artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-31.08 Sebastian
Jakimi drogami pojedziemy w Polsce w 2022?
  fot. GDDKiA

Jakimi drogami pojedziemy w Polsce w 2022?

Na początek dobra wiadomość, o której wielu z Was - wybierając się na sylwestrowe spotkania - zapewne już miało okazję się dowiedzieć. Tuż przed końcem roku oddano kierowcom do użytku kolejne odcinki budowanej autostrady A1, między Tuszynem (woj. łódzkie) i początkiem obwodnicy Częstochowy (woj. śląskie). Kierowcy mają do dyspozycji blisko 60 km dwujezdniowej drogi, z nawierzchnią betonową, z docelowym układem trzech pasów ruchu.

Finanlnie ta przebiegająca przez środek Polski trasa będzie miała ponad 560 km długości. Kierowcy korzystają już z ponad 480 km autostrady A1, z czego ok. 152 km to odcinek koncesyjny. W 2021 roku drogowcy udostępnili do ruchu cztery z pięciu odcinków realizacyjnych pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy oraz fragment ostatniego odcinka. To w sumie blisko 60 km trasy. Po ukończeniu prac na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk, w III kw. przyszłego roku, autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. pięciu godzin z przerwą na odpoczynek.

2021/2022

Generalna Dyrekcja Dróga Krajowych i Autostrad poinformowała, że w roku 2021 zrealizowano łącznie 109 zadań, o łącznej długości ponad 1373 km. Udostępniono do ruchu ponad 425 km nowych dróg. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 4670,5 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 778,9 km autostrad i 2891,6 km dróg ekspresowych. 

Plan na 2022 to oddanie do użytku 345 km nowych dróg. Poza wspomnianym wcześniej ostatnim odcinkiem A1, będzie to m.in. droga ekspresowa S7 ze stolicy w kierunku Trójmiasta (dwa kolejne odcinki: Napierki - Mława i Pieńki - Płońsk). Wyjeżdżający z Warszawy ekspresową S7 na południe również zyskają dwa odcinki: Warszawa Lotnisko - Lesznowola i Lesznowola - Tarczyn Północ. Oznacza to, że ekspresową S7 kierowcy będą mogli dojechać od Warszawy do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Z kolei w woj. małopolskim połączymy tunelem funkcjonujące odcinki S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrój.

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
W planach jest również domknięcie ekspresowego połączenia między Lublinem a Rzeszowem, w ramach trasy Via Carpatia. W Polsce północno-wschodniej nowe odcinki S61 pojawią się w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, przedłużając obecnie funkcjonujące. Oddany do ruchu będzie odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód ze zjazdem na DK61, Szczuczyn - Ełk Południe oraz odcinek od końca obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. Ważną inwestycją będzie połączenie autostrady A1 w Nowych Marzach z Bydgoszczą, Poznaniem i Wrocławiem poprzez drogę ekspresową S5.


Piotr Łukaszewicz01.01.20220