artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord caravanssalon mtp ZLOT 06.07-23.10 Sebastian

System viaTOLL w rękach rządu

System viaTOLL w rękach rządu

Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały, w którym widnieje zapis, że poborem opłaty z systemu viaTOLL zajmie się Główny Inspektor Transportu Drogowego a nie (jak dotychczas) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Czy to oznacza, że będzie taniej? To ważne pytanie z punktu widzenia caravaningowca, który przecież podróżując z przyczepą kempingową musi taką opłatę wnosić i mieć na wyposażeniu viaBOX. 

"Do Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) przeniesiono także wszystkie kompetencje związane z systemem poboru opłaty elektronicznej oraz opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)" - napisano w komunikacie.

Powód? Rząd zapewnia, że zaletą proponowanego rozwiązania jest „zapewnienie ciągłości działania KSPO (Krajowy System Poboru Opłat) oraz docelowa optymalizacja kosztów jego funkcjonowania”. Również dzięki temu rozwiązaniu, wszelkie zmiany w systemie mają być wprowadzane o wiele szybciej, bez udziału podmiotów trzecich. Tym „podmiotem trzecim” jest obecny operator systemu, firma Kapsch. Umowa z nią wygasa 3 listopada 2018 roku.

Kiedy zmiany? 3 listopada 2018 roku - taka jest propozycja. Czy będzie taniej? Takie są założenia, ale jak zawsze w przypadku polityki, praktyka zweryfikuje obietnice. 

Warto na końcu zaznaczyć, że każdego dnia za pośrednictwem systemu viaTOLL do Krajowego Funduszu Drogowego wpływa od 4 do 5 mln zł. 

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian

Administrator24.11.20171