artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Wysokie rachunki za prąd na polu kempingowym? Podpowiadamy, jak je obniżyć

Wysokie rachunki za prąd na polu kempingowym? Podpowiadamy, jak je obniżyć

Czas czytania 5 minut

Problem coraz wyższych rachunków za prąd dotyczy większości przedsiębiorców, również właścicieli pól kempingowych. Chcąc zapewnić swoim gościom rozwiniętą infrastrukturę i dostęp do energii elektrycznej, muszą liczyć się z dużymi kosztami, zwłaszcza w sezonie. Czy istnieje sposób, aby choć trochę zaoszczędzić? Doskonałym rozwiązaniem mogą być panele fotowoltaiczne EcoFlow oraz nowy system EcoFlow PowerStream.

O podwyżkach cen prądu jest głośno od jakiegoś czasu. Z problemem tym mierzą się również właściciele kempingów. Niektóre pola oferują nie tylko miejsca postojowe, ale też dostęp do energii elektrycznej, oświetlenie, bloki sanitarne, dobrze wyposażone kuchnie czy Wi-Fi. Wszystko to wymaga zasilania, które niestety kosztuje – a ceny są coraz wyższe.
Jak sobie z tym radzić? Ciągłe podnoszenie opłat za pobyt na kempingu na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem. Inflacja dotyka również turystów – jeśli nie będą mogli pozwolić sobie na wypoczynek na polu kempingowym, po prostu nie wyjadą na wakacje lub zarezerwują nocleg gdzieś indziej. A to oznacza mniejszy zarobek.

Postaw na fotowoltaikę

Doskonałym wyjściem z sytuacji może być inwestycja w fotowoltaikę. Przykładowo dostępne w ofercie EcoFlow przenośne panele fotowoltaiczne umożliwiają szybkie i efektywne pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, dzięki czemu można zasilać przynajmniej niektóre urządzenia na polu kempingowym właściwie za darmo!

ReklamaWysokie rachunki za prąd na polu kempingowym? Podpowiadamy, jak je obniżyć 1
W ofercie dostępne są różne modele paneli. Można zdecydować się na przykład na panele o mocy 400 W lub dwustronne o mocy 220 W. Oba warianty wyróżniają się wysoką sprawnością, co oznacza, że mogą efektywnie wytwarzać duże ilości energii elektrycznej z bezpośredniego światła słonecznego. Są też bardzo wytrzymałe i cechują się wodoodpornością IP68, a zatem niestraszne im nawet bardzo trudne warunki.
EcoFlow PowerStream – system fotowoltaiczny ze stacją zasilania
Właściciele kempingów mogą też zainteresować się najnowszym rozwiązaniem EcoFlow w zakresie fotowoltaiki. PowerStream pozwala wygodnie korzystać z energii słonecznej, a jej ewentualne nadwyżki magazynować w przenośnej stacji zasilania. Dzięki temu można zaoszczędzić prąd, obniżyć rachunki i przygotować się na ewentualne awarie.

System PowerStream obejmuje kilka elementów:

 • mikroinwerter – stanowi serce całego systemu i umożliwia podłączenie pozostałych elementów,
 • panel fotowoltaiczny – PowerStream pozwala na podłączenie paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 800 W,
 • gniazdka Smart Plug – inteligentne gniazdka, które umożliwiają monitorowanie, zarządzanie i przydział energii w czasie rzeczywistym. Można też zdalnie kontrolować podłączone do nich urządzenia za pomocą aplikacji,
 • stacja zasilania – system jest kompatybilny z większością stacji zasilania EcoFlow o różnych pojemnościach (od 256 Wh do nawet 3,6 kWh).

PowerStream na polu kempingowym?

ReklamaWysokie rachunki za prąd na polu kempingowym? Podpowiadamy, jak je obniżyć 2
Jak najbardziej! Rozwiązanie EcoFlow pozwoli zasilać przynajmniej niektóre urządzenia przy użyciu darmowej, ogólnodostępnej energii słonecznej, a tym samym obniżyć rachunki i zaoszczędzić pieniądze. Warto też korzystać z dedykowanej aplikacji, która umożliwia m.in. monitorowanie zużycia prądu w czasie rzeczywistym.
PowerStream przyda się również w sytuacjach awaryjnych. Jeśli nastąpi nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej, dzięki panelom fotowoltaicznym i stacji zasilania właściciele kempingów będą mogli zadbać o nieprzerwane działanie najważniejszych sprzętów.
Dodajmy, że system jest bardzo prosty w montażu i można go bez problemu zamontować w dowolnym miejscu.

Fotowoltaika sposobem na obniżenie rachunków

Jak wiadomo, dzięki fotowoltaice można sporo zaoszczędzić – początkowe koszty inwestycji prędzej czy później zwracają się. Niższe rachunki za prąd, większa niezależność energetyczna i ewentualne zasilanie awaryjne – te i inne korzyści są dostępne również dla właścicieli pól kempingowych. System PowerStream i panele fotowoltaiczne EcoFlow są proste w instalacji i wygodne w użytkowaniu, a przy tym znacznie ułatwiają oszczędzanie – z pewnością warto zainteresować się takimi rozwiązaniami.

Zalety fotowoltaiki

 • Zwrot z inwestycji – początkowe nakłady finansowe są wprawdzie spore, ale zwrot z inwestycji jest wysoki i stosunkowo szybki.
 • Oszczędność – korzystając z energii słonecznej wygenerowanej za pomocą paneli, można znacznie obniżyć rachunki za prąd.
 • Rozwiązanie przyjazne dla środowiska – panele fotowoltaiczne pozwalają korzystać z odnawialnego źródła energii. Nie generują też szkodliwych zanieczyszczeń.
 • Zasilanie awaryjne – jeżeli nastąpi awaria prądu, pozyskana za pomocą paneli energia słoneczna zapewni zasilanie najważniejszym urządzeniom na kempingu.
 • Niskie koszty utrzymania – panele fotowoltaiczne są stosunkowo proste i tanie w konserwacji.
 • Większa niezależność energetyczna – fotowoltaika pozwala częściowo lub całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej.
 • Mobilność – panele fotowoltaiczne EcoFlow wyróżniają się przenośną, składaną konstrukcją, dzięki czemu można bez problemu przenosić je z miejsca na miejsce.
 • Dostęp do prądu w dowolnej lokalizacji – panele fotowoltaiczne mogą zapewnić energię elektryczną również na tych polach kempingowych, które znajdują się w odległych lokalizacjach, gdzie dostęp do innych form zasilania bywa utrudniony.

ecoflow.com.pl/kategorie/powerkits

Artykuł pochodzi z numeru 4 (112) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator06.11.2023 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News