ReklamaBilbord - CSP 2020 31.08-05.10 Sebastian Bartek

PODRÓŻE

miesiąc temu  06.08.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Wędrówka wśród górskich szczytów

W Trentino czekają na piechurów setki szlaków, umożliwiających kilkudniowy trekking od schroniska do schroniska. Przemierzając główne masywy górskie, można podziwiać unikalną, spektakularną rzeźbę Dolomitów oraz zjawiskowe, dostarczające niezapomnianych przeżyć wschody i zachody słońca.

Górska wędrówka to jedno z najbardziej niepowtarzalnych doświadczeń, jednocześnie dostępnych dla każdego. Najczęściej wybieranym celem górskich wycieczek we włoskim regionie Trentino są schroniska, które zostały ponownie otwarte dla turystów 20 czerwca i pozostaną czynne do końca września 2020 r. 140 obiektów oferuje noclegi i wyżywienie wycieczkowiczom i alpinistom.

Schroniska w Trentino są wyjątkowe, w szczególności ze względu na ich gospodarzy oraz historie ich życia. Przede wszystkim są to osoby pełne pasji, które od zawsze czuły silną więź z górami i regionem Trentino. Lata spędzone w górach sprawiły, że potrafią bezbłędnie przepowiedzieć pogodę na podstawie obserwacji chmur, nieba czy powietrza. Wiedzą, czy jutro wyjdzie słońce, czy może deszcz będzie padać jeszcze przed południem – podpowiadają gościom i ułatwiają planowanie wypraw. Ale to nie wszystko – potrafią także doradzić, czy obuwie nadaje się na szlak i czy wybrana trasa jest na pewno odpowiednia.

Dotarcie do większości z górskich chat w Trentino nie wymaga wybitnej kondycji fizycznej. Niektóre z tych wędrówek są szczególnie łatwe – droga do poszczególnych schronisk nie prowadzi bowiem przez forsowne odcinki lub można do nich dotrzeć, korzystając z wyciągów.

W górskich obiektach, aby zapewnić zachowanie dystansu społecznego, a tym samym bezpieczeństwo podróżującym, wprowadzono kilka obowiązujących reguł, z którymi warto się zapoznać. Przed wycieczką należy skontaktować się telefonicznie ze schroniskiem, w którym planowany jest nocleg lub posiłek. Turyści zamierzający spędzić noc w schronisku mają obowiązek zabrania ze sobą własnego śpiwora i kapci, a także maseczki, którą należy zakładać, jeśli nie ma możliwości zachowania odpowiedniej odległości od innych osób. Maseczkę należy także mieć przy sobie w plecaku w trakcie wycieczki i zakładać ją, wchodząc do schroniska lub do jakiegokolwiek zamkniętego pomieszczenia.

Trekking w Adamello – Masyw Adamello, Trentino. Dla zaawansowanych
Szczególnie interesującą ofertę mają do zaproponowania 4 schroniska znajdujące się na obszarze Parku Naturalnego Adamello Brenta. Szlak łączący te obiekty jest wprawdzie dla zaprawionych piechurów, niemniej nie charakteryzuje się szczególnymi trudnościami technicznymi. Przebiega on przez serce Masywu Adamello w jego trydenckiej części, obejmując odcinki w wysokich partiach gór, prowadzące do najwyższych szczytów, takich jak Cop di Breguzzo czy Carè Alto, które można podzielić na całodniowe wyprawy. Pierwsza, bardzo łatwa trasa kończy się w schronisku Trivena w dolinie Val Breguzzo. Drugiego dnia można wspiąć się natomiast w górę, aż do przełęczy Passo di Breguzzo, a następnie zejść w dół do schroniska Val di Fumo. Trzeci dzień wyprawy to kolejny odcinek wspinaczki, do przełęczy Passo delle Vacche, Bocca di Conca z metą w schronisku Carè Alto. Zwieńczeniem ostatniego etapu wycieczki jest wizyta w schronisku San Giuliano, z którego rozpościera się widok na łańcuch Presanella. Koniec kilkudniowego trekkingu to zejście ze schroniska w dół, do Caderzone w dolinie Val Rendena.

