artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Austria > Tyrol

 Austria > Tyrol
 fot. tyrol.tl

Austria leży w środkowej części Europy i podzielona jest na dziewięć krajów związkowych (zwanych landami), mających autonomię gospodarczą i kulturalną. Ponad 60 proc. obszaru Austrii zajmują Alpy Wschodnie, resztę pagórkowate Przedpole Alpejskie i Karpackie oraz fragmenty Masywu Czeskiego. Tyrol to region turystyczny położony w zachodniej części Austrii, zajmujący 15 proc. jej powierzchni. Graniczy on z Vorarlbergiem, Bawarią, Włochami i Ziemią Salzburską. Ma 12 647 km2 powierzchni i około 666 tysięcy mieszkańców. Co roku jest licznie odwiedzany przez turystów z całej Europy. Głównym motorem tego regionu są przede wszystkim Alpy. Liczne ośrodki wypoczynkowe umożliwiają uprawianie turystyki pieszej, wędkarstwa, alpinizmu a szczególnie narciarstwa. Centrum turystycznym Tyrolu jest Innsbruck, jedna z najlepiej wyposażonych miejscowości turystycznych Austrii, stolica sportów zimowych i turystyki wysokogórskiej.

Innsbruck położony przy ujściu rzeki Sill do Innu. Jest polityczną i kulturalną stolicą Tyrolu, najbardziej liczącego się regionu turystycznego w Austrii. W roku 1964 i 1976 był miejscem, w którym odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Symbolem tego miasta jest Złoty Dach (Goldenes Dahl), pokryty pozłacanymi płytkami. Stanowi on najpiękniejsze zwieńczenie balkonu w całej Europie. Nad Starym Ratuszem wznosi się Wieża Miejska (wysokość 56 m) zbudowana w XIV wieku, która później zyskała renesansowy kształt. Przepiękne krajobrazy i idealne warunki do uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej spowodowały, że miasto jest licznie odwiedzane przez turystów i miłośników sportów zimowych. Na południowy wschód od centrum miasta leży zamek Ambras, wspaniała renesansowa budowa, niegdyś symbol świetności Tyrolu. Obecna XVI-wieczna budowa składa się zamku dolnego z dziedzińcem oraz zamku górnego, który powstał na miejscu średniowiecznego zamczyska.

W XIX-wiecznym gmachu znajduje się Tyrolskie Muzeum Regionalne Ferdinandeum. Wewnątrz znajdują się działy poświęcone środowisku naturalnemu, historii, sztuce i rzemiosłu artystycznemu. Na uwagę zasługują kolekcje dzieł sztuki i wyrobów artystycznych, w tym gotyckie ołtarze i posągi, a także zbiory obrazów flamandzkich i niderlandzkich mistrzów (np. Rembrandta). W muzeum reprezentowana jest także nowsza sztuka austriacka (np. Klimta, Schielego i Kokoschki). Koniecznie trzeba zobaczyć także kościół dworski zbudowany w latach 1553-1563 z przeznaczeniem na grobowiec cesarza Maksymiliana I, który następnie przekształcono na styl barokowy. Pozostałe atrakcje tego miasta to zamek Hofburg oraz barokowa katedra św. Jakuba z początku XVIII wieku.

Zachodni Tyrol to miasto Landeck, które pełni rolę miejscowości uzdrowiskowej i jest często odwiedzany przez kuracjuszy. Podobnie jak inne miejsca w Tyrolu, największym powodzeniem cieszy się też wśród miłośników narciarstwa. Miasteczko nie wyróżnia się niczym specjalnym, poza fortyfikacjami na wzgórzach. Jedną z atrakcji turystycznych jest zamek Landeck, zbudowany około 1200 roku, w którym obecnie znajduje się muzeum regionalne. Z wieży zamku roztacza się wspaniały widok na dolinę. W pobliskim Zams kursuje kolejka linowa Venet, która zabiera turystów na Krahberg (2208 m n.p.m.).

Tyrol Wschodni jest odcięty od reszty regionu. Leży między Karyntią, Ziemią Salzburską i Włochami i stanowi administracyjną całość z Tyrolem Północnym. Jednak z Karyntią łączą go więzy kulturowe i trasy komunikacyjne. Region otoczony jest potężnymi łańcuchami górskimi, które w większości są niedostępne i nieprzejezdne. Ośrodki narciarskie w tej części regionu to przede wszystkim St. Jakob, Sillian i Obertilliach. Centrum administracyjnym Tyrolu Wschodniego jest miejscowość Lienz. Dzieje tego miasta sięgają średniowiecza. Jego największą atrakcją turystyczną jest zamek Bruck i kościół św. Andrzeja. Nad miastem góruje zamek Bruck zbudowany w XIII-XVI wieku, w którym mieści się muzeum regionalne. Obejrzeć w nim można dzieła sztuki z okresu gotyku i baroku a także zbiory rękodzieła i folkloru. Kościół św. Andrzeja zbudowano w XV wieku jako gotycką bazylikę. W zachodnich partiach kościoła zachowały się ślady po romańskiej budowli. Obecnie kościół, po licznych przebudowach, ma wystrój przede wszystkim barokowy.

W Tyrolu Wschodnim znajduje się malownicza dolina Defereggen, gdzie zobaczyć można największy Zirbenwald (skamieniały las) we wschodnich Alpach. Na wschód od Hopfgarten znajduje się Kals Am Grossglockner, główne miasteczko w sąsiedniej dolinie. Stąd rozpoczyna się droga do górskiej chaty Lucknerhaus (2000 m n.p.m.). W tym miejscu można podziwiać wspaniałe widoki na najwyższy szczyt Austrii, Grossglockner (3797 m n.p.m.) Ogromną część powierzchni Tyrolu Wschodniego zajmuje największy austriacki Park Narodowy Wysokie Taury, położony w Tyrolu, Karyntii i Ziemi Salzburskiej. Na terenie parku wznosi się wspomniany wcześniej „król” Wysokich Taurów Grossglockner (3797 m n.p.m.), a także około 300 trzytysięczników i ok. 246 lodowców alpejskich. Do kolejnych  atrakcji  parku należą: największe wodospady, pokryte śniegiem turnie, jeziora, wąwozy oraz zwierzęta - koziorożce i świstaki. Cały park narodowy objęty jest ścisłą ochroną.

Region Arlberg to obecnie skupisko najbardziej elitarnych i drogich miejscowości turystycznych w Austrii. Kiedyś był zupełnie oddzielony od reszty kraju, aż do roku 1884, kiedy to wybudowano tunel z linią kolejową. Nazwa regionu pochodzi od przełęczy Arlberg położonej w Alpach Wschodnich. Dzięki systemowi zabezpieczeń przed lawinami droga przez przełęcz przejezdna jest także w okresie zimowym. Pod koniec 1978 roku wybudowano tunel drogowy na wysokości 1310 m n.p.m., liczący aż 14 km. Jest to zdecydowanie najdłuższy tunel w Austrii, a w 1978 roku uchodził za najdłuższy na świecie. St. Anton Am Arlberg to największa miejscowość turystyczna w tym regionie. Wokół niej ciągną się trasy narciarskie, na których warunki śniegowe są zapewnione przez cały rok.


Administrator09.08.20160