PODRÓŻE

28 dni temu  05.11.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Kempingi tylko na pobyty służbowe. Pola przygotowują wspólne oświadczenie

fot. Bartłomiej Ryś

Znamy już treść nowego Rozporządzenia Rady Ministrów na temat funkcjonowania obiektów oferujących „usługi hotelowe”. Kempingi będą mogły przyjmować gości tylko „w ramach podróży służbowej” lub „w związku z czynnościami dotyczącymi działalności gospodarczej”. Potencjalni klienci nie muszą brać faktur za pobyt. Wystarczy podpis na specjalnym oświadczeniu, nad którym kempingi i nasza redakcja już pracują.

Nowe Rozporządzenie pojawiło się na oficjalnej witrynie rządowej dopiero późnym wieczorem w czwartek a więc kilkanaście godzin po konferencji prasowej Premiera Mateusza Morawieckiego. To wówczas zapowiedziano ograniczenie działalności hoteli wyłącznie do świadczenia usług noclegowych w ramach pobytów służbowych. 

Rozporządzenie mówi wyraźnie, że nowy nakaz tyczy się wszystkich obiektów prowadzących „usługi hotelarskie” więc do tego grona zaliczone są również pola kempingowe.

Do dnia 29 listopada 2020 r. prowadzenie usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 238 oraz z 2020 r. poz. 374 i 568) jest dopuszczalne wyłącznie dla gości korzystających z tych usług w ramach podróży służbowej, o której mowa w art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, lub podróży wykonywanej w związku z czynnościami związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej albo będących osobami wykonującymi zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej albo pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej, z wyłączeniem działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, wykonywanej na terenie prowadzenia usług hotelarskich; przepisy ust. 11, 13 i 14 stosuje się.

Kempingi, bazując na doświadczeniach podczas wiosennego lockdown’u, są już przygotowane na zmiany. Współpracując stworzą specjalne oświadczenie, które będzie musiał podpisać każdy z Gości. Jednocześnie będzie to deklaracja, że pobyt odbywa się w ramach podróży służbowej lub ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. To najłatwiejszy sposób na prowadzenie kempingu zgodnie z obecnymi zasadami. 

Co to oznacza w praktyce? Miejsce na kempingu można wynająć np. pod sesję fotograficzną kampera lub przyczepy. Wszyscy pracujący zdalnie mogą to robić korzystając z „domu na kołach” ustawionego na polu kempingowym. Warto skontaktować się przed przyjazdem z danym kempingiem i zapytać o możliwości dotyczące pobytu służbowego. Taką opcję oferuje m.in. Alexa, Park45, Pod Cyprysami, Camp4U i Pod Brzozami.

Wraz z kilkoma kempingami całorocznymi przygotowujemy wspólne oświadczenie, które będzie powszechnie dostępne do pobrania przez każde pole zainteresowane świadczeniem usług w obrębie pobytów służbowych.

W razie pytań nasz dziennikarz chętnie wyjaśni wszelkie kwestie związane z nowymi obostrzeniami: Bartłomiej Ryś, bartlomiej.rys@warsztat.pl 

Oświadczenie jest już dostępne do pobrania poniżej.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

 • 12
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 5
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony