artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Turcja > Turkusowe Wybrzeże

 Turcja > Turkusowe Wybrzeże

Większa część Turcji leży na półwyspie Azja Mniejsza, a tylko 3 proc. z liczącego 779 452 km2 kraju znajduje się w Europie na Płw. Bałkańskim. Stolicą republiki jest Ankara. Aż 73 proc. granic państwa stanowią morza. Na południu kraju znajduje się Morze Śródziemne i wyjątkowo atrakcyjny region – Turkusowe Wybrzeże. Obejmuje on wspomniane wcześniej morze i sąsiadujące z nim południowe stoki gór Taurus.

O atrakcyjności turystycznej tego regionu decydują przede wszystkim krystalicznie czyste wody morza i przepiękny zróżnicowany krajobraz. Południowe wybrzeże Turcji ma 600 km długości i uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc nad Morzem Śródziemnym. Nazywane jest Turkusowym Wybrzeżem lub Riwierą Turecką. Pas nadmorski można podzielić na dwa rejony. Ze względu na położenie regionu można wymienić obszar zachodniego i wschodniego wybrzeża. W regionie zachodnim dominują strome klify i skaliste przylądki, gdzieniegdzie przeplatane żyznymi równinami aluwialnymi.

Niezwykłą atrakcją turystyczną są miejsca, w których znajdują się ślady pozostawione przez liczne cywilizacje. Z kolei zwiedzanie wschodniego wybrzeża powinno obejmować Delte Göksu – raj dla miłośników ptaków, a także zamki Ormian i krzyżowców oraz ważne miejsce hetyckie w Karatepe. Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego kojarzone jest z turkusową wodą, słońcem i błękitem nieba. Właśnie w tym miejscu znajdują się malownicze plaże oblegane przez miłośników sportów wodnych i kąpieli słonecznych. Tureckie plaże oferują wszelkie udogodnienia, od aktywnego wypoczynku, na życiem nocnym kończąc. Największą popularnością cieszy się oddalona o 15 km od Fethiye plaża Ölü Deniz, przy ośrodku turystycznym Belcekiz. Nazywana „martwym morzem” jest miejscem, gdzie w lazurowej lagunie prawie nigdy nie słychać wiatru i wzburzonego morza. Ölü Deniz to laguna z najpiękniejszą plażą w Turcji. Miejsce to zostało odkryte w latach 70. XX wieku przez Brytyjczyków, a dzisiaj należy do najpopularniejszych motywów fotograficznych tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Od strony lądu opasana jest półkolem gór porośniętych lasem sosnowym, których zbocza odbijają się w lazurowo-błękitnej wodzie. Miejsce to zamknięte jest dla jachtów, jednak mimo to jest prawie zawsze zatłoczone i gwarne.

Antalya, leżąca nad zatoką o tej samej nazwie, to jedno z najpiękniejszych i najszybciej się rozbudowujących miast Turcji. Góry, plaże i morskie pejzaże są silnym magnesem dla ruchu turystycznego, stąd miasto stało się jednym z największych kurortów w tym kraju. Jest tu lotnisko i nowoczesna przystań jachtów morskich. Od 200 lat Antalya jest najważniejszym śródziemnomorskim portem Turcji, który przed kilkoma laty zdobył nagrodę za atrakcyjne usytuowanie, rozplanowanie i wykorzystanie warunków otoczenia. Po południowo-wschodniej stronie portu znajduje się park usytuowany na grzbiecie klifu z egzotycznymi drzewami, na których zobaczyć można papugi. Niezapomnianych wrażeń dostarcza widok na zatokę Antalya, górę Tahtali i odległe góry Beydağlar. Opodal parku Karaalioğlu znajduje się wieża Hidirlik pochodząca z II w. p.n.e., która dawniej pełniła funkcję latarni morskiej.

Najwspanialszym zabytkiem Antalyi jest budowla Yivli Minare (Żłobiony Minaret), wybudowana z czerwonej cegły przez Seldżuków w XIII wieku. Stojący obok meczet nadal pełni swoje funkcje. Niezwykłą atrakcją turystyczną jest Minicity Antalya, park z małymi plażami i żaglówkami, w którym znajdują się odtworzone w miniaturze tureckie zabytki (np. cmentarz z półwyspu Gallipoli). Prawdziwym klejnotem tego miasta jest Muzeum Archeologiczne. Ekspozycja obejmuje rzeźby, sarkofagi oraz mozaiki ze starożytnych miast wybrzeża, a przede wszystkim z Perge. To jedno z niewielu tureckich muzeów reprezentujących najwyższy poziom. Pozostałe zabytki tego miasta to otoczona murami starówka, Wieża Zegarowa z 1244 roku, wieża Ścięty Minaret oraz Brama Hadriana, wybudowana około 160 roku.

Demre zachwyca turystów ruinami starożytnego miasta Myra, słynącego z najwspanialszych licyjskich grobowców skalnych. Pochodzą one z V i IV w. p.n.e. Jedne wykuto na kształt domostw, inne przypominają świątynie. Obok stoi rzymski teatr z widownią 36 rzędów, który został uznany jako największy w Licji. Budynek był wspaniale zdobiony ciekawymi płaskorzeźbami. Najstarszą część Myry stanowiło wzgórze akropolu z murami obronnymi z V wieku p.n.e.

Malownicze miasteczko Kalkan to ulubiony ośrodek wypoczynkowy zamożnej tureckiej elity. Samo miasteczko leży obok stromego zbocza, które schodzi do zatoki. Niezwykły klimat tego miejsca tworzą małe hoteliki i pensjonaty z tarasami widokowymi. W miejscu tym zatrzymują się także statki wycieczkowe i jachty. Kalkan jest również dobrą bazą wypadową do zwiedzania najważniejszych antycznych ruin Licji, takich jak Ksantos i Letoön. Oba te miejsca figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO i przedstawiają jak przenikały się dwie kultury, helleńska i licyjska.Administrator09.08.20160 zdjęć 3