artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Prawo jazdy w aplikacji

Prawo jazdy w aplikacji

Od 5 grudnia nasze prawo jazdy może zostać w domu. Podczas ewentualnej kontroli policja skorzysta z rejestrów państwowych a kierujący do dokumentu będzie miał dostęp w aplikacji mObywatel. 

5 grudnia, czyli od dziś, prawo jazdy będzie mogło zostać w domu. W sklepach App Store i Google Play jest już dostępna aktualizacja zawierająca mPrawo Jazdy. Wystarczy zainstalować aplikację mObywatel, po pobraniu i uruchomieniu apki aktywować w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji trzeba kliknąć „+” w oknie głównym aplikacji i wybrać mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. Jeśli ktoś ma już mTożsamość, wystarczy, że doda mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Obowiązku posiadania aplikacji mObywatel nie ma, ale, według Ministerstwa, warto ją posiadać chociażby dla wbudowanego licznika punktów karnych. Od teraz będzie je można sprawdzić „od ręki”. 

Od dziś nie dostaniemy więc mandatu za brak dokumentu przy sobie. Nie trzeba również posiadać aplikacji. Wszystkie uprawnienia policjanci sprawdzą w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Na chwilę obecną jest tam 21 784 620 wpisów - dokładnie tyle mamy posiadaczy krajowego prawa jazdy. 


Bartłomiej Ryś05.12.20200