artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Ziemia Lubelska

Czas czytania 2 minuty
Ziemia Lubelska

Ziemia Lubelska to kraina historyczna w północno-wschodniej Małopolsce, na prawym brzegu Wisły, między Wieprzem i Tyśmienicą na północy oraz Sanem i Tanwią na południu. Głównym miastem jest Lublin. Lubelszczyzna w większości położona jest na Wyżynie Lubelskiej, która zajmuje środkową część krainy. Przez południe regionu przebiega Puszcza Solska, na której rosną nieliczne w regionie jodły.

Lubelszczyzna jest terenem, na którym znajdują się parki krajobrazowe: Kozłowiecki, Kazimierski, Wrzelowiecki, Krzczonowski i Nadwieprzański. Istnieje również, wiele obszarów chronionego krajobrazu oraz otulin parków krajobrazowych. Natomiast brakuje na Lubelszczyźnie parków narodowych. Ziemia Lubelska jest bardzo urozmaiconym kulturowo regionem, szczególnie w środkowej części. Najbardziej znany zespół pałacowo-parkowy na Lubelszczyźnie znajduje się w Kozłówce, dawniej należącej do rodziny Zamoyskich.

Ważnym również zabytkiem w tym regionie jest zespół pałacowy z romantycznym ogrodem w stylu angielskim w Puławach, gdzie znajduje się Pałac Czartoryskich, a także Park Zdrojowy w Nałęczowie z Pałacem Małachowskich. Region ten posiada dużą ilość zabytkowych kościołów, które znajdują się w miastach oraz na obszarze wiejskim, którego krajobraz uzupełniany jest przydrożnymi kapliczkami. W Lublinie mieści się Zamek Królewski przy Starym Mieście. Obecnie w obrębie Lublina znajdują się również ruiny zamku w Jakubowicach Murowanych. W Kazimierzu Dolnym mieszczą się ruiny zamku z XVI w. oraz baszta obronna z XIV w. W pobliskiej Bochotnicy są pozostałości niewielkiego zamku Firlejów, zwanego potocznie "zamkiem Esterki". Także Wieża Ariańska w Wojciechowie i zespół zamkowo-pałacowy w Czemiernikach miały charakter obronny.

ReklamaZiemia Lubelska 1
W skład regionu wchodzą obszary turystyczne:

Działy Grabowieckie, Kotlina Chodelska, Małopolski Przełom Wisły, Obiżenie Dorohuskie, Padół Zamojski, Płaskowyż Nałęczowski, Płaskowyż Świdnicki, Równina Bełżycka, Wyniosłość Giełczewska, Wzniesienia Urzędowskie.


Administrator09.08.2016
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News