artykuły

PODRÓŻE
Reklama2021 Bilbord - exide 27.07-30.09 Sebastian

Kempingi na siedmiu wzgórzach Rzymu

Kempingi na siedmiu wzgórzach Rzymu
Forum Romanum 

Zwiedzasz Rzym i Watykan? Odpocznij na jednym z rzymskich kempingów.

Co roku tysiące Polaków wybierają się na wycieczkę do Rzymu. W Polsce ten cel urlopowy jest niezwykle popularny również ze względu na możliwość zwiedzenia Watykaniu i spotkanie Ojca Świętego. Ale podczas gdy zorganizowane wyjazdy są ciągle częstym sposobem na zobaczenie Wiecznego Miasta, co raz częściej decydujemy się na samodzielny wyjazd z przyczepą kempingową. Podróż kamperem to komfort wyboru i niezależność, a liczne pola kempingowe rozsiane wokół Rzymu czynią taką wyprawę jeszcze łatwiejszą i ekonomiczną.

Kempingi najbliżej Rzymu

Podróżujący kamperami nie mogą narzekać na brak wyboru. Kempingów wokół Rzymu jest bardzo wiele, i korzystają z nich nie tylko urlopowicze, ale i szkolne wycieczki, a nawet osoby podróżujące służbowo.

Wielu kierowców parkuje swoje samochody kempingowe poza administracyjnymi granicami Rzymu, korzystając z uroków śródziemnomorskiej przyrody i wakacyjnej aury Włoch. Dla rodzin z dziećmi świetnym wyborem mogą być kempingi: Camping Village Tiber nad brzegiem Tybru oraz Seven Hills Village. Oba położone są na północ od Rzymu, co dla podróżnych z Polski może być dodatkową zaletą ułatwiającą dojazd. Oba są również blisko Narodowego Rezerwatu Marcigliana pokrytego lasami dębowo-klonowymi, gdzie głównie jesienią można uprawiać górskie wycieczki – jeszcze jeden powód, aby właśnie tam rozbić obóz.

Najbliżej położonym od ścisłego centrum Rzymu jest chyba całoroczny kemping Village Camping Flaminio. Dobrze przygotowany, ze świetnie wyposażonymi łazienkami i pralniami, jest popularnym miejscem noclegowym. Pamiętajcie jednak, że z większości kempingów wokół Rzymu warto dojechać do centrum za pomocą często kursujących autobusów. Dzięki temu zapomnicie o stresie kierowania w nieznanym mieście i gorączkowym poszukiwaniu miejsc parkingowych. Rzym naprawdę łatwiej zwiedzać za pomocą komunikacji miejskiej lub pieszo.

Co zobaczyć w Rzymie?

Stolica nad Tybrem to jedno z najstarszych i najpotężniejszych miast na świecie. Przesiąknięte historią i dziedzictwem starożytnych niezmiennie zachwyca tłumy turystów. Imponujące Forum Romanum, monumentalne Koloseum i Panteon (jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnych na świecie) zaspokoją głód wielbicieli historii. Barokowe Schody Hiszpańskie i unikalna Fontanna Di Trevi zachwycą amatorów architektów. Aby odwiedzić same tylko budowle Rzymu, potrzebować będziemy przynajmniej kilku dni. A co z resztą?

Dla tych, którzy pragną zobaczyć Rzym oczyma mieszkańców, konieczna będzie wyprawa do miejsc spoza pierwszej 10 atrakcji. Współcześni Rzymianie, jak nietrudno się domyślić, unikają wszystkich tych miejsc, do których lgną tłumy turystów. Gdzie więc zobaczyć Rzym prawdziwych Rzymian?

Rzymskie smaki i widoki

Włosi kochają dobrą kuchnię, a Rzymianie jak mało kto znają się na rzeczy, jeśli chodzi o kulinarne specjały. Zapomnijcie o pizzy. To dobre w Neapolu. W Rzymie spróbować musicie…flaków! Tak tak, trippa all a romana w folklorystycznej dzielnicy Testaccio to jeden ze sposobów „spróbowania” Rzymu. W czasach starożytnych Testaccio było niczym innym jak tylko wysypiskiem śmieci. Pozostała po nim góra usypana z połamanych mis i dzbanów. Obecnie w dzielnicy znajduje się hala targowa, gdzie oprócz lokalnych produktów kupić można właśnie rzymskie flaczki. Nie spodziewajcie się jednak polskiej wersji tego dania! Włoskie flaczki to zupełnie inna potrawa.Podobnie jak w całych Włoszech, kawa ma szczególne znaczenie również dla Rzymian. Wycieczka trasą rzymskich kawiarni to kolejny niezły pomysł na odkrywanie Rzymu. I tak, w Antico Caffè della Pace na słynnym Piazza Navona odświeży Was ciemne, gorzkie espresso, a w Sant’Eustachio rozpłyniecie się przy wybornej, gorącej crema z aksamitną pianką. Kawę w Rzymie pijmy jak Rzymianie – na stojąco, przy barze.

W niedzielę zaglądnijcie koniecznie na Mercaro di Porta Portese – czyli rzymski pchli targ. Co prawda uczęszczany jest on przez turystów, ale nie brakuje tu również samych Rzymian. To świetne miejsce, aby nacieszyć oczy starociami niekoniecznie z muzeum.

Pielgrzymki do Watykanu z przyczepą kempingową

Kaplica Sykstyńska, Bazylika i Plac Św. Piotra to miejsca szczególne, które dla wielu turystów mają specjalne znaczenie. Atmosfera Watykanu spowitego aurą świętości i sekretów przyciąga nie tylko osoby wierzące, ale i entuzjastów sztuki i historii.Pielgrzymi z całej Europy, w tym bardzo liczna grupa Polaków, odwiedzają Watykan praktycznie przez cały rok. To właśnie pielgrzymi stanowią procentowo największą grupę użytkowników pól kempingowych wokół Rzymu. Szczególnie w okresie świąt i uroczystości religijnych kempingi wokół miasta tętnią życiem. Chęć zobaczenia stolicy papieskiej i perspektywa ujrzenia samego papieża przyciągają do Rzymu wielu miłośników caravaningu. Zwłaszcza, że biwakowanie nieopodal stolicy papieskiej jest naprawdę wygodne i niedrogie.

A gdy zostanie czas…

Po wyczerpującej wycieczce ulicami Wiecznego Miasta i stolicy papieskiej warto w końcu odpocząć. I wówczas, ponownie może Was zaskoczyć wybór idealnie położonych blisko Rzymu kempingów. Nad samym Morzem Tyrreńskim znajduje się kemping Campeggio Internazionale di Castelfusano.Jest to doskonałe miejsce na rodzinny odpoczynek i opalanie się na plaży. Znajdziecie tu basen, restauracje, minimarket spożywczy i atrakcje dla dzieci. Campeggio Nice Garden z kolei to korty tenisowe, dwa baseny i ponowienie bliskość morza. Warto zatrzymać się tu na kilka dni.

Podsumowując, kempingi wokół Rzymu są równie atrakcyjne jak ich odpowiedniki w typowo urlopowych miejscowościach Włoch. Standard, wyposażenie, pralnie, łazienki oraz inne ułatwienia dla podróżujących kamperami z pewnością nie rozczarowują. Co więcej, tutejsze kempingi mają niebotyczną przewagę - sąsiedztwo wiecznego Rzymu.

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Zofia Sadowska07.08.20181

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW