artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord - Camper Caravan Show Expo 2023
Nowe przepisy dotyczyć będą przede wszystkim ograniczeń prędkości.
Nowe przepisy dotyczyć będą przede wszystkim ograniczeń prędkości.

Od lipca łatwiej o utratę prawa jazdy

Czas czytania 1 minuta

Jak zapewnia ministerstwo infrastruktury, pandemia koronawirusa nie wpłynęła na tempo prac nad projektem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy dla kierowców mają wejść w życie od 1 lipca br., a dotyczyć będą przede wszystkim ograniczeń prędkości.

Wierzymy, że ani kamperem, ani zestawem z przyczepą kempingową bić rekordów prędkości nie zamierzacie, ale nowe przepisy kodeksu drogowego będą obowiązywały i podczas dłuższych podróży, i na co dzień – bez wyjątków. Co zakładają? Między innymi:

  • zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym,
  • ujednolicenie dopuszczalnej prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia,
  • zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych.

Nowelizacja wzbudziła duże zainteresowanie zarówno w konsultacjach międzyresortowych, jak i publicznych. Do projektu zgłoszono ponad 60 propozycji i uwag zarówno różnego rodzaju instytucji, organizacji i stowarzyszeń, jak również osób fizycznych, przez co czas prac nad ustawą nieco się wydłużył.

Mam jednak nadzieję, że jeszcze w maju będzie ona omawiana w Sejmie – komentuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Krzysztof Dulny 12.05.20201
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News