artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - bookingcamper
EVP201 – klimatyzator ewaporacyjny od firmy Neil

EVP201 – klimatyzator ewaporacyjny od firmy Neil

Urządzenie miało swoją premierę podczas Caravan Salon 2021. Producent zapowiada, że będzie rewolucją w przemyśle caravaningowym. Nam najbardziej podoba się cena.

W porównaniu do głównych konkurentów na rynku, propozycja firmy Neil oferuje niezwykle kompaktowe wymiary na dachu pojazdu – urządzenie ma wysokość zaledwie 9 cm.

Przybliżona wydajność chłodzenia to 1000 do 6000 BTU/godz. Wydajność ta z oczywistych względów nie może być porównywana z klimatyzacją sprężarkową, ale pod wieloma względami EVP201 jawi się ciekawie. Jego cenę skalkulowano na poziomie 1260 EUR.

Klimatyzatory ewaporacyjne

Takie urządzenia są przede wszystkim mniej energochłonne. Dla modelu EVP201 wystarczy prąd 2,5 A/h i tylko w górnym zakresie 10-stopniowej mocy to zapotrzebowanie rośnie do maksymalnie 7 amperów na godzinę. Maksymalny przepływ schłodzonego powietrza to 700 m3/godzinę. Na godzinę pracy urządzenie odparuje ok. 0,5 litra wody (maksymalnie 1500 ml/h).

I tu dochodzimy do istotnej przewagi urządzenia. Pobierając wodę bezpośrednio ze zbiornika świeżej wody w kamperze, taki klimatyzator jest w stanie nawilżać filtr, gdy tylko jest to konieczne, tworząc komfortowy klimat w części mieszkalnej. To po prostu zdrowsze powietrze. Powietrze „przelatujące” przez klimatyzator ewaporacyjny jest skutecznie oczyszczane i nawilżane.

- Pod względem stopnia filtracji nasz klimatyzator nie ma sobie równych - usłyszeliśmy na stoisku firmy Ges International, która jest autoryzowanym reprezentantem argentyńskiego producenta.

ReklamaSródtekstowy YT PC
- To też zasługa opatentowanego systemu wstępnego chłodzenia i wstępnej filtracji.

Tzw. Pre-Cooling (patent nr. AR-031005B1) to także wysokowydajny filtr.

Montaż i użytkowanie

Wystarczy standardowy otwór (40 x 40 cm) w podsufitce. Kompaktowe urządzenie (wymiary klimatyzatora to 56cm x 34cm) jest też lekkie. Całość waży tylko 12kg. Do zasilania niezbędna jest woda. Tą można doprowadzić wprost ze zbiornika wody pokładowej lub z dedykowanego zbiornika. Taki opcjonalny „akumulator” wody ma wymiary 80cm x 20cm x 12cm.

Sercem urządzenia są elektroniczne pompy wodne w technologii bezszczotkowej, a to gwarancja długoletniej i bezszelestnej pracy. Kupując EVP201 otrzymujemy pilot na podczerwień, który ułatwia ustawianie urządzenia, w tym włączanie/wyłączanie, regulację prędkości wentylatora. Jest też funkcja timera, no i sygnalizacji w przypadku braku wody.

Fot. R. Dobrowolski