Trekking w Masywie Catinaccio – Dolomity Fassa
Dzień 1. Gardeccia – Przełęcz Principe – Schronisko Antermoia
Dzień 2. Schronisko Antermoia – Płaskowyż Lausa – Przełęcz Scalette – Gardeccia

Szlak zaczyna się w dorzeczu Gardeccia (ok. 40 minut od stacji kolejki linowej z Ciampedìe), skąd pieszo podąża się wzdłuż wschodniej ściany Catinaccio, kierując się w górę, na przyjemny szlak doliną Vajolet. Pierwszym przystankiem są schroniska Preuss i Vajolet, leżące u stóp rozległej doliny słynnych strumieni Torri del Vajolet. Dalsza droga prowadzi przez dolinę, w górę do przełęczy Passo Principe z charakterystycznym schroniskiem przylegającym do skały. Stąd należy udać się na lewo od podnóża Catinaccio di Antermoia, aż do przełęczy Passo di Antermoia, najwyższego punktu tego pierwszego etapu wędrówki, położonego na wysokości 2770 m n.p.m. Następnie szlak biegnie w dół, w stronę doliny Vallon di Antermoia, gdzie znajduje się jeziorko Antermoia, a parę minut dalej schronisko stowarzyszenia trydenckich alpinistów SAT, prowadzone przez Martina Riza.

Drugi dzień trekkingu to wyprawa w stronę przełęczy Passo di Lausa (2715 m n.p.m.), skąd roztacza się piękna panorama na szczyty wokół jeziora Antermoia. Następnie szlak wiedzie przez dolinę Val di Lausa, pośród urzekających i dzikich krajobrazów, aż do przełęczy Passo delle Scalette na wysokości 2348 m n.p.m.. Tam rozpoczyna się zejście prowadzące w dół, wzdłuż kanału, gdzie na niektórych odcinkach umieszczono metalowe liny i parę półek. Szlak kończy się u podnóża iglic Larsec.

Inne propozycje pieszych wędrówek można znaleźć TUTAJ

Wakacje pod szczytem Cimòn della Pala, znanym również jako Matterhorn Dolomitów
Wciąż pozostajemy we wschodniej części trydenckich Dolomitów, gdzie latem 2020 roku zapłoną reflektory rzucające światło na jeden z kultowych szczytów Masywu Pale di San Martino – Cimòn della Pala. Skierowana wprost ku błękitnemu niebu strzała Dolomitów obchodzi w tym roku dwa ważne jubileusze: 150. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt, którego dokonał w 1870 r. wspomniany angielski alpinista Edward Robson Whitwell, wraz z przewodnikiem górskim z Ampezzo, Santo Siorpaesem i szwajcarskim przewodnikiem, Christianem Lauenerem, oraz 50. rocznicę wytyczenia drogi Ferrata Bolver – Lugli, jednej z najbardziej widowiskowych i znanych dolomickich ferrat, która biegnie po zachodniej ścianie szczytu Cimòn. Ferrata, z uwagi na jej długość, przeznaczona jest dla doświadczonych alpinistów. Trasa zaczyna się na wysokości 2270 m n.p.m., a kończy w pobliżu obozu Bivacco Fiamme Gialle pod wierzchołkiem Cimòn. Uroczyste obchody obu rocznic są zaplanowane na 9 sierpnia w San Martino di Castrozza, w miejscowości Colverde, czyli tam, gdzie ferrata bierze swój początek. Patronat nad wydarzeniem objęło stowarzyszenie przewodników alpejskich „Aquile” z San Martino i Primiero.

Let’s Dolomites – góry, jakich dotąd nie znaliście
Let’s Dolomites to projekt, który powstał z inicjatywy Przewodników Alpejskich Regionu Trentino. Obejmuje szereg propozycji przygotowanych z myślą o wszystkich tych, którzy pragną uprawiać trekking w głównych masywach górskich reionu: Adamello, Dolomity Brenty, Cevedale, Pale di San Martino, Dolomity Fassa i Lagorai, Trydent i Monte Bondone. Do wyboru są programy tygodniowe, 6-7-dniowe, z noclegami w schroniskach i chatach górskich, a także imprezy 3-dniowe.

Zachowaj szczególną ostrożność
Turyści, również tego lata, proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważny wybór dróg i skrupulatne planowanie tras swoich przejść. W 2019 roku rozpoczęto renowację wielu szlaków, które wraz z tysiącami hektarów lasów zostały zdewastowane podczas wielokrotnych, gwałtownych załamań pogody, które miały miejsce w październiku 2018 r. Kilka szlaków nadal nie nadaje się do użytku. Odcinki szczególnie zniszczone oznaczone są na tablicach informacyjnych jako zamknięte szlaki. Bieżące aktualizacje dostępne są na stronie www.visittrentino.info/mca lub w biurze lokalnej agencji Apt.

Źródło: www.visittrentino.info

GALERIA ZDJĘĆ

Wędrówka wśród górskich szczytów
Wędrówka wśród górskich szczytów
Wędrówka wśród górskich szczytów
Wędrówka wśród górskich szczytów
Wędrówka wśród górskich szczytów

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony