Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

miesiąc temu  24.02.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Zmiany wejdą w życie od 1 maja

Zmiany wejdą w życie od 1 maja fot. Bartłomiej Ryś

W ubiegłym roku informowaliśmy o tym, że Lasy Państwowe (na próbę) udostępniają wszystkim chętnym miejsca do biwakowania na dziko. Egzamin zdaliśmy z wynikiem pozytywnym i już od 1 maja w każdym z 429 nadleśnictw znajdziemy specjalne obszary noclegowe. Zasady: maksymalnie 9 osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

Pilotaż, który odbywał się przez ostatni rok zakończył się sukcesem. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych. Ich łączna powierzchnia to ponad 65 tysięcy ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała spółka leśna.

Zadbajmy o czystość

Egzamin zakończył się powodzeniem ponieważ w ostatnim roku biwakujący zostawiali po sobie porządek. Lasy Państwowe zdecydowały się poluzować zasady i od teraz w jednym miejscu może biwakować maksymalnie 9 osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W przypadku takiej sytuacji zgłoszenie nie jest wymagane. W każdym innym (powyżej 9 osób i/lub 2 nocy) należy chęć takiego biwaku zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Odpowiedź, którą otrzymamy z nadleśnictwa będzie formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Podczas biwaku i po jego zakończeniu należy bezwzględnie zostawić po sobie porządek. Funkcjonuje tu zasada „leave no trace” (z angielskiego „nie zostawiaj po sobie śladów"). Przypominamy więc nie tylko o niepozostawianiu śmieci, ale także niewylewaniu kaset chemicznych czy szarej wody w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Wspólnie musimy zadbać o dobre imię caravaningowców po to, by nie powielić sytuacji z Portugalii. Przypomnijmy: to tam zakazano biwakowania na dziko właśnie ze względu na śmieci i inne nieczystości pochodzące z kamperów i przyczep kempingowych. 

Do lasu kamperem nie wjedziemy

Nadal w mocy pozostaje zapis o zakazie wjazdu do lasów kamperami lub zestawami z przyczepami kempingowymi. 

Pozostałe wynikające z ustawy o lasach w tym zakaz wjazdu do lasu pojazdami, takimi jak kampery - czytamy w poście Lasów Państwowych.

Stanąć możemy jednak na specjalnie przygotowanych parkingach i innych miejscach wyznaczonych do takich celów. Zawsze możemy też skorzystać z namiotu - wówczas biwak w lesie jest w pełni legalny zgodnie z powyższymi, nowymi zasadami. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 69

 • 56
  ZADOWOLONY
 • 4
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (10)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ CzłowiekMyślący 10 9 dni temu Ale wciąż ogniska nie można. To jaki jest sens ten farsy na pokaz?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Bkpt54 9 miesiąc temu A co z zakłócaniem ciszy? Kto tego będzie pilnował? Wygonimy zwierzęta z lasu?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Bkpt54 8 miesiąc temu A co z zakłócaniem ciszy? Kto tego będzie pilnował? Wygonimy zwierzęta z lasu?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ merida 7 miesiąc temu Bardzo dobrze się stało. Faktycznie, mapka by się przydała.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kristul 6 miesiąc temuocena: 100%  Nareszcie mozna legalnie na lonie natury odpoczc od zgielku dnia codziennego .SUPER.Mamy toooo.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Paweł 5 miesiąc temu Mapa - jak najszybciej potrzebna, drodzy urzędnicy.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ fgfd 4 miesiąc temu Jeszcze nie ma nowych miejsc. Dokumenty zostały podpisane 9 lutego a dopiero dzisiaj jest oficjalna informacja. W artykule jest napisane że od 1 maja, czyli do 1 maja każde nadleśnictwo musi wyznaczyć obszar. Pewnie będzie to uzupełniane na bieżąco....
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Loco 3 miesiąc temuocena: 100%  Artykuł wprowadza w błąd nowe zasady nie dotyczą pojazdów, tu wszystko pozostaje bez zmian!
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ ted51 2 miesiąc temuocena: 100%  Wiadomość wysoce pozytywna. Byłoby piękniej gdyby jeszcze mapa była.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Angelika 1 miesiąc temuocena: 100%  Gdzie jest lista tych miejsc już wraz z nowymi?
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony