artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Stalexport Autostrada Małopolska chce na bramkach 30 zł!

Stalexport Autostrada Małopolska chce na bramkach 30 zł!

Czas czytania 3 minuty

Będzie drożej na autostradzie A4 na odcinku Kraków/Katowice? Przypomnijmy, że poprzednia podwyżka weszła w życie w lipcu 2022 roku, a teraz opłaty na każdej bramce mają wzrosnąć z 13 do 15 zł za samochód osobowy. Wtedy decyzję bezskutecznie krytykowała GDDKiA. Teraz UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające.

Stalexport Autostrada Małopolska złożył wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na zmianę stawek opłat. 30 zł – tyle po planowanej podwyżce ma kosztować przejazd samochodem osobowym o dwóch osiach autostradą A4 na odcinku Kraków/Katowice. Wzrosnąć mają też opłaty dla pojazdów pozostałych kategorii – z 40 zł do 46 zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie podwyżek opłat na autostradzie A4. To efekt porannej rozmowy 7 pytań o 07:07 w Radiu RMF24 i komunikatu zarządcy odcinka A4, że od 3 kwietnia kierowców czekają kolejne podwyżki.

To nie pierwszy raz, gdy UOKiK staje w obronie kierowców płacących za przejazd autostradą A4. Przykładowo, w wydanej w kwietniu 2008 r. decyzji stwierdzono, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu tego typu drogi. Trwające wtedy, tj. od stycznia do września 2007 roku prace remontowe spowodowały znaczne utrudnienia w ruchu. W szczytowym momencie na blisko 1/3 długości trasy pomiędzy punktami poboru opłat występował ruch dwukierunkowy na jednej jezdni, a w konsekwencji czas przejazdu znacznie się wydłużył.

ReklamaŚródtekstowy 1 elcamperos 28.03-23.04 Sebastian
Jak będzie teraz? UOKiK podkreśla, że chce dowiedzieć się, jakie są przyczyny najnowszej podwyżki oraz jaki jest w ogóle mechanizm ustalania cen przez spółkę posiadającą pozycję dominującą. Po otrzymaniu wyjaśnień i ich analizie będziemy mogli stwierdzić, czy może występować w tym przypadku nadużywanie pozycji dominującej – poprzestają dziś urzędnicy.

Fot. Stalexport Autostrada Małopolska


Rafał Dobrowolski02.02.20230