artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - fajny kamper 14.01-31.01 Sebastian
Niepozorna kratka, a zaoszczędzisz niemało

Niepozorna kratka, a zaoszczędzisz niemało

Czy warto sobie wyrobić jakieś nawyki na czas zimowego caravaningu? O ile latem idzie o maksymalizację wentylacji celem poprawy wydajności chłodzenia lodówek, o tyle na czas niskich temperatur otoczenia powinno nam zależeć na ograniczeniu usuwania na zewnątrz zabudowy kempingowej cennego ciepła.

Topowe modele lodówek zabudowanych na pokładach kamperów i przyczep kempingowych szczycą się klasą energetyczną A++. Dla tak wydajnej ich pracy istotna jest niezakłócona cyrkulacja powietrza. A zimą – montaż osłony ograniczającej straty ciepła.

Obojętnie jaka lodówka na pokładzie, zimą warto po prostu zadbać, by system wentylacji nie okazał się… nazbyt wydajny. I tu dochodzimy do walorów zimowych osłon mocowanych na zewnętrznej ścianie pojazdu. To stąd różne wersje kolorystyczne takich – czarna i biała oraz inne. Przykładowo Dometic LS 300, czyli kratka (42x278x518 mm) wentylacyjna do lodówek dwudrzwiowych to wybitnie nieskomplikowany sposób montażu, skoro nie trzeba nawet żadnych narzędzi. A efekt odczujemy natychmiast.

Załóż „zimową” kratkę

Zimą ciepła na pokładzie kampera czy przyczepy kempingowej nigdy za wiele. Dlaczego lodówka może poprawić efektywność energetyczną w sezonie zimowym?

- Działanie lodówki absorpcyjnej opiera się na reakcji termochemicznej zachodzącej w agregacie lodówki, widocznym przez kratki wentylacyjne – precyzuje Grzegorz Rybak, Sales Manager RV Dometic Poland Sp. z o.o.

- Aby chłodzenie zawartości lodówki przebiegało w optymalny sposób, musimy zadbać, aby poszczególne elementy agregatu pracowały we właściwym zakresie temperatur. O ile w okresie letnim głównym zadaniem kratek wentylacyjnych jest odprowadzanie ciepła, to w czasie zimy musimy raczej zadbać, aby agregat nie był wychładzany zbyt intensywnie. Dlatego też zalecamy zastosowanie dedykowanych osłon zimowych.

Kiedy zakładać/ściągać zimową osłonę?

Od razu dodajmy, że owe ograniczniki usuwania ciepła docenimy na jeszcze jednym polu. Zimowe osłony otworów wentylacyjnych lodówki mogą pomóc lodówce w przyczepie kempingowej lub kamperze lepiej pracować w chłodniejszych temperaturach zimą.

Pytanie: kiedy zakładać (analogicznie: kiedy ściągać) takie osłony?

- Kratkę należy zakładać poniżej 0°C, aby nie zamarzała woda, która znajduje się w układzie chłodniczym - podpowiada Kamil Kowieski z firmy Skylark Polska.

- Taki nawyk warto sobie wyrobić mając na uwadze ryzyko przemarzania płyt meblowych we wnętrzu kampera/przyczepy, co prowadzi do kondensacji wody, więc niszczenia drewna.

Okazuje się, że w skrajnie niskich temperaturach brak takich osłon może narazić nas na ryzyko przemrożenia elementów (tych sąsiadujących z pokładową lodówką) meblowej zabudowy! A wiadomo, że wilgoć potrafi spustoszyć pojazd kempingowy.

Fot. Arch. PC i materiały Dometic


Rafał Dobrowolski21.12.20210 zdjęć 3

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW