artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Caravaning w Indiach ma ulgę podatkową

Caravaning w Indiach ma ulgę podatkową

Czas czytania 4 minuty

Gdzie szukać przyjaznego klimatu dla promocji walorów caravaningu? To stan w… południowo-zachodnich Indiach wyrasta na pioniera w dziedzinie zachęt, skoro to właśnie tu kwartalny podatek od zarejestrowanych pojazdów obniżono aż o 50% dla kempingowych! A teraz potwierdzono ulgę dla domów na kołach także w budżecie na rok 2023.

W Polsce mamy od niedawna osławiony podatek od kampera. Wymierzony w producentów i wszystkich, którzy w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. sprowadzili z zagranicy samochód dostawczy i przerobili go na pojazd rekreacyjny. Tymczasem w takich np. Indiach jest zupełnie odwrotnie. Weźmy za przykład politykę władz stanu na południowo – wschodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego.

W Kerali ministerstwo turystyki w porozumieniu z ministerstwem transportu już rok temu opracowało założenia „Polityki Turystyki Caravaningowej”. Wyraźne ulgi podatkowe i różnorakie zachęty mają… właśnie wspierać producentów kamperów i przyczep kempingowych, właścicieli kempingów i rzecz jasna wypożyczalnie pojazdów kempingowych.

Kerala kusi branżę caravaningową ulgą w Motor Vehicle tax

Departament transportu w stanie Kerala (ten stan w Indiach zamieszkuje ok. 35 mln obywateli, więc niemal tyle co w Polsce) obniżył kwartalny Motor Vehicle tax - ze skutkiem prawnym od kwietnia 2022 roku - od zarejestrowanych w stanie pojazdów o 50%, tj. z 1,000 rupii indyjskich (w przeliczeniu ok. 11,5 euro) do ₹500. Ulga w podatku dotyczy oczywiście tych kempingowych.

ReklamaCaravaning w Indiach ma ulgę podatkową  1
- Polityka Kerali w zakresie turystyki caravaningowej zmieniła się już na samym początku 2022 roku, ponieważ oferowała atrakcyjne zachęty dla wypożyczalni pojazdów turystycznych. Obniżenie podatku o 50% dodatkowo zachęci kolejne inicjatywy przedsiębiorców i przyspieszy tempo post-pandemicznego odrodzenia sektora turystyki - powiedział minister turystyki P.A. Mohamed Riyas.

Cytowany przez poczytny w całych Indiach dziennik „The Hindu” przedstawiciel ministerstwa turystyki stanu Kerala potwierdził wczoraj zobowiązania w ramach dokumentu „Polityka Turystyki Caravaningowej”. Otóż, biorąc pod uwagę ogromny wkład (przychody w budżecie stanu Kerala) turystyki caravaningowej, obniżony o 50% podatek od domów na kołach będzie obowiązywał także w roku 2023!

Uprawnienie do ulgi wymaga dokonania stosownej adnotacji w rejestrze zarejestrowanych pojazdów (w kategorii pojazdów transportowych).

Szukasz fantastycznego miejsce na ucieczkę od zimy?

To wyraźny sygnał jak wielkie nadzieje wiąże się z promocja caravaningu w Kerali. Co więcej, po spełnieniu pewnych warunków, także pojazdy turystyczne z innych stanów Indii mogą być opodatkowane w Kerali.

Wspomnijmy, że z propozycją ulgowego traktowania interesujących nas tu pojazdów wyszedł rok temu Minister Transportu Antony Raju. Teraz decyzja o przedłużeniu obowiązywania 50-procentowej ulgi w kwartalnym Motor Vehicle tax została podjęta zgodnie z propozycją przedstawioną przez rząd stanowy w budżecie na rok 2023.

ReklamaCaravaning w Indiach ma ulgę podatkową  2
Szukasz fantastycznego miejsce na ucieczkę od europejskiej zimy? Urlop w Indiach w kamperze to propozycja powstających tam od niedawna wypożyczalni pojazdów kempingowych (na zdjęciu).

Kerala jawi się jako fantastyczne miejsce na ucieczkę od zimy. I od podatków w Polsce.

Fot. keralatourism.org


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News