Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

16 dni temu  29.03.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Nie bójmy się podróżować za granicę. Pamiętajmy tylko o posiadaniu ważnych testów koronawirusowych

Nie bójmy się podróżować za granicę. Pamiętajmy tylko o posiadaniu ważnych testów koronawirusowych fot. Bartłomiej Ryś

Polski rząd na konferencji prasowej poinformował o zmianach dotyczących zasad kierowania na kwarantannie po powrocie z zagranicy do kraju. Od teraz trafi na nią każdy, bez znaczenia pozostaje fakt, czy przybyliśmy do kraju ze strefy Schengen czy spoza niej. Wykonany test zwalnia z jej odbywani, ale tylko wtedy jeżeli zostanie wykonany w Polsce.

Obecne obostrzenia w większości krajów rozbijają się wyłącznie o posiadanie ważnego testu. Wówczas podróż z Polski do np. Hiszpanii czy Chorwacji powinna odbyć się bezproblemowo. Niektóre kraje wymagają też wypełnienia wcześniejszej deklaracji, wydrukowania jej i posiadania przy sobie podczas kontroli. Te nie tyczą się wszystkich, prowadzone są najczęściej wyrywkowo, ale w sytuacji kiedy nie będziemy mieli przy sobie testu i/lub deklaracji, narażamy się na mandaty (dodajmy: wysokie mandaty). 

Podobne zasady wprowadziła Polska. 

Dla wszystkich ze strefy Schengen obowiązkowa będzie kwarantanna, ale będzie z niej zwalniał test z wynikiem negatywnym sprzed maksymalnie 48 godz. Po przyjeździe ze strefy Schengen będzie można zostać zwolnionym z kwarantanny - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała i dodał, że w razie przylotu lub przyjazdu spoza Schengen, możliwości przedstawienia takiego testu nie będzie. Kwarantanna będzie obowiązkowa.

Nowe zasady zaczną obowiązywać od 30 marca. To ważna zmiana w kontekście podróżujących własnym samochodem. Do tej pory, powracając z krajów UE, nie obowiązywała ich kwarantanna (pod warunkiem, że nie podróżowali z Czech lub Słowacji). Nowe zasady to zmieniają. 

Podsumowując:

 • wracając ze strefy Schengen mamy obowiązek posiadania negatywnego testu wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Może to być test PCR lub antygenowy. Osoby posiadające negatywny wynik nie będą podlegały kwarantannie.
 • wracając spoza strefy Schengen jesteśmy automatycznie kierowani na kwarantannę. Zwolnić z niej może tylko test WYKONANY W POLSCE z wynikiem negatywnym. Rodzaj testu: PCR lub antygenowy. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 7
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Mirko 3 4 dni temu Jak widać - działające w zmowie masońsko-żydłackie bandy terrorystów rządowych opanowały już świat - a na pewno Europę...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Joanka 2 4 dni temu Po powrocie spoza strefy Schengen jesteśmy zwolnieni z kwarantanny, jeżeli mamy pełny cykl szczepień, przeciw COVID-19, obowiazujących w UE
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kaktus 1 13 dni temu Przeszedłem covid 2 tygodnie temu. Czy ozdrowiency mają jakiś inaczej z podróżami po Europie i powrocie
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony