Reklama
Bilbord - Maista 01.04 - 30.04 Sebastian_Marko podstrony (przedłużony na maj)
ReklamaA1 - katalog ACSI

PODRÓŻE

PRZEWODNIK PO REGIONIE

Po Świecie

ponad rok temu  26.10.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Kulturalna Słowenia

W Słowenii przyroda i architektura Alp, Morza Śródziemnego i Niziny Panońskiej inspiruje historią mającą tysiące lat.

NAJSTARSZE SKARBY ŚWIATA  

Wszystko zaczęło się ponad 50 000 lat temu, kiedy w lasach Słowenii, Neandertalczycy stworzyli pierwszy flet z kości niedźwiedzi jaskiniowych. Jest to najstarszy odkryty instrument, wykonany z kości w celu wydobycia dźwięku. Flet "Divje babe" można obejrzeć w Muzeum Narodowym Słowenii. Badając prehistoryczną kulturę okolic Lublany, archeolodzy znaleźli też najstarsze na świecie drewniane koło z osią – mające ponad 5000 lat! Jego konstrukcja zwraca uwagę finezyjnym wykonaniem. To jeden z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. Od 2018 roku będzie częścią nowej stałej wystawy w Muzeum Miejskim w Lublanie.  

LEGENDARNE MIEJSCA SŁOWEŃSKIEJ KULTURY

Najważniejsze miejsca kultury słoweńskiej słyną z bogatej historii i tradycji. Lublanę, stolicę Słowenii, przebudował wybitny architekt Jože Plečnik inspirując się mocno starożytnością. Z kolei Bled oferuje malowniczy widok na alpejskie jezioro i gotycki kościół na bajecznej wyspie. Piran, urocze śródziemnomorskie miasteczko z wenecką architekturą, szczyci się 700-letnią tradycją produkcji soli. Celje to miasto hrabiów, najsłynniejszej szlacheckiej dynastii w słoweńskiej historii, do której należał najokazalszy średniowieczny zamek w kraju. W Mariborze, drugim co do wielkości mieście w Słowenii, rośnie najstarsza winorośl na świecie. Stadnina Koni Lipica to miejsce, w którym najdłużej na świecie hodowane są arystokratyczne konie lipicańskie. Listę zamyka Ptuj, miasto średniowiecznch ulic i piwniczek winnych, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO z powodu karnawałowych tradycji.

SŁOWEŃSKIE DZIEDZICTWO UNESCO

Obecność na liście światowego dziedzictwa UNESCO słoweńskie miasto górnicze Idrija zawdzięcza drugiej na świecie najstarszej kopalni rtęci, działającej przez ponad 500 lat. Drążąc 700 kilometrów tuneli,  wydobyto z nich ponad 147 000 ton rtęci. To niejedyny słoweński klejnot z listy UNESCO. Znalazły się na niej również Jaskinie Szkocjańskie – prawdziwe królestwo stalaktytów i stalagmitów z najgłębszym podziemnym kanionem w Europie - a także prehistoryczne osady w pobliżu Lublany. Uznanie zdobyła również sztuka bibilijna, pasja w Škofja Loce, będąca procesją zamieniającą całe miasto w teatralną scenę. Ostatnimi słoweńskimi skarbami z listy światowego dziedzictwa UNESCO są las bukowy w regionie Kocevsko oraz rezerwat Snežnik w Notranjsku. 

ARCHITEKTURA JOŽE PLEČNIKA

Przeprojektowanie przez Plečnika centrum Lublany jest jednym z największych zabytków architektury XX wieku w Europie. Prace Jože Plečnika można zobaczyć w całej Słowenii. Jego innowacyjny i ponadczasowy styl inspirowany jest harmonią starożytności, łącząc elementy klasyczne i lokalne materiały. Plečnik był gorącym zwolennikiem antycznych ideałów, wymyślił więc miasto zaspokajające potrzeby zarówno fizyczne, jak i duchowe. Spacer po stolicy jest najlepszym sposobem na poznanie jego prac. Z domu nad rzeką Ljubljanicą, w którym mieszkał, można dojść do centrum pięknie zaprojektowanymi wałami, idealnie wkomponowanymi przez projektanta w tkankę miejską. Warto też przejść się Potrójnym Mostem (Tromostovje) przecinającym rzekę Ljubljanicę. W stolicy działa również teatr letni Križanke, będący jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Słowenii. Projekty Plečnika w Lublanie i Pradze kandydują do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ROMANTYCZNE STARÓWKI MIAST W SŁOWENII

Słoweńskie miasteczka mają romantyczną duszę, a bogate dziedzictwo kulturowe i stare legendy dodają im czarującego charakteru. Za średniowiecznymi murami wciąż kryją się dawne zwyczaje, tradycje rzemiosło i sztuka oraz pyszna kuchnia. Starówki rozrzuconych po kraju miast tworzą Stowarzyszenie Historycznych Miast Słowenii. Ich historia zaczyna się od czasów prehistorycznych i płynie przez okres rzymski, średniowiecze, barok aż do obecnej epoki. Niewielkie odległości między miastami sprzyjają ich zwiedzaniu. Warto zajrzeć do miasta Koper o weneckim stylu (tegorocznego zdobywcy tytułu „European Destination of Excellence”), a także do Kranja - stolicy słoweńskich Alp - oraz Novo Mesto, archeologicznej perły położonej wśród winnych wzgórz.

Nasze propozycje słoweńskich kempingów znajdziesz TUTAJ

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony