artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord caravanssalon mtp TARGI 06.07-23.10 Sebastian

Ziemia Lubelska

Ziemia Lubelska

Ziemia Lubelska to kraina historyczna w północno-wschodniej Małopolsce, na prawym brzegu Wisły, między Wieprzem i Tyśmienicą na północy oraz Sanem i Tanwią na południu. Głównym miastem jest Lublin. Lubelszczyzna w większości położona jest na Wyżynie Lubelskiej, która zajmuje środkową część krainy. Przez południe regionu przebiega Puszcza Solska, na której rosną nieliczne w regionie jodły.

Lubelszczyzna jest terenem, na którym znajdują się parki krajobrazowe: Kozłowiecki, Kazimierski, Wrzelowiecki, Krzczonowski i Nadwieprzański. Istnieje również, wiele obszarów chronionego krajobrazu oraz otulin parków krajobrazowych. Natomiast brakuje na Lubelszczyźnie parków narodowych. Ziemia Lubelska jest bardzo urozmaiconym kulturowo regionem, szczególnie w środkowej części. Najbardziej znany zespół pałacowo-parkowy na Lubelszczyźnie znajduje się w Kozłówce, dawniej należącej do rodziny Zamoyskich.

Ważnym również zabytkiem w tym regionie jest zespół pałacowy z romantycznym ogrodem w stylu angielskim w Puławach, gdzie znajduje się Pałac Czartoryskich, a także Park Zdrojowy w Nałęczowie z Pałacem Małachowskich. Region ten posiada dużą ilość zabytkowych kościołów, które znajdują się w miastach oraz na obszarze wiejskim, którego krajobraz uzupełniany jest przydrożnymi kapliczkami. W Lublinie mieści się Zamek Królewski przy Starym Mieście. Obecnie w obrębie Lublina znajdują się również ruiny zamku w Jakubowicach Murowanych. W Kazimierzu Dolnym mieszczą się ruiny zamku z XVI w. oraz baszta obronna z XIV w. W pobliskiej Bochotnicy są pozostałości niewielkiego zamku Firlejów, zwanego potocznie "zamkiem Esterki". Także Wieża Ariańska w Wojciechowie i zespół zamkowo-pałacowy w Czemiernikach miały charakter obronny.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
W skład regionu wchodzą obszary turystyczne:

Działy Grabowieckie, Kotlina Chodelska, Małopolski Przełom Wisły, Obiżenie Dorohuskie, Padół Zamojski, Płaskowyż Nałęczowski, Płaskowyż Świdnicki, Równina Bełżycka, Wyniosłość Giełczewska, Wzniesienia Urzędowskie.


Administrator09.08.20160