ABC CARAVANINGU

23 dni temu  26.12.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Wszystko zaczęło się od wizyty w poradni psychologicznej. Tam badania kosztowały 300 zł już z kwalifikacją zawodową (na przyszłość, badania są ważne 5 lat)

Wszystko zaczęło się od wizyty w poradni psychologicznej. Tam badania kosztowały 300 zł już z kwalifikacją zawodową (na przyszłość, badania są ważne 5 lat) fot. Bartłomiej Ryś

Limit 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej to zdecydowanie zbyt mało jak na aktualne potrzeby caravaningu. Większość kamperów jeździ przeważonych, niektóre znacznie przekraczają limit. Rozwiązaniem jest posiadanie pojazdu z DMC wyższym niż 3,5 tony, który zapewni nam odpowiednią ładowność. Problem? Jeden - prawo jazdy. Nasz dziennikarz postanowił zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii “C” chcąc pokazać, że nie jest to tak trudne (ani kosztowne) jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Limit 3,5 tony jest zbyt mały dla współczesnych kamperów. Sam pojazd potrafi ważyć od 2800 do 3200 kilogramów. Dokładając do tego wyposażenie opcjonalne (markiza, klimatyzacja, antena satelitarna, bagażnik rowerowy) oraz załogę (najczęściej rodzina 2+2) fizycznie nie jesteśmy w stanie zmieścić się w dopuszczalnej wartości. Efekt? Większość pojazdów jeździ po europejskich drogach przeważonych. Narażamy się w ten sposób na wysokie mandaty a nawet zakazy dalszej jazdy (Austria). To o tyle frustrujące, że w przypadku większości nowych pojazdów-baz pod kampery mamy możliwość zmiany DMC do limitu np. 4,5 tony. Te samochody, pod kątem mechanicznym, są w pełni do tego przygotowane.

No to w czym problem? Oczywiście chodzi o prawo jazdy. Większość caravaningowców nie dysponuje kategorią “C”, która jest niezbędna do prowadzenia kamperów z DMC powyżej 3,5 tony. Dlaczego więc nie zrobić kursu i mieć problem z głowy? Tłumaczenia są przeróżne:

Brakuje mi czasu.Kurs jest zbyt drogi.Powinni zmienić przepisy a nie ja “prawko”.

Nasz dziennikarz postanowił sprawdzić wszystkie fakty i mity związane z uzyskaniem prawa jazdy kategorii “C” stricte pod kampery. Na naszych łamach będziecie mogli prześledzić całą drogę uzyskania tej kategorii, poznać wszystkie związane z tym koszty oraz zapoznać się z procedurą zdawania egzaminu państwowego. 

Wszystkie materiały związane z tą akcją będzie można znaleźć po hashtagu #CnaKampery. Zapraszamy do śledzenia!

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

 • 20
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Robert 2 19 dni temu Kwestia nauki jazdy to kwestia nauki jazdy większym samochodem. Nie jest to problem, to większa osobówka. Ja zacząłem kurs pod koniec listopada a już odebrałem prawo jazdy z ładnie wpisanym C. Determinacja trochę czasu i wszystko możliwe. Powodzenia
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ G.K 1 21 dni temu Powodzenia jestem w trakcie robienia kat. C na kampera. Pierwsza trudność jaką widzę to obsługa skrzyni biegów dolnej i górnej. Od kilkunastu lat jeżdżę automatem, dlatego przelała na manuala którego nigdy nie obsługiwałem jest trudny. Po za tym raczej to kwestia odurzenia się złych nawyków, choćby wymuszenia na rondzie... Powodzenia!!!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony