Reklama
Bilbord - Elcamp 03.11-03.12 Sebastian

OBLICZA CARAVANINGU

29 dni temu  29.10.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Pierwsza przyczepa kempingowa marki KNAUS. Nazywała się

Pierwsza przyczepa kempingowa marki KNAUS. Nazywała się "SCHWALBENNEST" fot. Knaus Tabbert AG

Historie poszczególnych marek istniejących w branży caravaningowej są niezwykle ciekawe. Produkcją kamperów czy przyczep kempingowych zajmują się nie od dziś. Spójrzmy choćby na znaną i cenioną na polskim rynku markę KNAUS. Jej założyciel, Helmut Knaus, miałby dziś 100 lat. Był inżynierem i wynalazcą, który miał wpływ nie tylko na markę firmowaną własnym nazwiskiem, ale też na cały przemysł pojazdów rekreacyjnych. 

Helmut Knaus był architektem z dyplomem inżyniera i mistrza technologii budowlanej. W roku 1960, wraz z synami, założył KNAUS KG w miejscowości Marktbreit, która znajduje się niedaleko miasta Würzburg. Doskonale wykorzystał boom gospodarczy Niemiec w szczytowym okresie powojennym. Większość obywateli tego kraju jeździło wówczas VW Beetle. To dla nich Helmut stworzył (i to jeszcze w czasie II wojny światowej) przyczepę kempingową - lekką, wygodną, kompaktową. I okrągłą - jej kształt możemy dziś zobaczyć chociażby w nowych T@B’ach.

W 1961 roku KNAUS wprowadził na rynek bestseller, który… nie był wcale tani. Za przyczepę SCHWALBENNEST musieliśmy zapłacić 3000 ówczesnych marek niemieckich. Dla porównania: VW Beetle 1200, niezwykle popularny model samochodu w tamtym czasie, kosztował zaledwie 800 marek mniej. To wtedy też wymyślono logo, czyli latającą parę wróbli. Ten charakterystyczny znaczek znajdziemy również we współczesnych konstrukcjach.

Znany po dziś dzień model SÜDWIND został pokazany w 1962 roku podczas pierwszych targów Caravan Salon (wtedy jeszcze w Essen). To był kolejny hit sprzedaży. SCHWALBENNEST i SÜDWIND zdecydowanie należy zaliczyć do miana „kultowych”. Ta pierwsza, w 2011 roku, doczekała się limitowanej, odrestaurowanej edycji. KNAUS na swoje 50-te urodziny wypuścił ich zaledwie 150 sztok.

W międzyczasie, fabryki były rozbudowywane, rozwijano również sieć sprzedaży. Dziś KNAUS to ponad 600 firm partnerskich w tym wrocławski ProCamp, oficjalny dealer. Helmut Knaus w 1974 został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za odwagę i przedsiębiorczość. O kamperach w ofercie nie było mowy. Te pojawiły się dopiero w 1988 roku. Model TRAVELLER był pierwszym takim pojazdem i od razu otrzymał tytuł „Kampera Roku”, który został przyznany przez branżowe czasopismo „PROMOBIL”. KNAUS i TABBERT połączyły swoje siły w 2001 roku. W 2002 powstało przedsiębiorstwo o nazwie „Knaus Tabbert Group GmbH”. 

Tak bogata historia uległa pod naporem kryzysu gospodarczego z 2008 roku. Spółka ogłosiła wówczas upadłość. Zaplecze finansowe było jednak tak silne, że w 2009 Knaus Tabbert powrócił do gry. Duży wkład w powrót mieli sami pracownicy, którzy świadomie i dobrowolnie rozwiązywali umowy o pracę by firma „wstała z kolan”.

Dziś Knaus Tabbert to potęga, która jest w stanie zagospodarować kilka hal wystawowych podczas największych targów caravaningowych w Europie. To liczne spotkania, trasy marketingowe a nawet… własne kempingi i kamper parki. Marka od początku pandemii promuje caravaning jako najbezpieczniejszą formę podróżowania. Wszystko wskazuje na to, że kryzys z 2008 już się nie powtórzy. Oby!

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony