ReklamaA1 - PRENUMERATA

WIEŚCI Z WARSZTATU

6 miesięcy temu  10.11.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Zamienniki części do przyczep - czy to ma sens?

Przyczepa kempingowa, podobnie jak każdy inny pojazd poruszający się po naszych drogach, złożonych jest z przeróżnych elementów, które w trakcie eksploatacji po prostu się zużywają. Użytkownik staje przed pytaniem: kupić droższe części czy tańsze, zamienniki? Na pierwszy rzut oka niczym się tak naprawdę nie różnią. Czy na pewno?

AL-KO, producent m.in. podwozi i części do kamperów oraz przyczep kempingowych, twierdzi, że odpowiednio wysoką jakość a, co za tym idzie, bezpieczeństwo mogą zapewnić tylko elementy oryginalne. Na dowód swoich słów firma wykonała szereg testów porównujących części oryginalne oraz zamienniki.

Zacznijmy od hamulców. Tutaj AL-KO twierdzi, że używanie nieoryginalnych szczęk hamulcowych może stanowić nawet zagrożenie dla życia! 

Konstruowane na podstawie części oryginalnych okładziny hamulcowe zawierają w swojej strukturze m.in. bardzo wysoką zawartość metali kolorowych, już po 24-godzinnym teście komory solnej można zauważyć znaczne powstawanie korozji. W przeciwieństwie do powyższego, nasze oryginalne okładziny hamulcowe są wykonywane całkowicie bez zawartości metali.

To nie wszystko.

Ponadto po kilku gwałtownych hamowaniach stwierdzono odpadanie powierzchni okładziny , co powoduje całkowitą awarię hamulców. Ponadto w teście ciągłym okazało się, że wszystkie nieoryginalne szczęki hamulcowe wykazują w porównaniu do naszych części oryginalnych, zdecydowanie wyższe zużycie, które również ma negatywny wpływ na siłę hamowania. 

Wniosek: wady te oddziałują negatywnie na siłę hamowania i mają duży wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego!

Na tapetę wzięto też cięgła Bowdena i linki hamulcowe - rzecz wręcz podstawowa jeżeli mówimy o przyczepach kempingowych.

(...) także te plagiaty wykazały w teście ciągłym silne powstawanie korozji. Podczas uruchamiania cięgła Bowdena słychać i czuć wyraźne zgrzytanie.  Ponadto gumowa osłona ochronna jest silnie spękana. Poprzez pęknięcia może przedostawać się woda, w konsekwencji nie można uniknąć zamarzania przy temperaturach ujemnych. Ponadto stopień skuteczność cięgła zmniejszył się w porównaniu do stanu nowego o ponad 10%.Po przeprowadzeniu kilku testów i badań stwierdziliśmy, że w przypadku nieoryginalnych części zamiennych już po krótkim czasie uwidaczniają się znaczne wady. W przypadku stałego ich stosowania słaba jakość przekłada się na stopień skuteczności i okres użytkowania.

Wniosek: ze względów bezpieczeństwa zalecamy niezwłocznie sprzedawanie i stosowanie części oryginalnych! 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony