artykuły

PODRÓŻE
Reklama2021 Bilbord - exide 27.07-30.09 Sebastian
Parma zaprasza w jesienną podróż

Parma zaprasza w jesienną podróż

Pełna zabytków, sztuki i kultury, ojczyzna szynki Prosciutto di Parma i sera Parmigiano Reggiano. Parma została mianowana Stolicą Włoskiej Kultury 2021. Tej jesieni miasto zaprasza turystów z całego świata do wspólnej celebracji życia i twórczości Giuseppe Verdiego podczas 20. edycji Festiwalu Verdiego.

Podróż do Włoch jesienią to doskonały pomysł, szczególnie polecany osobom, które chcą spędzić czas z dala od zgiełku i są głodne nowych wrażeń i doświadczeń. Przyjemne temperatury i słoneczna pogoda w okresie wczesnojesiennym zachęcają do zwiedzania najpiękniejszych miast Italii. Dzięki swoim średniowiecznym i renesansowym zabytkom oraz słynnemu uniwersytetowi, Parma jest jednym ze szczególnie polecanych miast regionu Emilia Romagna. Wśród bogactw kulturowych wyróżnić można m.in. plac Piazza Garibaldi, Baptysterium, Bazylika Santa Maria della Steccata czy wiekowy teatr Farnese lub neoklasycystyczny Teatr Regio. Parma została ogłoszona Stolicą Włoskiej Kultury 2020, a obchody związane z przyznanym wyróżnieniem miały rozpocząć się wiosną 2020 r. Z powodu pandemii Covid-19 zostały jednak przełożone na kolejny rok.

Federico Pizzarotti, burmistrz Parmy i prezes Fundacji Teatro Regio:

W tym roku Festiwal Verdiego po raz pierwszy w swojej historii odbywa się w plenerze w Parco Ducale, w samym sercu miasta, przed monumentalnym Palazzo Ducale. Organizacja wydarzenia jest dla nas silnym znakiem kulturalnego odnowienia naszego regionu. Wierzymy, że zachowując tradycję, będziemy mogli bezpiecznie celebrować jubileuszową edycję festiwalu.

Jubileuszowy Festiwal Verdiego „Scintille d’opera”
20. edycja Festiwalu Verdiego na cześć jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych w historii, Giuseppe Verdiego, odbywa się w tym roku w nieco innych warunkach niż dotychczas. Festiwal rozpoczął się 11 września, zamiast 10 października, a jego program jest krótszy od poprzednich. Centrum tegorocznych festiwalowych wydarzeń jest otwarta przestrzeń Parco Ducale (Park Książęcy) przed zjawiskowym Pałacem Ducale.

Każda edycja festiwalu przyciąga miłośników opery z całego świata, którzy wspólnie celebrują życie i twórczość urodzonego w Roncole di Busseto w prowincji Parma Giuseppe Verdiego. Ze względu na sytuację związaną z pandemią, w tym roku zaprezentowane zostaną dwie opery, zamiast zwyczajowych czterech: Makbet (wersja francuska – w formie koncertu pod dyrekcją Roberto Abbado w wykonaniu słynnej Orkiestry Filamornicznej Arturo Toscaniniego z Parmy) oraz Ernani (wykonanie koncertowe).

Święto opery w Parmie
Oprócz prezentacji słynnych oper wielkiego mistrza, zaplanowano również mniejsze koncerty, spektakle, spotkania pełne rozmów z artystami i pisarzami oraz przyjęcia i kolacje. Jednym z wydarzeń będzie La Traviata-Lo spirito di Violetta – spektakl wystawiony na niewielkiej ruchomej scenie z udziałem dwóch słynnych aktorów oraz trzech wybitnych włoskich śpiewaków
w akompaniamencie fortepianu. Inscenizację będzie można zobaczyć w Parmie (27.09), w Busseto (19 i 20.09) oraz w Zibello (26.09).

Jednym z elementów festiwalu będzie również występ śpiewaków, muzyków, tancerzy na ulicach, dziedzińcach i placach Parmy. Ponad 100 artystów zagra w przestrzeniach publicznych najsłynniejsze arie Verdiego. Każdy występ będzie trwał maksymalnie 30 minut, a publiczność będzie zobowiązania do respektowania zasad społecznego dystansu. Na zakończenie wszyscy artyści zaśpiewają razem z publicznością słynną arię „Va pensiero”(z Nabucco).

Ponadto 18 i 20 września, zaprezentowana zostanie opera Verdi’s Messa da Requiem w Ducal Park w Parmie – będzie to plenerowy występ słynnych śpiewaków operowych, dedykowany ofiarom pandemii.

Gala dla wielkiego mistrza
Zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Verdiano w teatrze Regio w Parmie zorganizowana 10 października, w dniu 207. urodzin Giuseppe Verdiego. Program gali dedykowany jest najwybitniejszym ariom operowym i romansom mistrza. Goście będą mogli usłyszeć również utwory Franza Liszta oraz Giuseppe Martucciego.

Parma, wychodząc naprzeciw potrzebom widzów, przygotuje ekrany, na których transmitowane będą wybrane opery – w tym Ernani (25 września).


Krzysztof Dulny 17.09.20200

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW