artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian

Roztocze

Roztocze

Roztocze kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską  z Podolem, wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień przebiegający z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa. 

Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. Na Roztoczu z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz rezerwaty. Flora regionu jest zróżnicowana w zależności od rzeźby, gleb i klimatu. Występują lasy liściaste lipowo-grabowe i bukowo-jodłowe (Roztocze Zachodnie), bory jodłowe (Roztocze Środkowe), bory sosnowe (Roztocze Środkowe i Południowe). 

Wielkie zasługi dla zachowania pierwotnej przyrody miało utworzenie w XVI w. zwierzyńca obok dzisiejszego miasta Zwierzyniec.  Fauna obok pospolitych gatunków obejmuje rzadkie gryzonie, ptaki, płazy i gady.  Bogactwo przyrody, wielość szlaków pieszych i rowerowych oraz zabytków architektury czyni z Roztocza region atrakcyjny. 

To kraina czysta ekologicznie, gdzie wypoczynek od zgiełku cywilizacji jest elementem przyciągającym coraz liczniejsze grupy turystów. Ciekawym i wartym odwiedzenia jest miasteczko Szczebrzeszyn  znane z wiersza Jana Brzechwy o brzmiącym w trzcinie chrząszczu, któremu mieszkańcy wystawili pomnik. Jest najstarszym ośrodkiem miejskim na Zamojszczyźnie. Przy brodzie na rzece Wieprz znajdował się niegdyś jeden z grodów czerwieńskich, później stanął tu zamek, który spłonął w 1583 roku. Do dziś zachowała się ruina murowanej wieży mieszkalnej. 

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Do okupacji niemieckiej w Szczebrzeszynie żyła liczna społeczność Żydowska, po której pozostała okazała synagoga. Inne cenne zabytki to ratusz, kościół parafialny św. Mikołaja w stylu renesansu lubelskiego, po franciszkański kościół św. Katarzyny i nieczynna od lat pounicka cerkiew Uspienja.

Na zachód od miasta zaczyna się plątanina malowniczych wąwozów lessowych zwana Piekiełkiem. 

W skład regionu wchodzą obszary turystyczne: 

Roztocze Środkowe – Roztocze Tomaszowskie, Roztocze Wschodnie – Roztocze Południowe i Rawskie,  Roztocze Zachodnie – Roztocze Gorajskie.Administrator09.08.20160 zdjęć 1