ReklamaBilbord Prenumerata

PODRÓŻE

miesiąc temu  10.07.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Chorwacja niezmiennie popularnym kierunkiem na wakacje

Fot. Ivo Biočina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Nic się nie zmieniło, Chorwacja również w tym roku jest popularnym kierunkiem turystycznym. Tylko w czerwcu odwiedziło ją 892 tys. gości, którzy zrealizowali 4,79 mln noclegów, co stanowi jedną trzecią liczby turystów w stosunku do analogicznego okresu w latach ubiegłych.

W czerwcu największą liczbę gości odnotowano z Niemiec (32%), Słowenii (29%), Austrii (10%) oraz Czech (9%). Turyści krajowi stanowili 20% ogólnej liczby odwiedzających. Najpopularniejsze miejsca w Chorwacji pod względem noclegów to: Rovinj, Vir, Medulin, Mali Lošinj i Umag.

Obecnie działa 60% hoteli (z 1173 hoteli otwartych jest dokładnie 698), 72% kempingów (361 z 503), ale wraz ze wzrostem popytu oczekuje się zwiększania liczby funkcjonujących obiektów. Zakwaterowanie prywatne jest bardziej elastyczne, więc wiele willi i apartamentów dostępnych jest wraz ze wzrostem zapotrzebowania na rezerwacje.

Zdrowie i bezpieczeństwo to nadal główne priorytety. Sytuacja epidemiczna monitorowana jest na bieżąco. Wydawane są również regularnie aktualizowane zalecenia w celu zminimalizowania ryzyka i zwiększenia bezpieczeństwa, zarówno mieszkańców Chorwacji, jak i turystów. Chorwacja należy do krajów o najmniejszej liczbie przypadków Covid-19 na milion mieszkańców i tym samym zaliczana jest do najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Dlatego też bywa określana jako jeden z najbezpieczniejszych krajów śródziemnomorskich, który można odwiedzić. Do końca czerwca nie odnotowano wśród turystów żadnego przypadku Covid-19, przy czym wszystkie obiekty noclegowe i usługi turystyczne działają zgodne z najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa.

Więcej na bieżąco aktualizowanych informacji dotyczących podróży i pobytu w Chorwacji znaleźć można stronie internetowej www.chorwacja.hr.
 
Ważne informacje dla podróżujących do Chorwacji
Od 28 maja 2020 roku przy wjeździe Polaków do Chorwacji obowiązują procedury sprzed pandemii (wjazd na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu), z uwzględnieniem kontroli epidemicznej oraz obowiązkiem przestrzegania zasad epidemicznych obowiązujących na terenie Chorwacji.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami od Polaków przekraczających granicę Chorwacji od strony Słowenii, Węgier lub Włoch nie jest wymagany test na Covid-19, nie jest wymagany specjalny „paszport zdrowotny” i nie obowiązuje ich kwarantanna.
 
W momencie przekraczania granicy z Chorwacją należy podać: dokładne miejsce, w którym będziecie spędzać urlop, numer telefonu komórkowego, pod którym będziecie dostępni, oraz adres e-mail. Wskazane dane są zbierane jedynie w celach epidemiologicznych.

Aby usprawnić przekraczanie granicy, zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji, która umożliwia przesłanie danych jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji, co w praktyce ułatwi i przyspieszy formalności na granicy. Aplikacja dostępna jest w języku polskim. Po przesłaniu danych przez aplikację, turyści otrzymają drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia od policji granicznej oraz wszystkie rekomendacje chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
 
Samolotem do Chorwacji
Od początku lipca PLL LOT uruchomił bezpośrednie połączenia lotnicze z kilku polskich miast do Chorwacji, łącznie ok. 20 rotacji tygodniowo. Loty z różnych lotnisk w Polsce będą odbywały się do Dubrownika, Splitu, Zadaru, Rijeki i Zagrzebia.

Poza tym dostępne są również połączenia lotnicze obsługiwane przez przewoźnika Wizzair, który trzy razy w tygodniu lata z Warszawy i Katowic do Splitu.

Tak jak w przypadku przekraczania granicy Chorwacji drogą lądową, gościom wybierającym podróż samolotem, zaleca się korzystanie z aplikacji Enter Croatia.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony