika znanemu z SUV-ów z segmentu Premium.

W obu wariantach konfigurację siedzeń w drugim rzędzie można dostosować do indywidualnych preferencji. Klienci mają do wyboru standardową tylną kanapę dzieloną w proporcji 60/40 lub trzy pojedyncze fotele, które można wygodnie złożyć od strony bagażnika. W obu przypadkach każde z siedzeń wyposażone jest standardowo w osobny punkt mocowania Isofix, co pozwala na zamontowanie trzech fotelików obok siebie. Niewiele samochodów na rynku oferuje taką możliwość. Ponadto każdy z foteli wyposażony jest w punkt mocowania (kotwiczenia) pasa górnego ograniczający ruch fotelika zamontowanego przodem do kierunku jazdy, co zmniejsza ryzyko urazu w przypadku zderzenia czołowego. Łatwy dostęp do przedziału pasażerskiego zapewniają drzwi przesuwne.

Niezależnie od tego czy na tylnym siedzeniu podróżują dorośli, czy dzieci, wszyscy mogą podziwiać niebo przez opcjonalny panoramiczny dach. W bezchmurne noce można przez niego obserwować gwiazdy, a w pogodne dni wygrzewać się w ciepłych promieniach słońca. Gdy słońce świeci mocniej, niż życzyliby sobie tego podróżujący, osłoni ich elektryczna żaluzja przeciwsłoneczna sterowana przyciskiem na konsoli znajdującej się nad głową kierowcy. Panoramiczny dach stwarza wrażenie większej przestrzeni wewnątrz samochodu, a zarazem oświetla wnętrze, zapewniając przyjemną atmosferę.

Najlepszy towarzysz podróży

Liczba i wielkość schowków w nowym Combo Life dodatkowo zwiększa jego wszechstronność i wyznacza nowe standardy w tym segmencie. W dużym schowku w konsoli centralnej z łatwością zmieści się zarówno półtoralitrowa butelka, jak i smartfon, portfel czy tablet. Osoby podróżujące na przednich i tylnych siedzeniach mogą również włożyć mniejsze przedmioty do dużych i bezpiecznych kieszeni drzwi. Tablety pasażerów siedzących w drugim rzędzie bez trudu zmieszczą się do kieszeni umieszczonych z tyłu przednich foteli, natomiast kierowca i pasażer siedzący obok niego mogą skorzystać z dolnego lub górnego schowka. Górny schowek doskonale nadaje się do przechowywania większych przedmiotów. Jest bardzo pojemny, ponieważ poduszkę powietrzną pasażera zamontowano w dachu. To jednak bynajmniej nie wszystko. Opel Combo Life z opcjonalnym panoramicznym dachem wyposażony jest dodatkowo w biegnący przez środek samochodu podwieszany schowek ze standardowym podświetleniem LED. W tej konfiguracji nowy model Opla jest również wyposażony w montowany nad tylną półką w bagażniku duży schowek o pojemności 36 litrów. Dzięki temu można rozsądnie wykorzystać część przestrzeni, która zwykle nie jest w żaden sposób zagospodarowana (chyba że samochód został załadowany po dach) – bez utraty możliwości obserwowania pojazdów jadących z tyłu w lusterku wstecznym. W schowku bez trudu zmieszczą się ubrania, książki lub mniejsze zabawki, takie jak ulubiony miś najmłodszych pasażerów. Dostęp do schowka można uzyskać z zewnątrz (po otwarciu bagażnika albo przez opcjonalne otwierane okno zintegrowane z drzwiami bagażnika) lub od wewnątrz (przez przesuwne drzwiczki w przedniej części schowka).

Klienci, który potrzebują jeszcze większej przestrzeni ładunkowej i możliwości przewiezienia dodatkowych przedmiotów lub chcą holować niewielką przyczepę (o ładowności do 1500 kg), mogą wykorzystać w tym celu opcjonalny stały lub zdejmowany hak holowniczy. Każdy Opel Combo Life z hakiem holowniczym jest standardowo wyposażony w system kontroli stabilności przyczepy (TSC), aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo podczas jazdy. Ta dodatkowa funkcja ESP zapobiega tzw. wężykowaniu przyczepy lub zmniejsza prędkość samochodu, gdy jest to wymagane. Jeśli środki te okażą się niewystarczające, by uniknąć zagrożenia, system dodatkowo zmniejszy moment obrotowy silnika i uruchomi hamulce, aby samochód jak najszybciej wytracił niebezpieczną prędkość.

Sylwetka przyjemna dla oka: zrównoważona, solidna, emanująca pewnością siebie

Nowy Combo Life wyróżnia się nie tylko innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, wyjątkową przestronnością i niespotykaną wszechstronnością. Wzrok przyciągają również jego proporcje. Ma krótszy zwis przedni i wyższą maskę niż inne samochody z tego segmentu. Dzięki temu jego sylwetka wydaje się bardziej zrównoważona, mocna i emanuje pewnością siebie. Typowy dla Opla atletyczny przód o precyzyjnie poprowadzonych liniach wzmacnia wrażenie solidności. Wysoka maska z dwiema wyrazistymi liniami biegnącymi od przedniej szyby do osłony chłodnicy podkreśla stabilność samochodu. Największą uwagę przykuwa osłona chłodnicy, przez którą przebiega precyzyjnie wyznaczona linia łącząca reflektory i światła LED do jazdy dziennej z charakterystycznymi dla Opla symetrycznymi elementami w kształcie skrzydeł. Dwa chromowane skrzydła na osłonie chłodnicy doskonale uzupełniają znak „blitz”. Masywne nadkola połączone przez listwy boczne dodatkowo podkreślają solidność Opla Combo Life. W tylnej części nadwozia dominują linie proste. Pionowo ścięty tył zwiększa praktyczność samochodu, zapewniając bardzo wygodny dostęp do przedziału bagażowego.

Projektanci wnętrza największy nacisk położyli na ergonomię i wygodę kierowcy, który bez trudu znajdzie wszystkie przełączniki na uporządkowanym kokpicie. Konsola środkowa jest w czytelny sposób podzielona na trzy obszary. W górnej części najwięcej miejsca zajmuje system multimedialny. Poniżej kierowca znajdzie przełączniki sterowania ogrzewaniem i wentylacją. W dolnej części znajduje się schowek, w którym bez trudu zmieści się półlitrowa butelka. Wnętrze nabiera charakteru dzięki chromowanym akcentom na skórzanej kierownicy, klamkach drzwi i oprawach nawiewów.

Pod maską Opla Combo Life znajdzie się, wybrany przez klienta, jeden z szerokiej gamy silników (benzynowych i wysokoprężnych) z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem. Wszystkie jednostki oferują przyjemność z jazdy i bardzo niskie zużycie paliwa. Silniki współpracują z pięcio- lub sześciobiegową przekładnią manualną. Po raz pierwszy w tym segmencie samochodów dostępna będzie również ośmiobiegowa skrzynia automatyczna.Bartłomiej Ryś19.02.2018 zdjęć 9
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News