Reklama
bilboard - Mazury24.eu
ReklamaA1 - PRENUMERATA

DOBRZE WIEDZIEĆ

WIEŚCI Z WARSZTATU

3 miesiące temu  02.04.2019, ~ Krzysztof Dulny   

W samochodach wyposażonych w tylne czujniki parkowania nie ma żadnego problemu z montażem haka holowniczego.

W samochodach wyposażonych w tylne czujniki parkowania nie ma żadnego problemu z montażem haka holowniczego.

Współczesne samochody wyposażone są w coraz więcej systemów wspomagających kierowcę. Jednym z nich są czujniki parkowania, które mogą znajdować się zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. W kontekście montażu haka holowniczego pojawia się pytanie, czy wpłynie to jakkolwiek na ich pracę np. podczas ciągnięcia przyczepy?

Czujniki parkowania działają na zasadzie echosondy, czyli emitują fale ultradźwiękowe. Są jak nadajniki i odbiorniki – emitują falę, która po odbiciu od przeszkody wraca po określonym czasie i informuje o odległości od danego obiektu. Pracy czujników towarzyszą sygnały dźwiękowe. Wraz ze zmniejszeniem odległości od przeszkody zwiększa się częstotliwość ich występowania. Niektórzy z nas żyją w przekonaniu, że sam montaż haka lub np. ciągnięcie przyczepy zaburzy pracę czujników parkowania.

Jak tłumaczy Mariusz Fornal, kierownik działu technicznego w firmie Steinhof:

W samochodach wyposażonych w tylne czujniki parkowania nie ma żadnego problemu z montażem haka holowniczego. W większości z nich mamy kilka możliwości czasowej dezaktywacji czujników. Sam hak również nie będzie przez nie wykrywany, gdyż haki najnowszej generacji są po prostu składane na czas ich nieużywania. Jeśli chodzi o wyłączenie czujników, w wielu pojazdach można zrobić to za pomocą przycisku na konsoli. Nierzadko procedurę tę można przeprowadzić także po podłączeniu testera diagnostycznego i wybraniu odpowiedniej funkcji. Jest również możliwe, że podpięcie dedykowanej wiązki elektrycznej samoczynnie czasowo dezaktywuje tylne czujniki parkowania.

Istnieje zatem wiele sposobów na poradzenie sobie z tylnymi czujnikami parkowania. W samochodach wyposażonych w sensory można bez przeszkód zamontować hak i korzystać z jego pełnej funkcjonalności, począwszy od ciągnięcia przyczepy po zamontowanie bagażnika na rowery. Gdzie jednak szukać informacji, jakiej metody użyć, by dezaktywować tylne czujniki parkowania w naszym samochodzie?

Mariusz Fornal:

Informacje na temat skorzystania z poszczególnych metod każdorazowo można sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub bezpośrednio u jego producenta. Najmniej zachodu jest oczywiście w momencie, gdy nasze auto wyposażone jest w specjalny przycisk lub dedykowana wiązka sama wyłącza czujniki. W Steinhof informujemy klientów o takich sposobach i dbamy o to, by nasze haki spełniały najwyższe standardy jakości, co obejmuje również wygodę eksploatacji.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony