Tatry najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Tatry dzielą się na: Tatry Zachodnie (najwyższy szczyt Bystra 2248 m n.p.m.) i Tatry Wschodnie, a te z kolei dzielą się na Tatry Wysokie (najwyższy szczyt Gerlach 2655 m n.p.m.), Tatry Bielskie (najwyższy szczyt Hawrań 2152 m n.p.m.). Jeziora Tatr zwane są stawami i jest ich około 200 o różnej wielkości, począwszy od największego Morskiego Oka -; 34, 93 ha, do zupełnie maleńkich, jak Zadni Mnichowy Stawek - 0,04 ha.
W części słowackiej największymi jeziorami są Wielki Staw Hińczowy i Szczyrbskie Jezioro ok. 20 ha. Wzrost popularności Tatr spowodował w latach 90-tych osiedlenie się w Zakopanem dużej grupy ówczesnej inteligencji. Dzięki niej, jej pasji kolekcjonerskiej, zachwytom nad pięknem Tatr i tatrzańskim folklorem, stały się one miejscem badań i źródłem inspiracji dla wielu twórców.
Dziś Tatry należą do powszechnie odwiedzanych miejsc. Zbudowane liczne szlaki turystyki pieszej, nartostrady i trasy zjazdowe na obszarze Polski i Słowacji, baza noclegowa, liczne wyciągi narciarskie, a także koleje linowe na Kasprowy Wierch i Łomnicę oraz linowo-terenowa na Gubałówkę i Smokowieckie Siodełko sprzyjają turystyce i sportom zimowym.