Nissan NV300 camperminibus

Nissan NV300 camperminibus Nissan

MINIBUSY segmenty ten od dawna lubiany jest w świecie karawaningu. To na średnich dostawczych vanach powstają takie pojazdy jak California, która wyznacza trend w klasie tak jak Golf w samochodach kompaktowych. Ciekawostką jest to, że wśród minibusów mamy tak naprawdę do wyboru tylko pięć modeli bazowych.

MINIBUSY

Od kiedy koncern PSA wspólnie z Toyotą zaprezentowali nowy model minibusa w segmencie zawrzało. Samochód produkowany jest w Francji, w trzech długościach nadwozia z dwoma rozstawami osi. W wersjach przeszklonych osobowych możemy wybierać z konfiguracji od 6 do 9 miejsc dla pasażerów.  Producenci akcesoriów karawaningowych zareagowali bardzo szybko i ilość dostępnych akcesoriów włącznie z dachem typu Pop-Top jest naprawdę bardzo duża. Samochód występuje na rynku jako Citroen Spacetourer/Jumpy, Peugeot Traveller/Expert,Toyota Proace/Proace Verso a teraz także jako Opel Zafira Life a za moment jako nowe Vivaro Cargo. Vivaro do końca 2018 roku kupowane było od koncernu Renault co oficjeli w PSA, po przejęciu Opla doprowadzało zapewne  do bezsenności.

Kolejny duży gracz tego segmentu to Renault. W fabryce w Sandouville koło Hawru (fr. Le Havre) produkowane są w dwóch rozstawach osi, wersje osobowe i towarowe Renualt Trafic, Nissan NV300, Fiat Talento oraz w najnowszym wcieleniu na rynki Azji i Pacyfiku Mitsubishi Express. Do końca grudnia 2018 na tej samej taśmie powstawał Opel Vivaro. Podobnie jak w przypadku pojazdów konkurencji, minibus od Renault wraz z braćmi, dość mocno zaznaczył swoją obecność na rynku karawaningowym.

Ford wprowadzając na rynek osobowego Turneo Custom i jego towarową odmianę Transita Custom, rozdzielił w ten sposób wielkościowo swoje minibusy i duże busy (linia Transit), jednocześnie jeszcze bardziej namieszał w nazewnictwie swoich samochodów dostawczych. Oczywiście Ford produkuje swoje minibusy w dwóch rozstawach osi, oraz w wersji dostawczej z podwyższonym dachem. Dostawczy Transit Custom również występuje w wersji osobowej Kombi. Podobnie jak u mniejszego brata, bazowo Turneo Custom ma z tyłu dużą klapę a Transit Custom dwuskrzydłowe drzwi.  Samochody kempingowe na bazie Forda możemy kupić bezpośrednio od Forda lub przez Westfalię, z którą firma z Kolonii współpracuje. Na rynku, podobnie jak w przypadku modeli konkurencyjnych kupimy również otwierany dach typu Pop-Top. Ford produkuje te samochodowy samodzielnie i tylko dla siebie. To się oczywiście niedługo zmieni bo jest ekonomicznie nieopłacalne.

Mercedes-Benz to kolejna firma, która działa niezależnie. Mercedes oferuje swoją luksusową osobową V-Klassę aż z trzema rozstawami osi oraz fabrycznego kampera Marco Polo. Do wyboru mamy również dwa rodzaje napędu na tylna oś i 4x4. Analogiczne konfiguracje ma również dostawcze Vito, które występuje jako blaszany furgon, furgon osobowo towarowy oraz w pełni przeszklony. Do wyboru mamy tylną klapę lub dwuskrzydłowe drzwi.

Volkswagen to firma z bogatą historią związaną z karawaningiem. W minibusach od lat podróżują pokolenia odkrywców i fanów karawaningu.  VW zaprezentował właśnie najnowsze wydane swojego minibusa oznaczonego jako T6.1 . VW T6 produkowany jest z dwoma rozstawami osi, w wersji zamkniętej, z podwyższonym i standardowym dachem, z kabiną pojedynczą i podwójną DOKA, w wersjach towarowych i towarowo-osobowych jako Transporter i osobowych jako Caravelle, Multivan oraz oczywiście kamper z dachem typu Pop-Top nazwany California. Możemy wybierać pomiędzy przednim napędem a wersją 4x4. To właśnie VW z modelem California od lat wyznacza trend w kempingowych mikrobusach i vanach. Firm oferujących akcesoria i przebudowujących minibusa od Volkswagena jest tak wiele, że właściwie można by dla nich stworzyć osobny segment.

C.D.A.

GALERIA ZDJĘĆ

Citroen Spacetourer
Citroen Jumpy
Peugeot Traveler
Peugeot Expert
Opel Zafira Life
Opel Vivaro
Toyota ProAce Verso
Toyota ProAce
Renault Trafic
Renault Trafic
Nissan NV300
Nissan NV300 Camper

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Łukasz 1 5 miesięcy temu Jak mnie wiedza nie myli to MBVito ma obecnie napęd na przód i 4x4. Chyba nie występuje z tylnym napędem.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony